روش‌های تمیز کردن ساعت مچی و بند ساعت

حالت مطالعه

نکات مهم تمیز کردن ساعت

شنبه ۱۹ اسفند ۱۴۰۲ نویسنده | مترجم:

تمیز کردن بند ساعت مچی که بطور روزمره و همیشه از آن استفاده کردید شاید به نظر یک کار غیر ممکن برسد، اما اینطور نیست. شما می‌توانید با روش‌های اصولی تمیز کردن ساعت و بند آن، مجدد یک ساعت تمیز، نو و شیک بدست کنید. برای تمیز کردن ساعت و اکسسوری‌های حساس، باید اطلاعات کافی درباره ماهیت آن اکسسوری و موادی که ممکن است به آن صدمه وارد کند داشته باشید. ما در اینجا به شما کمک می‌کنیم تا علاوه بر تمیز کردن بند ساعت، آسیبی به آن وارد نشود و در انتها یک ساعت نو و تمیز بدست کنید.

قبل از تمیز کردن ساعت باید بدانید:

مهم‌ترین و اصلی‌ترین نکته قبل از تمیز کردن ساعت و یا بند ساعت مچی، تشخیص میزان ضد آب ساعت است. میزان مقاومت دربرابر آب در هر ساعت مچی مشخص است. اگر از این میزان اطلاع ندارید یا شک دارید، حتما پشت قاب ساعت را بررسی کنید. علامت‌هایی که معمولا برای میزان ضد آب ساعت استفاده می‌شود، "atm" یا "m" است. هر میزان ضد اب در ساعت یک مفهوم مشخص برای مقاومت در برابر آب دارد که در جدول زیر مشخص شده:

میزان ضد آب ساعت مچی در پشت قاب ساعت
اگر پشت قاب ساعت این موارد را دیدید: به این مفهوم است:
(Water Resistance) : مقاوم در برابر مرطوب شدن ساعت به طور اتفاقی از قبیل؛ باران ، عرق کردن و دیگر موارد
30M یا 3ATM : این ساعت در برابر مرطوب شدن مقاوم است اما برای شنا یا استحمام مناسب نیست.
50M یا 5ATM : در برابر مرطوب شدن، استحمام و همچنین شنا کردن در آب‌های کم عمق مناسب است. ( توضیح: در بعضی از برند‌ها میزان ضد آب 50 متر فقط در حد مرطوب شدن ساعت مقاومت دارد اما در بعضی برند‌های دیگر امکان استفاده زمان شنا در عمق کم هم وجود دارد)
100M یا 10ATM : این ساعت برای شنا در عمق کم استخر مناسب است.
200M یا 20ATM : از این ساعت می‌توان برای غواصی تا عمق کم و شیرجه استفاده کرد.
مقاوم در آب 200M به بالا (30ATM): از این ساعت‌ها می‌توان برای غواصی در دریا با عمق زیاد استفاده کرد.

اطلاع از میزان مقاومت یا ضد آب ساعت تان به شما این آگاهی رو میدهد که اگر ساعت مچی شما در حد تعریق دست مقاومت دارد، آن را برای تمیز کردن مستقیم زیر شیر آب قرار ندهید.

نحوه تمیز کردن شیشه ساعت:

نحوه تمیز کردن شیشه ساعت مچی

برای تمیز کردن شیشه ساعت، حتما از دستمال‌های مخصوص میکروفایبر استفاده کنید که از فیبر مصنوعی تشکیل شده‌اند. اگر دستمال عینک دارید، گزینه‌‌ای خوبی برای انجام این کار است. معمولا با دستمال کشیدن ساده هم شیشه تمیز می‌شود و هم خط و خشی ایجاد نمی‌شود. اما اگر میزان کثیفی شیشه زیاد بود می‌توانید دستمال را با مقداری شیشه شور یا سرکه مرطوب کنید و سپس مجدد شیشه را تمیز کنید. توجه داشته باشید که هرگز مستقیما این مواد را روی شیشه ساعت نزنید.

پولیش و براق کردن قاب استیل ساعت

یکی از مواردی که در اکثر ساعت‌ها با جنس قاب استیل بوجود میاید، خط و خش روی بدنه قاب است. خواه ناخواه، هر چقدر هم که از ساعت خود به خوبی مراقبت کنید، در طول استفاده این خراش‌های کوچک روی قاب ایجاد می‌شود. این مورد هم هیچ ارتباطی به ساعت مارک، اورجینال بودن یا نبودن آن ندارد. در صورتی که رنگ قاب هم مانند جنسش، استیل باشد با خیال راحت می‌توانید به یک تعمیرکار بابت پولیش مراجعه کنید. پولیش قاب استیل باعث می‌شود تا دوباره ساعت شما به براقیت روز اولش برگردد و حس آزار دهنده‌‌ای از آن نخواهید گرفت. اما اگر رنگ قاب غیر از استیل باشد (طلایی، مسی و …) که بیشتر در ساعت زنانه محبوب است، پولیش راه حل مناسبی برای شما نیست. باید تعمیرکار ساعت رنگ را برای شما اصلاح کند. این کار غیر ممکن نیست اما شاید هزینه‌ای بیشتری برای شما داشته باشد. اما روش‌های خانگی را برای تمیز کردن قاب ساعت مچی پیشنهاد نمی‌دهیم.

پولیش ساعت مچی و تمیز کردن قاب ساعت

روش‌های تمیز کردن بند ساعت:

چربی، عرق دست و آلودگی‌های موجود خیلی زود روی بدنه ساعت جذب می‌شوند و به مرور باعث کثیفی یا کدر شدن ساعت مچی محبوب شما می‌شوند. باید این را قبول کنید که هرچقدر هم متریال به کار رفته در ساعت از جنس‌های مرغوب باشد، باز این اتفاق به مرور زمان برای ساعت تان پیش خواهد آمد. اما نکته ای که برای تمیز کردن ساعت وجود دارد این است که یک روش کلی برای انجام چنین کاری وجود ندارد!

به زبان ساده‌تر، نمی‌توانیم از یک روش برای تمیز کردن ساعت بند استیل، بند چرمی و یا … استفاده کنیم. روش تمیز کردن ساعت مچی با توجه به بند ساعت باید انتخاب شود. چون هر بند ساعتی دارای حساسیت‌های خودش است. به همین خاطر ما بصورت جداگانه روش‌های تمیز کردن بند ساعت‌ها را به شما می‌گوییم.

تمیز کردن بند ساعت

اما به این چند نکته کلی درباره اقلام مورد نیاز برای تمیز کردن ساعت توجه کنید: 

  • برای تمیز کردن ساعت مچی به هیچ عنوان از مواد شیمیایی بصورت مستقیم روی ساعت استفاده نکنید 
  • حتما از جنس به کار رفته در بدنه و بند ساعت مطمئن شوید 
  • از مسواک با فرچه صاف و نرم یا پارچه‌های جیر حتما استفاده کنید 
  • اگر تخصص کافی برای جدا کردن بند ساعت مچی ندارید، حتما از یک تعمیرکار کمک بگیرید

روش تمیز کردن بند ساعت مچی استیل یا فلزی

ساعت بند فلزی از مقاوم‌ترین و شیک‌ترین نوع بندهای ساعتمچی است به همین خاطر محبوبیت زیادی هم دارد. برای تمیز کردن ساعت بند استیل مطمئن باشید که تمام قطعا ساعت (بند و قاب) از جنس استیل باشد و نه متریال‌های مشابه به آن. در صورتی که تمام ساعت استیل و میزان مقاومت در برابر آب آن هم بالای 100ATM باشد، می‌توانید بند ساعت را از قاب جدا نکنید. اما اگر میزان ضد آب ساعت پایین باشد، حتما باید بند را از قاب جدا کرده و به صورت جداگانه آن را تمیز کنید.

تمیز کردن ساعت بند فلزی یا بند استیل

تمیز کردن بند استیل ساعت با مسواک:

میتوانید یک مسواک که فرچه آن صاف باشد را به مواد شوینده و آب آغشته کنید و خیلی آروم روی سطح قاب، بند و بین پین‌های بند بکشید تا تمیز شود.

تمیز کردن بند استیل با آب و سرکه:

یک محلول با میزان 1 به 8 از آب گرم و سرکه ایجاد کنید که آب مقدار بیشتری داشته باشد، سپس بند را به مدت 5 دقیقه در این ترکیب قرار دهید. بعد از آن بند را آبکشی کنید و با یک دستمال نرم آن را خشک کنید.

تمیز کردن بند استیل با الکل:

برای استفاده از الکل دقت کنید به هیچ عنوان نباید الکل را مستقیما روی بدنه یا بند ساعت بزنید. می‌توانید مقدار کمی از الکل را روی یک پارچه نرم یا دستمال جیر مخصوص ساعت اسپری کنید و بعد بند ساعت را تمیز کنید.

تمیز کردن بند استیل با آب و صابون:

یک محلول آب و صابون با مقدار خیلی کم الکل ایجاد کنید و در صورتی که بند ساعت را از قاب جدا کردید، آن را به مدت 30 دقیقه در محلول بگذارید. سپس با یک دستمال نرم آن را تمیز و خشک کنید. برای اطمینان از خشک کردن رطوبت بین قطعات بند می‌توانید از سشوار هم بعد از گرفتن رطوبت کلی با پارچه، استفاده کنید.

شستن ساعت بند استیل با آب و صابون

رفع خط و خش ساعت استیل با خدمات پولیش:

اگر ساعت بند استیل شما دارای خط و خش است، نگران نباشید. همان روشی که درباره پولیش قاب ساعت در ابتدا گفتیم، راه حل شماست. برای براق کردن و از بین بردن خط و خش ساعت استیل بند فلزی بهتر است به مراکز خدمات پولیش ساعت مراجعه کنید. که البته ما در ایران تایمر نیز این کار را برای شما انجام می‌دهیم.

روش تمیز کردن بند ساعت مچی چرمی

همانقدر که ساعت بند چرمی محبوب است، میزان خراب شدن و کثیف شدن بند چرم هم زیاد است! می‌توانیم محبوبیت ساعت بند چرمی را در رده ساعت‌های بند استیل معرفی کنیم. اما با این تفاوت که بندهای چرمی دارای حساسیت‌های بیشتری هستند و تمیز کردن آنها، دشوار به نظر می‌رسد. به خصوص اینکه ساعت بند چرمی نباید برخورد زیادی با آب داشته باشد و تعریق دست یکی از مخرب‌ترین عوامل برای این نوع بند‌هاست. برای تمیز کردن بند چرم ساعت مچی حتما آن را از قاب ساعت جدا کرده و بعد اقدام به تمیز کردن بند ساعت کنید. این نکته مهم را هم در نظر بگیرید که به هیچ عنوان برای تمیز کردن بند چرمی آن را با آب بشویید، چرا که باعث از بین رفتن بافت بند می‌شود. حتی اگر جنس بند از بند چرم طبیعی باشد.

تمیز کردن بند چرم ساعت مچی

مراحل تمیز کردن بند چرم با دستمال نرم و روغن مخصوص چرم:

بهترین و بی خطر‌ترین روش تمیز کردن بند چرمی ساعت، این است که مقدار کمی روغن مخصوص چرم را به یک دستمال نرم (دستمال جیر) آغشته کنید و به صورت دایره‌‌ای از دو طرف بند را تمیز کنید. اما بلافاصله با یک دستمال خشک و نرم روی بند را بکشید تا زیاد مایع خیس به خورد داخل بند نرود. اگر خواستید برای خشک شدن بند آن را زیر نور آفتاب بگذارید، بهتر است زیر نور مستقیم نباشد چون باعث ایجاد ترک و خشکیدگی بند می‌شود.

روش تمیز کردن بند سیلیکونی یا پلاستیکی ساعت مچی

یکی از بی خطر‌ترین‌ها و البته راحت‌ترین نوع بند ساعت مچی، بندهای پلاستیکی یا سیلیکونی یا رابرها هستند. این نوع بند را حتما در ساعت کاسیو زیاد دیده اید،. اگر ساعتی دارید که جنس قاب و بندش پلاستیکی است (مثل سری جیشاک کاسیو) و از میزان ضدآب ان هم مطمئن هستید، با خیال راحت می‌توانید ساعت را زیر شیر آب بگیرید و با مواد شوینده تمیزش کنید. اما اگر میزان ضد آب ساعت کم است حتما بند را از قاب جدا کنید.

تمیز کردن بند پلاستیکی ساعت مچی

مراحل تمیز کردن بند پلاستیکی رابر:

ابتدا با یک دستمال جیر نرم سطح بند را غبار روبی کنید. اگر روی بند لکه‌های سخت دیدید، آن را با مقداری مایع شوینده دست و آب ولرم بشویید. توجه داشته باشید مواد شوینده قوی‌تر می‌تواند به رنگ بند یا بافت آن آسیب برساند. برای راحتی بیشتر میتوانید از گوش پاک کن یا مسواکی که فرچه تیز نداشته باشد، برای تمیز کردن شیارهای بند استفاده کنید. حتما بعد از شستشوی بند آن را با یک دستمال خشک و نرم پاک کنید و اصلا آن را زیر نور مستقیم آفتاب نگذارید. این کار ممکن است باعث ترک بند شود.

روش تمیز کردن بند پارچه ای یا پلی استر:

ساعت‌های بند پارچه‌ای یا برزنتی یا پلی استر که این روزها بخاطر سبک کردن وزن ساعت‌ها مخصوصا در ساعت اسپرت محبوبیت زیادی پیدا کردند، در رده بند‌های راحت برای تمیز کردن محسوب می‌شوند. تمام بند‌های ناتو، زولو، برزنتی و پلی استر در رده بند پارچه‌‌ای قرار می‌گیرند. در اولین مرحله صرف نظر از میزان ضد آب ساعت، بند را از قاب جدا کنید.

شستن بند پارچه ای ساعت مچی

مراحل تمیز کردن بند پارچه ای ساعت:

بند را می‌توانید در یک محلول آب و مایع (غیر از وایتکس و الکل) به مدت 15 دقیقه قرار دهید سپس به صورت معمول با آب آن را بشویید. و مانند لباس‌هایتان صبر کنید تا بند با دمای محیط خشک شود. این را هم در نظر بگیرید هر چقدر بیشتر بند داخل اب بماند، زمان بیشتری برای خشک شدن آن صرف می‌شود.

روش تمیز کردن بند ساعت مچی سرامیکی:

بندهای سرامیکی، گرچه ظاهری مشابه به ساعت‌های بند استیل دارند، اما دارای حساسیت بیشتر و احتمال شکنندگی می‌باشند. پس اول مطمئن شوید که جنس بند ساعت از سرامیک است.قبل از هر اقدامی بدون آسیب زدن به قسمت اتصال، بند ساعت را جدا کنید. توجه داشته باشید بندهای سرامیکی ساختار شکننده دارند. اگر حس کردید نمی‌توانید بند را جدا کنید حتما به یک تعمیرکار ساعت مراجعه کنید.

تمیز کردن ساعت مچی سرامیک

مراحل تمیز کردن بند سرامیکی ساعت مچی:

پیشنهاد می‌کنیم برای تمیز کردن این نوع بند، مقداری شیشه شور را روی دستمال میکروفایبر اسپری کنید و سطح بند را تمیز کنید. برای تمیز کردن بین قطعات بند نیز می‌توانید یک براش ابرو یا خلال دندان را لای دستمال آغشته به شیشه شور بزارید و بین پین بندها را تمیز کنید. در انتها از یک دستمال خشک هم برای گرفتن رطوبت بند استفاده کنید.

سوالات متداول درباره تمیز کردن ساعت مچی:

ساعت را هر چند وقت یکبار تمیز کنم؟

تمیز کردن ساعت بصورت مداوم را پیشنهاد نمی‌کنیم. اما در صورت مواجه با کثیفی برای جلوگیری از نفوذ بیشتر کثیفی‌ها بهتر است سریع‌تر آن را تمیز کنید.

چه موادی آسیب بیشتری به ساعت وارد می‌کند؟

از برخورد مواد شیمیایی مانند عطر و ادکلن، کرم‌های دست و … با ساعت تان اجتناب کنید. این موارد نه تنها باعث رنگ رفتگی بلکه به مرور زمان باعث خرابی بعضی از متریال نیز می‌شود.

آیا می‌شود ساعت را با خودم به حمام ببرم؟

در توضیح تمیز کردن انواع بندها گفتیم که بندهای چرمی به هیچ عنوان نباید با آب تماس داشته باشند. ضمن اینکه باید از میزان مقاومت دربرابر آب ساعت هم مطمئن باشید. مواد شوینده قوی نیز می‌تواند باعث کدر شدن رنگ بدنه ساعت شود.

ساعت‌های رنگ مسی یا طلایی را چطور تمیز کنم؟

در خصوص ساعت‌هایی که رنگ بدنه فلز آنها غیر از استیل است، پیشنهاد میکنیم حتما به یک متخصص یا تعمیرکار ساعت مراجعه کنید و از انجام کارهای خودسرانه اجتناب کنید.

برای دوام بهتر بند ساعت مچی چه کارهایی باید کرد؟

بهتر است در طول روزمره یا ورزش‌های سنگین و دوندگی، ساعت را از روی دستتان باز کنید تا با عرق دست برخورد نداشته باشد. یا اگر وجود ساعت مچی برای اندازه گیری ورزش خاصی که انجام می‌دهید مهم است، حتما از ساعت‌های ورزشی با بند مناسب مانند بند پلاستیکی یا پارچه ای استفاده کنید.

سخن آخر:

ما در این مقاله سعی کردیم همه روش‌های تمیز کردن ساعت و سوالات شما را پاسخ بدیم، اما اگر به موضوع جدیدی برخورد کردید که برای اصلاح آن دچار تردید شدید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از هر اقدامی به یک تعمیرکار مطمئن مراجعه کنید. مراقب خودتون و ساعت مچی هاتون باشید

روش‌های تمیز کردن ساعت مچی و بند ساعت
  ۲
نویسنده | مترجم: سحر نجیبی
من متخصص تولید محتوا متنی، عکس و فیلم برداری و علاقه مند به حوزه ساعت مچی و اکسسوری، دنیای مد و فشن با تجربه کافی در این زمینه هستم. و در سایت ایران تایمر از جدیدترین مدل های روز تا فنی ترین اطلاعات دنیای ساعت ها را با شما به اشتراک می گذارم.
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
علی: ۲۲ اسفند ۱۴۰۲
بسيار مفيد بود. ممنونم
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
ایران تایمر: ۲۲ اسفند ۱۴۰۲
ممنون از نظر شما دوست عزیز
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
U_83634: ۱۸ مهر ۱۴۰۲
سپاس، عالی بود.
ساعت ما مقداری خش افتاده بود و فکر مر کردم دیگه درست بشو نیست. با این مقاله نگرانی ما رفع شد.
دستمریزاد
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
ایران تایمر: ۱۸ مهر ۱۴۰۲
سلام دوست عزیز خوشحالیم که این مقاله براتون مفید بوده 😍
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
امیر: ۲۴ خرداد ۱۴۰۲
ممنون
ایا امکان از بین بردن اثرات طولانی مدت ناشی از قطرات اب نیز وجود دارد؟
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
ایران تایمر: ۲۴ خرداد ۱۴۰۲
سلام وقت بخیر دوست عزیز، بستگی به میزان کثیفی داره اما راه حل هایی که ذکر شده معمولا برای کثیفی های سطحی هست
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم