ساعت 10هزار ساله جف بِزوس، ساعت 42 میلیون دلاری در قلب کوهستانی در تگزاس ساخته می‌شود

حالت مطالعه
ﺳﻪشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ نویسنده | مترجم:

 

 

ساعتی که ایده آن اولین بار توسط مخترع آمریکایی، دَنی هیلز در سال 1986 مطرح شد، ساعت 10 هزار ساله هم اکنون با اندازه اصلی آن در قلب کوهستانی در تگزاس ساخته می‌شود. سه دهه فاصله از ایده اولیه تا ساخت به ظاهر زمان زیادی است، اما در مقایسه با طراحی آن برای 10 هزاره آتی، به اندازه یک چشم به هم زدن است. ساعتی که به نام لانگ ناو (Long Now) نیز معروف است، هم اکنون درون کوهی در ایالت نِوادا در حال ساخت است و هنگام ساخت درسهایی را به سازندگان و همچنین اداره کننده آن می‌آموزد.

 

 

اولین نمونه ساخته شده این ساعت در سال 1999 کمی بلند تر از قد یک مرد بالغ بود و هم اکنون در موزه علم لندن قابل بازدید است.

 

 نمونه جدید، به اندازه واقعی آن که در طرح اولیه در نظر گرفته شده در حال ساخت است. بنابر توئیتی از آقای جِف بِزوس، سرمایه گذار این پروژه، مراحل نصب این نمونه در 20 فوریه (اول اسفند 96) آغاز شده است. هزینه برآورد شده این پروژه 42 میلیون دلار، هزینه ای که برای موسس آمازون (با سرمایه 123 میلیارد دلار که توسط مجله بلومبرگ ثروتمند‌ترین مرد جهان شناخته شد) قابل پرداخت است.

 

 

 

 

آقای بِزوس ساعت‌های زیادی خریداری می‌کند. سوراخ نمودن کوه برای لانه کردن ساعت از سال 2009 اغاز شد. پروژه تمام شده بیش از 150 متر ارتفاع خواهد داشت که انرژی آن از دو منبع تامین خواهد شد: وزنه‌ای که توسط انسان بالا کشیده می‌شود و تفاوت دمای محیط صحرا در روز و شب. سنجش زمان توسط یک تنظیم کننده به فرم آونگ پیچ و تاب خورده انجام می‌شود. هر روز ظهر، نور خورشید از ورای یک لنز برروی فلز تحت فشاری متمرکز می‌شود که با گرما قفل شده و ساعت را به ظهر ریست می‌کند.

 

 

 

ساعت 10هزار ساله جف بِزوس، ساعت 42 میلیون دلاری در قلب کوهستانی در تگزاس ساخته می‌شود
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم