خصوصیات ساعت مچی

خصوصیات ساعت مچی

دماسنج (Thermometer):
دماسنج برای اندازه گیری دمای هوا استفاده می شود. دماسنج می تواند محدوده ای از منفی 10 تا 60 درجه سانتیگراد را نشان دهد دماسنج ها روی ساعت به دو نوع تقسیم میشوند دماسنج سنتی و الکتریکی، نوع الکتریکی نیز به دو نوع سنسوری و کریستال کوارتز تقسیم میگردد

دماسنج کریستال کوارتز
یک روش جدید و بسیار دقیق اندازه گیری دما بر مبنای حساسیت فرکانس تشدید کریستال کوارتز به تغییر دما استوار است .وقتی از زاویه برش مناسب برای کریستال استفاد شود، یک تطابق کاملا خطی میان فرکانس و دما برقرار میگردد. مدلهای تجاری این وسیله از شمارنده های الکترونیکی و دستگاه قرائت رقم نما برای اندازه گیری فرکانس استفاده می کنند.گستره دمایی کار کرد این دستگاه از منفی 40 درجه تا 230 درجه سانتیگراد ادعا شده است.


مسافت سنج (Distance meter) :
در تعریف این ویژگی میتوان به همان تعریف تاچومتر اشاره کرد، با این تفاوت که بیشتر در سیستمهای دیجیتال فعال میباشد و به صورت دقیقترعمل خواهد کرد و فقط مسافت را با سرعتی ثابت میتوان اندازه گرفت، مانند اختلاف زمان بین دیدن نور تا صدای رعد و برق و یا انفجارات . گزینه مسافت سنج در ساعت های مکانیکی نیز دیده میشود که به آن( تلمتر ) گفته میشود . شما میتوانید از طریق دکمه موجود بر روی ساعتتان از این ویژگی استفاده بفرمایید به این نحو که با دیدن نور یکبار دکمه مسافت سنج را فشار میدهید ، مجدد زمانی که صدای رعد برق را شنیدید دکمه را فشار دهید

حال مختصری، در باره تاچومتر بخوانید:
تاچومتر نام معیاری است که به صورت مدرج بر روی صفحه ساعت‌های آنالوگ حک می‌شود. این معیار برای محاسبه سرعت بر حسب زمان طی شده در یک مسافت مشخص یا محاسبه مسافت طی شده بر حسب سرعت در یک زمان مشخص کاربرد دارد. محاسبه پارامترهای یادشده (سرعت یا مسافت) با استفاده از این وسیله ارتباطی به واحد اندازه‌گیری (مانند کیلومتر،مایل ،.. ) ندارد و می‌توان از هر واحدی استفاده کرد مشروط بر اینکه در تمام محاسبات فوق یک واحد در نظر گرفته شود. . فاصله بین علامت ها بر روی شماره گیری تاچومتربا(1/T ) تناسب دارد، T در اینجا نشان دهنده زمان سپری شده است.


عمق سنج (depth gauge):

در سالهای ابتدایی غواصی، یک غواص ساعت کوکی را در محفظه ای شیشه ای با خود به زیر آب میبرد تا قبل از اتمام اکسیژن کپسول از آب خارج شود و عمق سنج را نیز در مچ دست و یا همراه خود حمل میکردند با پیشرفت ساخت ساعتهای مقاوم در برابر آب تا عمق 30 متر و بیشتر ساعتها به مچ دست بسته شد. در اواخر دهه 1960 شرکت هایی مانند Favre-Leuba، Nivada و Aquadive توسعه ساعتهای غواصی را انجام دادند که ویژگی عمق سنج را در خود داشته باشند و هر دو ابزار را در یک مچ دست بتوان استفاده کرد. این شاهکار آسان نبود، زیرا ساعت سازان تا آن زمان قصد داشتند ساعت را خارج از عمق آب آزمایش کنند و این در حالی است که یک عمق سنج نیاز به نفوذ در آب دارد تا امکان اندازه گیری را نشان دهد.

عمق سنج ها دو نوع هستند نوع مکانیکی که با فشار مستقیم روی بدنه ساعت میزان عمق وارد شده را نشان میدهد که هزینه ساخت و تولید آن نسبت به عمق سنج های دیجیتالی بالا میباشند مانند ساعتهای ادوکس

مشاهده محصولات

و نوع دوم نوع سنسوری دیجیتال میباشد که در ساعتهای ژاپنی بیشتر دیده

مشاهده محصولات

 


فشار سنج (barometric) :
برای کوهنوردان علاوه بر دیگر وسایل های مناسب کوهنوردی استفاده از ساعتی با مشخصه فشار سنج با کیفیت بالا، از اهمیت بالایی برخوردار است. این ساعت ها به طور معمول با اختصار کلمه ABC (ارتفاع سنج، فشار سنج، قطب نما) مورد استفاده قرار می گیرند.

فشارسنج در ساعت های دیجیتالی، فشار را به صورت خودکار هر دو ساعت یکبار اندازه گیری می کند و نمایش فشار اخیر جو و فشار فعلی را به صورت گرافیکی نشان می دهد. وقتی اندازه گیری های بعدی را پس از حرکت انجام می دهید، مجدد فشار سنج ساعتتان را هم چک کنید. لازم به ذکر است که در ساعت های مکانیکی ، از طریق پمب های مخفی در کناره بدنه ساعت ، میزان فشار وارد شده سنجش و بر روی صفحه نمایشگر ساعت مشاهده میشود.


ارتفاع سنج (Altimeter) :

اغلب ساعت های دارای ارتفاع سنج (آنالوگ – دیجیتال) بسیار گران هستند، زیرا آنها اغلب در ارتفاعات بالا مهم و حائز اهمیت هستند ، که باید از ویژگی ارتفاع، فشار، درجه حرارت و مختصات جغرافیایی خود ، برای نمایش اطلاعات درست برخوردار باشد . با این حال، چند مدل ارزانتر وجود دارد که برای علاقه مندان به این نوع ساعت ها گاها مورد هدف قرار می گیرند . در ساعت های مکانیکی عملکرد ارتفاع سنج از طریق پمب های مخفی بدنه ساعت انجام میشود ، به اینصورت که هر چه ارتفاع شما از سطح زمین بیشتر میشود عقربه نمایش مخصوص به ارتفاع سنج ، میزان این ارتفاع را به شما نشان میدهد.


دو زمانه (Dual time):

این نوع ساعت ها همزمان میتوانند دو زمان مختلف ( آنالوگ – دیجیتال) را به شما نشان دهند .البته لازم به ذکر است که ویژگی دو زمانه بودن بیشتر برای ساعت های انالوگ حائز اهمیت میباشد و در ساعت های دیجیتالی به طور معمول بیشتر از دو زمان قابل نمایش است .این ویژگی بیشتر برای افراد بیزینسی که هر دقیقه وقتشان مهم است بسیار پر کاربرد تر بوده . به این معنا که شما در قاب یک ساعت میتوانید تایم دو کشور مختلف را داشته باشید . لازم به ذکر است دو زمانه بودن ساعت ، به معنی اینکه هر زمان دارای موتوری جداگانه باشد ، نیست و تنها از طریق یک موتور دو زمان را میتوانید داشته باشید . ( برخی از برندها مانند دیزل در برخی از مدل های ساعت خود از چند موتور جداگانه برای نمایش ساعت هایش اسفاده میکند)


تولید محدود (LIMITED EDITION) :

برخی از برندها هر ساله از میان مجموعه ساعت هایی که تولید میکنند ، یکی از این مجموعه ها که دارای ویژگی متمایز نسبت به دیگر مجموعه ها میباشد ( از نظر موتور، دیزاین و طراحی ، جواهرات و جنس به کار برده شده و ... ) را به عنوان مجموعه تولید محدود خود به بازار عرضه میکند که اصلاحا به آن Limited edition نیز گفته میشود . برای مثال یک برند از یک نمونه مجموعه خود تنها 10 مدل تولید میکند ( البته ممکن است تعداد آن بیشتر باشد) ، بر روی هر ساعتی که تولید میشود شماره آن حک خواهد شد (1/10 یا 2/1000 ) . در مورد ساعت های برند های لاکچری لازم است بدانید ، به دلیل صرف اقتصادی تنها یک نمونه از مدل تولید محدود را رونمایی کرده و برای تولید تعداد دیگر آن محصول به سفارش انجام میشود.


تایمر – تایمر صدا دار(Timer):

طرز کار این ویژگی شاید به نظر با ویژگی کرنومتر یا کرنوگراف یکی باشد اما شما زمانی اهمیت آن را متوجه میشوید که نخواهید حتی 10/1 ثانیه وقتتان از دست برود . نحوه استفاده از این ویژگی به این صورت است که شما یک تایم را برای انجام کاری در نظر خواهید گرفت برای مثال (1:53” ) و تایمر شروع به شمارش معکوس میکند تا زمانی که به شما (00:00) را نشان دهد و شما وقتتان به پایان میرسد . در مدل هایی که تایمر صدا دار دارند ، هنگامی که تایم شما به پایان میرسد با نواخته شدن یک صدای کوتاه بوق به شما هشدار خواهد داده شد.


نمایش حالت ماه یا تقویم دوم (MOONPHASE) :

زمانی این ویژگی را خواهید داشت که یک تصویر کوچک از ماه را در قابی حلالی شکل ، داخل صفحه نمایش ساعت مشاهده کنید. این ویژگی مانند نشان دادن تاریخ ماه میباشد ، زمانی که شکل ماه در وسط قاب باشد حتما تاریخ شما اواسط ماه جاری میباشد.

مشاهده محصولات

 


اکو درایو:

قابلیت تهیه شارژ باطری به وسیله نور محیط توسط پنلهای صفحه ساعت
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید


مقاوم یا ضد ضربه :

ساعت هایی با مقاومت بالا از نظر جنس به کار رفته در ساخت ساعت که باعث میشود تا شما با خیال راحت آن را در هنگام ورزش یا انجام کارهای سخت و آسیب پذیر بر روی دستتان ببندید .


بلوتوث (Bluetooth) :

به کمک ویژگی بلوتوث در ساعتتان، قادر خواهید بود تا آن را بروز نگه دارید و حتی می توانید به وسیله ی نرم افزار مخصوص همان ساعت که تهیه شده برای سیستم عامل های اندروید و iOS ، به صورت دستی، ساعت را از طریق تلفن همراه هوشمند خود تنظیم نمایید. همچنین به وسیله ی نرم افزار های مختلفی که برای هر ساعت ممکن است متفاوت باشد، عملکرد های مختلف نیز خواهید داشت. ویژگی بلوتوث هم در ساعت های آنالوگ و هم دیجیتال به کار برده میشود ، کافیست نرم افزار مخصوص را بر روی گوشی خود نصب کرده تا نتیجه فعالیت های ساعتتان را بر روی نرم افزار گوشیتان مشاهده کنید.


ساعت جهانی (World time) :

ساعت هایی با این ویژگی این قابلیت را دارند تا شما بتوانید از طریق تنظیمات ، از میان نام های کشور هایی که دور صفحه ی ساعت نوشته شده ، کشور مورد نظرتان را پیدا کنید و بصورت خودکار زمان و تاریخ ساعتتان بر روی صفحه نمایش ساعت دیده شود .


زنگ هشدار (alarm) :

این ویژگی مانند Alarm گوشی شما عمل میکند و زمانی که مقدور به استفاده از گوشی خود نیستید ، میتوانید از ساعتتان برای یاداوری زمان تعیین شده استفاده کنید .


جی پی اس (GPS) :

ساعتهای GPS اغلب برای اهداف ورزشی و تناسب اندام استفاده می شود. این ویژگی ممکن است برای یک ورزش خاص یا هدف دیگری طراحی شده باشد یا حالت ها و ویژگی هایی را برای چندین حالت فراهم کند. بسیاری از آنها می توانند با استفاده از پروتکل ANT بی سیم و یا به وسیله USB به کامپیوتر برای انتقال داده ها و تنظیمات سنسورهای خارجی متصل شوند. که این تنظیمات از طریق امواج ماهواره ای یا موقعیت جغرافیایی شما امکان پذیر است.


بند ضد خش :

این ویژگی برای همه ی جنس بند ها وجود ندارد و تنها برخی از آنها مانند جنس سرامیک و تنگستن هستند که این ویژگی را در خود دارند و لازم به ذکر است ، که به دلیل داشتن این خصوصیت درصد شکنندگی آنها نیز بیشتر است .


قطب نما (Compass):

امکان نمایش چهار جهت اصلی و جهات جغرافیایی را بر روی نمایشگر ساعت (آنالوگ – دیجیتالی) شما ایجاد میکند . در ساعت های آنالوگ (که نسبت به دیجیتال گرون تر میباشد ) معمولا زمانی از این ویژگی استفاده میشود که فلز آهن در آن هیچ کاربردی نداشته باشد اگر قطب نمای ساعتتان را در روی صفحه ساعت ندید ، معمولا در پشت قاب این ساعت ها یک قطب نمای کوچک قرار داده میشود تا زمانی که شما ساعت خود را برمیگردانید بتوانید از آن استفاده کنید. در ساعت های دیجیتالی نیز تنها کافیست از قسمت تنظیمات به گزینه Compass برسید .

مشاهده محصولات

 


صفحه لمسی (Touch) :

برای روشن کردن صفحه این نوع ساعت ها یک دکمه کوچک قرار داده میشود یا در بعضی از ساعت ها ( برخی از مدل های برند کنت کول) یک الگوی از پیش تعیین شده برای صفحه نمایشگر تعریف شده است که با کشیدن انگشت خود مانند آن الگو ، صفحه ساعت روشن میشود .صفحه نمایش حساس به اشاره انگشت میباشد و مانند گوشی های هوشمند خود میتوانید از طریق صفحه ساعت تنظیمات آن را انجام دهید.


ضد حساسیت:

کسانی که دستشان به فلزاتی مانند استیل حساسیت دارد ، بهتر است از استیل های 316L و 318L به بالا استفاده نمایند . در مواردی که با استفاده ساعت های بند چرمی نیز نسبت به استیل درب پشتی صفحه ساعت حساسیت دارید ، میتوانید یک تکه بند چرمی ، به بند چرمی ساعت در قسمت زیرین قاب قرار دهید تا هیچگونه تماسی بین قسمت استیل ساعت با دستتان نداشته باشد.


شب نما :

شب نما ها به دو نوع میباشند : در ساعت های قدیمی از سنگ کانی به عنوان شب نمای ساعت استفاده میشد که به علت خاصیت سنگ کانی که همیشه از خود نور میدهد ، گران بوده و امروزه بیشتر در ساعت های لاکچری نیز دیده میشود . نوع دیگر آن استفاده از نوعی ماده شیمیایی تهیه شده است ، که هر چند ساعت ذخیره نور داشته باشد به همان مقدار ساعت میتواند نور بازتاب دهد.


نور پس زمینه (Light):

نور پس زمینه یا همان دکمه Light زمانی استفاده میشود که صفحه نمایش ساعت هیچ شبرنگی نداشته باشد و در تاریکی نیاز به دیدن ساعت دارید ، از طریق نوری که زیر صفحه ساعت شما روشن میشود به راحتی میتوانید از زمان آگاه شوید .


اسکلتون یا قلب باز :

این نوع طراحی در ساعت های اتوماتیک که چرخ دنده های هیجان انگیز آن در حال چرخیدن میباشند بیشتر کاربرد دارد . در مدل قلب باز فقط قسمت رقاصک موتور دیده میشود در حالی که در قسمت اسکلتون قسمت موتور بیشتر دیده میشود .

ساعت های اسکلتون

 

آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم