اولین ها در دنیای ساعت که از آنها خبر ندارید

حالت مطالعه

مفهوم ساعت چطور بوجود آمد؟

شنبه ۲ دی ۱۴۰۲ نویسنده | مترجم:

ساعت همیشه به مفهوم اندازه گیری زمان از قرن های پیش وجود داشته، اما شاید به مفهوم و شکل و شمایل امروزی که میشناسیم نبوده. ساعت های داستان های جالبی از قدیمی ترین دوره های تاریخی تا به امروز دارند که سر زدن به تاریخچه ساعت به نوعی سفر در زمان است که با کلی شگفتی روبرو خواهید شد. اگر علاقه مند به ساعت و ساعت مچی هستید، این مقاله می تواند اطلاعات مفیدی به دانسته های شما اضافه کند. در ادامه به اولین ها در تاریخچه ساعت و دنیای پر رمز و راز زمان می پردازیم.

اولین بار کلمه "ساعت" چطور نام گذاری شد؟

نظرات متعددی درباره اولین تمدنی که توانست زمان را اندازه گیری کند وجود دارد، بعضی ها معتقدند که هندی ها ، برخی دیگر می گویند بابلی ها ، یونانی ها، مصری ها و … اولین کسانی بودند که تمدن زمان را اختراع کردند. اما به خوبی می دانیم که 5000 تا 6000 سال پیش تمدن های بزرگ در آسیای میانه و شمال آفریقا برای تکمیل تقویم خود و همچنین برای اندازه گیری زمان شروع به ساختن ساعت کردند. ساعت یکی از قدیمی ترین اختراعات بشر است که نیاز اندازه گیری مداوم فواصل زمانی کوتاه تر از واحدهای طبیعی یعنی روز ، ماه و سال را برطرف می کند. به مفهوم ساده تر، ساعت یک وسیله برای اندازه گیری ، نشان دادن و نگهداری زمان می باشد.

دلیل نام گذاری ساعت

نظریه های مختلفی درباره بوجود آمدن کلمه امروزی ساعت (Watch) وجود دارد; نقل شده است که کلمه "watch" از کلمه "woecce" انگلیسی باستان است که به معنای "نگهبان" بود. چرا که نگهبانان شهر برای پیگیری تغییرات زمانی در زمان پست دادن از ساعت استفاده می کردند. نظر دیگه ای در این باره می گوید که این اصطلاح از ملوانان قرن هفدهم آغاز شد، که از آن استفاده می کردند تا ساعت های کشتی خود را تغییر دهند.

از طرفی دیگر کلمه ی ساعت با املای (Clock) از زبانهای محلی (هلندی ، فرانسه و لاتین) یعنی از کلمات Clocca و Clagan که به معنی زنگ می باشند، برگرفته شده است . ساعت شناسان و دیگر متخصصان، اصطلاح ساعت را به معنی انحصاری یک دستگاه با مکانیسمی برای اعلام فواصل زمان به صورت شنیداری می شناسند که این دستگاه از طریق نواختن یک زنگ، آلات موسیقی و یا یک ناقوس فواصل زمانی را بیان می کند. جالب است بدانید در فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد کلمه ساعت حداقل از سال 1542 ثبت شده. در سنت قدیمی هر وسیله ای که برای بیان فواصل زمانی به کار رود ولی فاقد صدا باشد را به عنوان یک زمان نگار (زمان شمار) می شناختند. اما در کاربرد عمومی امروزه کلمه "ساعت" به هر وسیله ای برای اندازه گیری و نمایش زمان اطلاق می شود و قطعا از لحاظ ظاهر و فیزیک با ساعت های قدیمی متفاوت تراند.

چطور اولین بار ساعت به 60 دقیقه تقسیم شد؟

این بابلی ها بودند که در عصر امپراطوری دوم، حدود شش قرن قبل از میلاد، یادگاری از خود در این مورد به جا گذاشتند. بابلی ها با هوش و ذکاوت بالای خود تشخیص دادند که یک هفته 7 روز است و عدد 60 بخاطر بخش پذیری بر اعداد 1، 2، 3، 5، 6، 10، 15، 20 و 30 به عنوان عدد پایه در ساعت می تواند در نظر گرفته شود. بنابراین مبنای تقسیم بندی ساعت را بر پایه عدد 60 قرار دادند. از دیگر اقدامات بابلی ها در شکل گیری ساعت، تقسیم بندی دایره 360 درجه در مضرب 60 بود.

دلیل 60 دقیقه بودنساعت

چرا عقربه ساعت‌ها، ساعتگرد می‌چرخد؟

ساعت آفتابی یکی از اولین ساعت‌های مورد استفاده بشر به معنی واقعی بود؛ یعنی به جای اندازه گیری یک بازه زمانی مثل ساعت شنی یا آبی می‌توانست به هر لحظه روز یک زمان نسبتاً مطلق، نسبت بدهد. از این نظر، می‌توان آن را پدر ساعت‌های امروزی به حساب آورد. این ساعت نخستین بار در عرض‌های میانی نیمکره شمالی که محل بیشتر تمدن‌های باستان بود ابداع و به کار گرفته شد. در این عرض‌ها، خورشید همواره از جنوب می‌آید و بنابراین با توجه به حرکت شرق به غرب آن، سایه یک شاخص در طول روز، یک سیر ساعتگرد را می‌پیماید. به نظر می‌رسد دلیل انتخاب جهتی که در حال حاضر به آن ساعتگرد می‌گوییم، به‌عنوان جهت استاندارد حرکت عقربه‌های ساعت نیز همین باشد. در واقع، اگر تمدن‌های بشری سازنده تاریخ در نیمکره جنوبی بودند، به احتمال زیاد الان عقربه‌ها برعکس می‌چرخیدند.

دلیل حرکت ساعت گرد عقربه های ساعت

تاریخچه اولین ساعت ها در جهان

قبل از اینکه به تاریخچه شکل گیری ساعت مچی و اولین ساعت مچی در جهان بپردازیم، باید نگاهی به سیر و تکامل ساعت ها در زندگی بشر داشته باشیم. اینکه بشر از چه ابزارهایی برای سنجش زمان در طول روز و وقت و ایام استفاده میکرد، نقشه راهی برای خلق ساعت های امروزی است که در نگاه ما عادی شده. ساعت هایی که قطعا نام آنها برای شما آشناست: ساعت آبی، ساعت شنی، ساعت شمعی و ساعت آفتابی که سر منشا شکل گیری ساعت های امروزی است. در ادامه نحوه عملکرد این ابزارهای قدیمی سنجش زمان را با هم می خوانیم.

تاریخچه ساعت خورشیدی:

ساعت خورشیدی (Sundial) به طور گسترده ای در دوران باستان مورد استفاده قرار گرفته و می توانیم بگوییم اولین بار در سال 1500 میلادی تولید شد. عملکردش به اینصورت است که ساعات در طول یک روز را با استفاده از نور خورشید نشان میدهد. چطور؟ حرکت زمین باعث می شود تا در آسمان اینطور به نظر برسد که خورشید در حرکت است. ساعت افتابی دارای یک میله نازک بر روی یک صفحه یا سکویی است که روی آن زمان حک شده. با حرکت نور خورشید، سایه ایجاد شده بوسیله آن میله روی صفحه، زمان را نشان میداد. ساعت خورشیدی اگر به درستی ساخته شده باشد می تواند وقت محلی را با دقت مناسب اندازه گیری و نمایش دهد. همچنین این نوع ساعت تا دوران مدرن برای نظارت بر عملکرد دیگر انواع ساعت های نسل جدید مورد استفاده قرار می گرفت. از معایب ساعت خورشیدی قدیمی، محدودیت علمی، نیازمند بودن به درخشش خورشید است و همچنین در تمام طول شب زمان سنجی با آن غیر ممکن بود.

ساعت خورشیدی

تاریخچه ساعت شمعی:

ساعت های شمعی و چوب های سوزاندنی که به طور تقریبی سرعت سوختن آنها قابل پیش بینی بوده است نیز به منظور برآورد گذر زمان استفاده می شدند. یک ساعت شمعی، یک شمع باریک با یک محفظه ی علامت گذاری شده ( معمولا با اعداد علامت گذاری شده ) می باشد که با سوختن شمع گذشت زمان را نشان می دهد ، امروزه این ساعت دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد. ساعت های شمعی راهی موثر برای اندازه گیری زمان در داخل منازل بوده اند همچین با این نوع ساعت ها دیگر شب ها و حتی روزهای ابری نیز می توانستند زمان را اندازه گیری کنند.

ساعت شمعی

تاریخچه ساعت شنی یا ماسه ای:

ساعت شنی را حتما همین الان هم می بینید، این ساعت ها بخاطر نوع طراحی جذاب و آرامش بخشی که از گذر زمان دارند، هنوز به عنوان یک اکسسوری زینتی نمایش زمان قابل استفاده هستند. یک ساعت شنی گذشت چندین دقیقه یا یک ساعت را اندازه گیری می کند، در طراحی فیزیکی این ساعت دارای دو حباب شیشه ای می باشد که به طور عمودی به یکدیگر متصل شده اند. حفره ی میان این دو اجازه می دهد مواد از حباب بالایی به حباب پایینی بریزد. وقتی حباب بالایی خالی شد می توان آن را مجددا برای اندازه گیری زمان برعکس کرد. در یک ساعت شنی، سرعت عبور شن از یک سوراخ کوچک به صورت ثابت می باشد که سپری شدن از یک زمان قراردادی که از پیش تعین شده است را نمایش می دهد.

ساعت شنی

تاریخچه ساعت آبی:

ساعت های آبی به عنوان “Clepsydrae” نیز شناخته می شوند و اولین بار در سال 325 قبل میلاد مسیح توسط یونانی ها خلق شدند. این ساعت ها توام با شاخص های آفتاب هستند و احتمالا قدیمی ترین ابزار اندازه گیری زمان بودند. جریان داشتن آب در یک کاسه یکی از ساده ترین ساعت های آبی است که در بابل و مصر در حدود 16 قرن پیش از میلاد مسیح وجود داشته اند. در دیگر مناطق جهان از جمله هند و چین نیز شواهدی وجود دارد که آنها ساعت های آبی داشته اند ، اما برخی از نویسندگان قدمت آنها را کمتر از این تاریخ بیان کرده اند یعنی چیزی حدود 400 سال قبل از میلاد مسیح. عملکرد ساعت آبی به اینصورت بود که ظرف بالایی با آب پر می شد و از طریق سوراخ ایجاد شده در زیر آن ظرف، آب به ظرف پایینی انتقال می یافت. با توجه به مقداری خروجی آب از کاسه بالایی، زمان و ساعت در روز حدودی بدست میامد. در اصل، ساعت های آبی در جوامع باستانی عمدتآ در نجوم مورد استفاده قرار می گرفتند. این ساعت های آبی توسط شاخص های آفتاب کالیبره می شدند، در حالی که میزان دقت و صحت آنها به پای دقت زمان سنج های مدرن و پیشرفته امروزی نمی رسید. ساعت آبی یکی از معمول ترین و دقیق ترین دستگاه هایی بود که برای هزار سال مورد استفاده قرار می گرفت . تا اینکه ساعت های پاندولی که خیلی دقیق تر نیز بوده اند در قرن 17 در اروپا جایگزین آنها شدند.

ساعت آبی

تاریخچه ساعت پاندول دار یا ساعت آونگ:

ساعت آونگ از زمان اختراعش در سال 1656 توسط کریستین هویگنس (Christian Huygens) تا دهه‌ی 1930، ساعت پاندولی به عنوان دقیق‌ترین ساعت جهان بوده است. این نوع ساعت از یک پاندول استفاده می کند، یک وزنه نوسانی که عنصر نگهدارنده زمان در این نوع ساعت می باشد. ساعت پاندولی باید در جای ثابت باشد، هرگونه حرکت یا شتاب، در سرعت حرکت پاندول تاثیر می گذارد. در حال حاضر از این نوع ساعت ها برای دکوراسیون و یا به خاطر عتیقه بودنشان در گوشه ای از خانه استفاده می شود. اما در زمان های قدیم ساعت های آونگی که محبوبیت زیادی بدست آوردند، بخاطر بزرگی ابعاد و سنگینی قابل حمل نبودند، پس این دلیلی شد برای تولید ساعت های قابل حمل برای بشر.

ساعت پاندول دار

ساخت اولین ساعت جیبی، ایجاد تحول در صنعت ساعت سازی بود

بسیاری از مورخان معتقدند که اولین ساعت جیبی توسط یک قفل ساز آلمانی به نام "پیتر هنلین" در سال 1505 ساخته شد. این ساعت جیبی که به نوعی اولین ساعت قابل حمل در تاریخ بشریت بود، ساعت پومندر نام داشت. طراحی این ساعت شکلی تخم مرغی مانند بود و یک عقربه روی آن برای نمایش زمان تعبیه شده بود. پس می توانیم به نوعی "پیتر هنلین" آلمانی را اولین مخترع ساعت های قابل حمل بشناسیم.

ساعت جیبی

دقت نمایش زمان در اولین ساعت های جیبی بخاطر ابعادی که داشتند، در برخی مواقع حتی کمتر از ساعت های آبی و … بود. اما نباید تاثیری که ساعت های جیبی در رونق صنعت ساعت سازی داشتند را نادیده گرفت. ساعت های جیبی در اوایل ابعادی داشتند که برای استفاده، آنها را به دور گردن می آویختند. با تولید جلیقه در سال 1675 توسط چارلز دوم در انگلستان، مردانه توانستند این ساعت های قابل حمل که بر گردن می آویختن، در جیب های جلیقه شان قرار دهند.به همین خاطر بیشتر این ساعت به عنوان ساعت مردانه و توسط آقایان مصرف می شد. و خانم ها همچنان مجبور بودن این ساعت ها را به گردن آویزان کنند.

با اینکه در سال 1610 از شیشه برای محافظت از ساعت های جیبی استفاده شد و شاهزاده آلبرت (همسر ملکه ویکتوریا) در دهه 1800 زنجیری برای اتصال این ساعت های جیبی به لباس استفاده کرد، اما همچنان این ساعت ها احتمال آسیب پذیری زیادی داشتند. با این حال سال های 1504 تا 1508 اوج رونق و محبوبیت ساعت های جیبی در بین طبقه اشراف بود.

اولین ساعت مچی جهان چه زمانی تولید و توسط چه کسانی استفاده می شد؟

همانطور که مطالعه کردید، ساعت های قابل حمل یا ساعت جیبی ها خیلی سال قبل تر از تولید ساعت مچی اختراع شده بودند. ساعت های اولیه که قابل حمل بودند به خاطر ابعاد بزرگی که داشتند گاها دور گردن آویزان می شدند، سپس به ساعت جیبی و داخل جیب جلیقه مردان هدایت شدند، اما همچنان استفاده از آنها پر ریسک بود و احتمال آسیب به این ساعت ها وجود داشت.

اولین ساعت های زنانه

با اینکه امروزه، ساعت مچی مردانه از مهم ترین اکسسوری ها در استایل آقایان است، اما با نگاه به تاریخچه شکل گیری ساعت مچی میبینیم که اولین مصرف کنندگان آنها، بانوان بودند. همانطور که گفتیم آقایان به راحتی از ساعت جیبی به عنوان ساعت مردانه استفاده می کردند اما برای خانمها که مجبور بودند آن را به گردن بیاویزید سخت بود. و از آنجایی که استفاده از ساعت برای قشر خاصی از جامعه (اشرافیان) بود، این بار خانم ها خواستند که ساعت ها را برای مصرف آنان شخصی سازی کنند.

اولین ساعت زنانه

بنابراین جواهرسازان دست به ترکیب ساعت های جیبی با بند های مچی زدند و ساعت مچی اینطور ساخته شد. و اولین ساعت مچی ها به عنوان ساعت مچی زنانه فقط مورد استفاده خانم ها قرار می گرفتند.

اولین ساعت مچی شناخته شده، ساعت مچی است که ملکه الیزابت اول در سال 1571 از رابرت دادال هدیه گرفت. و قدیمی ترین ساعت مچی جهان که در حال حاضر موجود است، ساعت هدیه ای که در سال 1806 به جزفین (همسر اول ناپلئون) هدیه داده شده است. اما برخی از مورخان معتقدند که اولین ساعت مچی جهان در سال 1810 توسط آبراهام لوئیس بورگه برای کارولین مورات (ملکه ناپل) تولید شد.

اولین ساعت مچی جهان

استفاده از ساعت مچی مردانه توسط آقایان

اولین ساعت مچی های مردانه

با وجود ساعت مچی های زنانه، آقایان همچنان استفاده از ساعت جیبی را ترجیح می دادند. اما با شروع جنگ جهانی و لزوم استفاده از ساعت مچی برای زمان سنجی دقیق توسط افسران، اولین بار آقایان از ساعت مچی ها استفاده کردند. اولین ساعت مچی های مردانه توسط افسران نظامی استفاده شدند و بعد از جنگ نیز، استفاده از ساعت مچی بین عموم بیشتر مردم فراگیر شد.

اولین ها در دنیای ساعت مچی:

اولین ساعت مچی الکتریکی

شرکت Elgin Watch & Lip در 19 مارس 1952 در شیکاگو و پاریس، از اولین نمونه های نسل اول ساعت الکتریکی یا ساعت مچی برقی رونمایی کرد. همچنین شرکت سازنده ساعت همیلتون در سال 1957 یک ساعت الکتریکی دیگر در صنعت ساعت سازی ایجاد و معرفی کرد. این نوع ساعت های میتوانستند بخاطر قطعات کمتر و دوام بیشترشان، جایگزین خوبی برای ساعت های کوارتز باشند. اما رشد آنها چشمگیر نبود.

اولین ساعت مچی کوارتز

تولید ساعت کوارتز انقلاب بزرگی در صنعت ساعت سازی بود که توسط سیکو آغاز شد. سیکو در سال 1969 اولین ساعت مچی کوارتز را به نام Seiko 35 SQ Astron به صنعت ساعت سازی معرفی کرد. ساعت های کوارتز بخاطر پیچیدگی کمتر، هزینه تولید خیلی کم و مقرون به صرفه بودن خیلی زود جایگزین ساعت های سوئیسی گران قیمت شدند. تا قبل از تولید ساعت کوارتز، ساعت های مکانیکی (کوکی - اتوماتیک) که توسط سوئیسی ها تولید می شدند مورد استفاده افراد ثروتمند بودند. چرا که تولید ساعت های مکانیکی دارای پیچیدگی و هزینه تولید بالا و زمان زیادی بود، در نتیجه قیمت ساعت مچی های مکانیکی هم بالا بود. به همین دلایل ساعت های کوارتز که دقت بالایی هم داشتند، خیلی زود مورد استفاده عموم مردم قرار گرفتند.

اولین ساعت کوارتز جهان - ساعت سیکو

اولین ساعت مچی اتمی

شما شاید تا به حال ساعت هایی را دیده باشید که آنها را ساعت مچی اتمی می نامند، اما یک نکته ای وجود دارد، آنها زمان اتمی را با سیگنال های رادیویی ساعت های اتمی دولتی تنظیم می کنند. اگر از دامنه ی این سیگنال ها خارج شوند، شما تنها بر روی موتور کوارتز موجود در ساعت متکی خواهید بود. در تعریف عملکرد ساعت اتمی باید گفت، این نوع ساعت با نظارت بر فرکانس تشدید اتم ها بر اساس اتم هایی که سطوح اندازه گیری متفاوت دارند، زمان سنجی صورت میگیرد. قابلیت زمان سنجی دقیق ساعت های اتمی، توسط شبکه های ماهواره ای از جمله برنامه گالیله اتحاد اروپا و GPS ایالات متحده صورت می گیرد. سزیم 133 (The Cesium 133) طراحی شده توسط دکتر جان پترسون (Dr. John Patterson) ساعت خود را "اولین ساعت مچی اتمی حقیقی" می نامد. یک ساعت در مقیاس تراشه ای (Chip-Scale atomic clock – CSAC) که یک نوسانگر سزیمی را در خود جای داده، و هر ثانیه را با دقت برابر 9,192,631,770 نوسان لرزش اتم می سنجد. دکتر پترسون در وبسایت خود توضیح داده که: "تکنولوژی موجود در این ساعت چیزی است که حتی در یک دهه پیش کسی قادر به تصور آن در چنین ابعاد کوچکی نبود"، "در یک قطعه ی کوچک یک لیزر، یک گرم کننده، یک مخزن گاز سزیم، یک فیلتر امواج کوتاه (Microwave) و یک دیود آشکار ساز نور قرار دارند. که از قوانین کاملا مشابه آنچه در شمارش خط های جدای اتم های سزیم 133 در موسسه ی تکنولوژی و استاندارد ملی آمریکا (National Institute of Standards and Technology - NIST) از آن استفاده می کنند پیروی می کند، هدف ما تولید ساعتی است که بتواند به سطحی بی سابقه از دقت دست یابد، که در هر هزار سال تنها یک ثانیه مرز خطای آن باشد."

اولین ساعت اتمی جهان

اولین ساعت مچی رادیو کنترل

معمولا ساعت رادیو کنترل و ساعت اتمی اشتباه گرفته می شوند. ساعت رادیو کنترل در واقع یک ساعت کوارتز است با این تفاوت که سیستم آن طوری طراحی شده تا بصورت خودکار، با فرستنده رادیویی متصل به ماهواره های زمانی هماهنگ شود. اولین ساعت رادیو کنترل در ساعت سال 1990 و با نام “Junghans Mega 1” عرضه شد. از همان اولین ساعت های رادیویی بشر دانست که این نوع ساعت، دقت بالایی در نمایش دقیق زمان دارد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید از سال 1970 ساعت های کوارتز دارای کنترل رادیویی، هر روز و بصورت خودکار با استفاده از یکی از سیگنال های زمانی رمز گذاری شده در سراسر جهان، به روز رسانی می شوند.

اولین ساعت مچی هوشمند

قبل از اینکه به سراغ اولین ساعت هوشمند برویم، بهتر است نگاهی به اولین ساعت دیجیتالی داشته باشیم. اولین ساعت دیجیتالی به نام " پولسار " در دهه 1970 توسط شرکت همیلتون ساخته شد و به قیمت ۲۱۰۰ دلار در بازار عرضه شد. این ساعت مچی دیجیتالی قابلیت ذخیره 24 رقم در خود را داشت. سیکو هم برای از دست ندادن میدان رقابت، دست به تولید ساعت های دیجیتالی کامپیوتری زد که همچنان در یاد ها به جای مانده. اولین ساعت های هوشمند در واقع همان ساعت های دیجیتال کامپیوتری بودن که امکان ذخیره سازی دیتا های کم حجم را در خود داشتند. اما با ورود شرکت های تکنولوژی مانند Apple، Google، Samsung، BlackBerry و … تولید ساعت های هوشمند وارد دنیای جدید شد. ساعت های هوشمند با داشتن قابلیت های بیشتر نه تنها یک ابزار سنج زمان، بلکه ابزاری برای سنجش سلامت، انجام کار های روزمره … شناخته شدند. ساعت های هوشمند نشانه اوج پیشرفت در صنعت ساعت سازی هستند که این روزها می توانند حتی اکسسوری برای کمک به بشریت باشند.

اولین ساعت های هوشمند جهان

نگاهی به برخی از اولین ها در صنعت ساعت:

 • سال 1892: ساعت امگا (omega) مجهز به تکرار دقیقه و زنگ در جهان، به عنوان اولین ساعت مچی سوئیسی توسط ساعت سازان سوئیس عرضه شد.
 • سال 1905: Wilsdorf & Davis، که نام قبلی کمپانی ساعت رولکس Rolex است اولین بار در لندن تاسیس شد.
 • سال 1913: سیکو اولین ساعت مچی ژاپنی را به نام "لورل" ساخت.
 • سال 1916: برند ساعت Patek Philippe اولین ساعت مچی زنانه پیچیده پنج دقیقه ای خود را معرفی کرد.
 • سال 1917: وزارت جنگ بریتانیا شروع به صدور استاندارد ساعت مچی مردانه برای سربازان کرد.
 • سال 1923: یک تعمیرکار ساعت مچی بریتانیایی به نام جان هاروود، حق اختراع ساعت مچی خود سیم پیچ را به ثبت رساند.
 • سال 1925: برند پتک فیلیپ اولین ساعت مچی با تقویم دائمی شناخته شده در جهان را اختراع کرد.
 • سال 1927: رولکس برای اثبات ضد آب بودن ساعت هایش ساعت‌های Oyster با شناگر Mercedes Gleitzeit در کانال انگلیسی فرستاد. و بعد از گذر 10 ساعت داخل آب، ثابت کرد اولین سازنده ساعت ضد آب است.
 • سال 1931: رولکس توانست اولین ساعت خود سیم پیچ جهان را معرفی کرد که همچنان در دنیای ساعت نیز پر رنگ است.
 • سال 1932: امگا اولین ساعت غواصی تجاری موجود در جهان را ارائه کرد.
 • سال 1940: امگا پیشرفت هایی را در زمینه ساعت های مقاوم در برابر آب، ضد ضربه و ضد مغناطیس صنعتی ایجاد کرد.
 • سال 1953: رولکس اولین ساعت Submariner معروف و محبوبش را به بازار عرضه کرد.
 • سال 1957: امگا اولین ساعت مچی Seamaster و اولین ساعت Speedmaster را عرضه کرد.
 • سال 1957: کاسیو به عنوان یک شرکت کامپیوتری ایجاد شده اما تا سال 1978 ساعت مچی تولید نمی کرد.
 • سال 1965: بطور رسمی Omega Speedmaster به ساعت مچی ناسا شناخته شد.
 • سال 1969: سیکو ساعت مچی کوارتز را در صنعت ساعت سازی تولید و به تولید انبوه رساند.
 • سال 1969: Neil Armstrong اولین انسانی است که روی ماه قدم زد در حالی که یک ساعت مچی امگا مدل Omega Speedmaster به دست داشت.
 • و...

دلیل محبوبیت ساعت مچی:

ساعت مچی یکی از محبوب ترین اکسسوری هاییست که در بین عموم مردم مورد استقبال قرار گرفته، اما دلیل آن چیست؟ جدا از اینکه با پیشرفت تکنولوژی و دنیای مد، ساعت های مچی هم دستخوش تغییراتی شدند و برای هر سبک سلیقه ای یک ساعت مچی وجود دارد، اما این ماهیت اصلی و اصالت ساعت است که آن را ارزشمند می کند. ساعت مچی در دنیای امروز تنها یک ابزار سنجش زمان نیست، بلکه تمام کنند و امضای استایل شماست که میتواند گویای سبک سلیقه تان هم باشد. به افراد خوش تیپی که در اطرافتان هستند فکر کنید، بدون شک روی مچ دست آنها ساعت مچی هایی می بینید که هر کدام سبک و مدل منحصر به سلیقه آن شخص را است. ساعت مچی ها بهترین و همراه ترین اکسسوری هایی اند که می توانند یادآور روزهای خاطر انگیز شما نیز باشند.

تاریخچه ساعت مچی

خرید ساعت مچی اصل و با اصالت:

حالا که با اولین ها در دنیای ساعت مچی آشنا شدید، شاید دوست داشته باشید انواع ساعت ها را در کلکسیون خود داشته باشید. برای خرید ساعت مچی اولین چیزی که باید در نظر بگیرید اصالت خود ساعت و برند سازنده آن است. برند ساعت مچی همانند تاریخچه خود ساعت، حرفهایی برای گفتن دارد. این حرف ها نشان دهنده قدمت و تجربه برند ساعت است. برای خرید ساعت مچی اصل با برندی با اصالت، مشاوران ایران تایمر می توانند همراهان خوبی برای شما باشند.

اولین ها در دنیای ساعت که از آنها خبر ندارید
  ۷
نویسنده | مترجم: سحر نجیبی
من متخصص تولید محتوا متنی، عکس و فیلم برداری و علاقه مند به حوزه ساعت مچی و اکسسوری، دنیای مد و فشن با تجربه کافی در این زمینه هستم. و در سایت ایران تایمر از جدیدترین مدل های روز تا فنی ترین اطلاعات دنیای ساعت ها را با شما به اشتراک می گذارم.
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
امیر: ۷ اسفند ۱۴۰۲
سلام
از چه زمانی تغییر ساعت در ۶ ماهه اول و دوم سال مرسوم شد؟
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (1) خیر (1)
ایران تایمر: ۷ اسفند ۱۴۰۲
سلام دوست عزیز این طرح سال 1385 و 1386 تصویب شده
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (2) خیر (0)
امیر: ۷ بهمن ۱۴۰۲
سلام
یک ساعت قدیمی در میدان نقش جهان اصفهان هست که با خورشید کار می کنه
لطفا در مورد آن نیز توضیحاتی اضافه بفرمایید
تشکر
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (2) خیر (0)
ایران تایمر: ۸ بهمن ۱۴۰۲
سلام دوست عزیز خیلی ممنون از اینکه اطلاعاتتون رو با ما در میون میزارید
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (1) خیر (0)
امیر: ۱ بهمن ۱۴۰۲
سلام
آیا امکان خرید و فروش ساعت های مچی قدیمی جهت کلکسیون در ایران تایمر هست
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (1) خیر (0)
ایران تایمر: ۳ بهمن ۱۴۰۲
سلام وقت بخیر مدل درخواستیتون رو به بخش فروش اعلام کنید اگر قابل تهیه باشه بله امکانش هست
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (1) خیر (0)
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم