سینما، ستاره و ساعت

حالت مطالعه
پنجشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۴ نویسنده | مترجم:

یکی از ابزارهای بسیار قوی برای تبلیغات ساعت مچی، دنیای سینماست. سینما  در کشورهایی مثل امریکا و هند، علاوه بر هنر بودن صنعت هم محسوب می شود و در اقتصاد کشورها نقش مهمی دارد. می دانیم یکی از فاکتورهای تبدیل شدن یک سینمای معمولی  به یک سینمای صنعتی مفهوم ستاره سازی است. سینمای امریکا از همان اوایل روی این مفهوم کار کرد و بازیگران زیادی از همان ابتدای دهه 30 تبدیل به ستاره شدند. این ستاره ها در فروش فیلم و درنتیجه در مناسبات اقتصادی سینما نقش بسیار مهمی داشتند. این روند تا امروز هم ادامه دارد. لباس هایی که ستاره ها در فیلم می پوشند تبدیل به مد روز می شود و خیلی از مردم به خاطر ستاره محبوبشان یه آن لباس ها علاقه مند می شوند. ستاره ها حتی خارج از قاب و در زندگی شخصی شان نیز همواره مورد توجه اند. مردم دوست دارند بدانند ستاره های محبوبشان چه لباسی می پوشند، چه ماشینی سوار می شوند و چه ساعتی دست می کنند. این قضیه حتی تا جایی پیش می رود که آن مدل لباسی که ستاره ها می پوشند نام ستاره مورد نظر را می گیرد. مثلا ساعت رولکسی که پل نیومن دست می کرد به نام ساعت «پل نیومن» معروف شد.

علاوه بر ستاره سازی، سینما در طول زمان کاراکترهای داستانی زیادی ساخته که نزد مردم بسیار محبوب شده اند. مثل جیمز باند و یا کاراکتر بتمن که می بینیم در میان مردم به خصوص مردم امریکا چقدر محبوب اند. بعضی از شخصیت های پیچیده در فیلم ها نیز هیچوقت از یاد ما نمی رود مثل شخصیت دکتر در سکوت بره ها یا شخصیت های عاشق پیشه ای که رایان گاسلینگ نقش آن ها را در سال های اخیر بازی می کند. این کاراکتر ها همواره مورد توجه اند بنابر این ساعت هایی که دست می کنند و لباس هایی که می پوشند هم مورد توجه است. کمپانی های بزرگ ساعت همواره حاضر به سرمایه گذاری روی این ستاره ها و این کاراکترها هستند و حاضرند با هم رقابت کنند. برای مثال  می بینیم که کمپانی ژژرلکولتر اسپانسر رسمی بتمن است.

در ادامه ابتدا هفت فیلم سینمایی خاطره انگیز را انتخاب و ساعت هایی که دست کاراکتر های آن هاست و یا در فیلم نقش مهمی دارد را معرفی کرده ایم. بعد از آن سراغ ستاره های محبوب سینما و ساعت های مورد علاقه شان رفته ایم.

1-بتمن آغاز می کند Batman begins– ساعت Reservo Grande Tille

ساعت مچی «ریورسو ژژر لکولترReverso Jeager-LeCoultre » اولین بار در دست «وال کیلمرVal Kilmer» دیده شد. ژژرلکولتر به طور رسمی اسپانسر محبوب ترین کاراکتر ابرقهرمانی جهان یعنی «بتمن» است. این ساعت در تریلوژی کریستوفر نولان در دستان «کریستن بیل Christian Bale» استفاده شد. در دو فیلم اول همین ساعت مدل Reverso Jaeger-LeCoultre و در فیلم آخر یعنی «بتمن بر می خیزد» مدل جدید Grand Reservo در دستان بتمن دیده شد.

 

2-«درایو Drive»- ساعت «پاتک فیلیپ «Patek Philippe » با بند قهوه ای

«رایان گاسلینگ Ryan Gosling» در فیلم درایو ساعت پاتک فیلیپ با بند قهوه ای دست می کند.در کتابی که این فیلم از روی آن ساخته شده، ساعت از پدرش به او رسیده است.

 

3- «پالپ فیکشن Pulp fiction » - ساعت Lancet

این مورد یکی از بحث برانگیزترین صحنه ها در تاریخ سینماست که ساعت در آن نقش مهمی دارد. ما این ساعت را در فلاش بک می بینیم جایی که «بوچ(بروس ویلیس)» در باره ساعتی حرف می زند که از پدرش به او رسیده و پدرش نیز از پدرش هدیه گرفته است. در این صحنه که عکس آن را در زیر می بینید، «کریستوفر والکنChristopher walken » ساعت را به پسر بچه می دهد و می گوید که این ساعت را پدرش با مشقت زیاد برای او نگه داشته تا بعد از مرگش برای او یادگاری بماند.

 

 

4- «بازگشت به آینده Back to the future» – ساعت کاسیو Casio CA53W Twincept Databank

این فیلم که یکی از موفق ترین فیلم های علمی تخیلی با موضوع سفر در زمان است برای بسیاری از علاقه مندان به این ژانر بسیار خاطره انگیز است. این ساعت کاسیو که ماشین حساب 8 رقمی هم داشت در دستان پسری که در زمان سفر می کند بسیار خودنمایی می کند.

 

5- «آرگو Argo»- ساعت رولکس Rolex Deep Sea-Dweller

فیلم جنجالی آرگو که در سال 2012 جایزه اسکار گرفت درباره فرار جاسوسان امریکایی از ایران بود و به همین خاطر نیز در ایران بسیار مشهور شد. در این فیلم «بن افلک Ben Affleck »که کارگردان فیلم است و نقش اصلی فیلم را نیز  بازی می کند ساعت رولکس Rolex Deep Sea-Dweller دست کرده است.

 

6- «بیگانه Aliens »-Seiko Speedmaster 7A28-7000

در دومین فیلم از دنباله «بیگانه» ساخته جیمز کامرون که یکی از بهترین و به یادماندنی ترین فیلم های ژانر علمی تخیلی در تاریخ سینماست، ساعت سیکو Seiko Speedmaster 7A28-7000 را می بینیم.

 

 

7- «محرمانه لس آنجلس L.A. confidential»- ساعت Bulova

با وجود اینکه کوین اسپیسی در این فیلم نقش پلیس جک وینسن Jack Vincennes را بازی می کند با این حال باز هم به چیزهای خوب در زندگی مثل ساعت Bulova علاقه شدید دارد.

 

در این میان بازیگران به یادماندنی تاریخ سینما و ساعت های شان نیز موضوع جذابی است. ساعت هایی که در واقعیت دست می کردند و گاها بعضی از آنها در فیلم های معروفشان نیز آن ساعت ها را دست می کردند.

در زیر چند تا از معروفترین آنها را با مدل و عکس ساعت هایشان می توانید ببینید.

 

1.هامفری بوگارت - «لانژین Langines Evidenza»

بوگارت ساعت Evidenza از برند لانژین که در سال 1941 بیرون آمد و بسیار ساعت زیبایی بود را خرید و آن را دست می کرد. بوگارت این ساعت را در معروفترین فیلمش «کازابلانکا» که یکی از بهترین عاشقانه های تاریخ سینماست دست کرد و این ساعت را در دستهای کاراکتر عاشق پیشه فیلم جاودانه کرد.

تصویر هامفری بوگارت در فیلم به یاد ماندنی کازابلانکا را در زیر می بینید.

 

2. مارلون براندو- ساعت رولکس Rolex GMT Master

در تصویر زیر اسطوره سینما «مارلون براندو» را می بینید که بعضی ها از او به عنوان بزرگترین بازیگر تاریخ سینما یاد می کنند. این عکس در زمان فیلمبرداری فیلم «اینک آخرالزمان» از او گرفته شده و می بینید که ساعتی که به دست دارد ساعت رولکس «Rolex GMT Master» است.

3. چارلی چاپلین – ساعت آی-دبلیو-سیIWC Schaffhausen,Automatic

در سال 2007 ساعت «آی دبلیو سی» مدل سال 1957 که از طلای 18 عیار ساخته شده بود و پشتش دست نوشته ای از طرف پسر چارلی چاپلین حک شده بود،  به قیمت 20000 دلار فروخته شد. تصویر ساعت مورد نظر را در زیر می بینید.

4. جیمز دین – ساعت جیبی

بازیگر به یادماندنی فیلم بی دلیل در شهر همیشه از یک ساعت جیبی استفاده می کرد که درون آن نام جیمز دین حک شده بود. این ساعت اکنون موجود است و جالب اسنجاست که هنوزساعت مرگ جیمز دین یعنی  ساعت 5:43 دقیقه را نشان می دهدو کسی آن را تغییر نداده است. تصویر ساعت را در زیر می بینید.

5.  آدری هپبرن – ساعت لانژین Langines

آدری هیپبورن که به سرعت بعد از بازی در فیلم Roman Holiday معروف شد و حتی نامزد جایزه اسکار هم شد در میان مردم به زیبایی هره بود. او ساعت لانژین دست می کرد. تصویر این هنرپیشه زیبا و ساعتش را در زیر می بینید.

 

6. پل نیومن – ساعت رولکس Rolex Daytona

این ساعت که یک ساعت اسپرت ورزشی بود بعد از مدتی به طور غیر رسمی به ساعت پل نیومن مشهور شد. تصویر آن را در زیر می توانید ببینید.

 

 

منابع:

 

  http://www.shortlist.com/style/accessories/best-watches-on-film#gallery-16

http://www.uniquewatchguide.com/10-cool-actors-and-their-watches

 

 

سینما، ستاره و ساعت
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم