کرنوگراف ساعت چیست و چگونه کار میکند؟

حالت مطالعه
چهارشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۰ نویسنده | مترجم:

شاید برایتان پیش آمده که در زمان خرید ساعت مچی متوجه شوید ساعت کرنوگراف دار است اما ندانید که چطور باید از این ویژگی استفاده کنید. یا اصلا کرنوگراف چه مزیتی می تواند برای استفاده ساعت مچی داشته باشد؟ یا شاید عقربه های موجود در صفحه ساعت را اشتباه بگیرید! برای اینکه اطلاعات کامل و مفیدی است ساعت مچی کورنوگراف دار داشته باشید، حتما تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

کرنوگراف ساعت چیست؟

در ساده ترین معنی کرنوگراف ساعت مچی (Chronograph)، می توانیم آن را ابزاری مستقل برای سنجش زمان انجام کار، ورزش و یا … بدانیم. در واقع کورنوگراف مکانیزمی است که به مصرف کننده ساعت این امکان را می دهد تا بدون ایجاد اختلال در عملکرد نمایش ساعت، بازه های زمانی مختلف برای انجام کارهایی از جمله ورزش، آشپزی، استراحت، پیاده روی و … را زمان گیری کند. ساعت های کرنوگراف دار به دلیل داشتن قابلیت زمان شروع و پایان مشخص، برای اندازه گیری فواصل زمانی مختلف بسیار مناسب‌اند. شاید به نظر برسد که این قابلیت در ساعت مردانه بیشتر کارایی دارد، اما اینطور نیست، قابلیت کرنوگراف در انواع ساعت های مردانه، زنانه و حتی ساعت های ست به کار میرود و هر شخص می تواند برای انجام کارهایی متفاوت از آن بهره بردای کند.

ساعت مچی کرنوگراف دار

کرنوگراف آنالوگ یا کورنوگراف دیجیتالی؟

ساعت مچی تایمر دار و ساعت مچی کرنوگراف دار

در معنای لغتی به ابزاری که بتواند فواصل زمانی را اندازه گیری کند، "کورنوگراف (Chronograph)" گفته می‌شود. یا به بیان ساده تر این که، دستگاه آنالوگی که بتواند زمان مشخصی را اندازه گیری کند. این خصوصیت اما در ساعت‌ دیجیتال نیز وجود دارد که آن را "تایمر (timer)" می نامند. تایمر در ساعت های دیجیتالی می تواند عملکرد معکوس نیز داشته باشد که در این صورت به آن قابلیت "تایمر معکوس" گفته می شود.

تشخیص و نحوه استفاده از کرنوگراف در ساعت مچی

ساعت های کرنوگراف معمولا دارای سه عقربه در صفحه نمایش ساعت هستند و به کمک دو دکمه فشاری کنار قاب ساعت نیز کنترل می‌شوند. یکی از دکمه ها به عنوان دکمه "start" باعث حرکت عقربه ثانیه شمار می شود و دکمه دیگر باعث "stop" شدن حرکت عقربه های کرنوگراف و برگشت به حالت اولیه می شوند. در شکل زیر یک صفحه ساعت کرنوگراف آنالوگ را مشاهده می‌کنید، قسمتهای مربوط به سیستم نمایش زمان کرنوگراف، هایلایت شده.

تشخیص ساعت کرنوگراف دار

طرز استفاده از کرنوگراف ساعت مچی

  1. در حالت معمول برای اندازه گیری زمان توسط کورنوگراف در ساعت، ابتدا دکمه A را فشار دهید تا عقربه ثانیه شمار کرنوگراف شروع به حرکت کند.
  2. برای توقف عقربه های کرنوگراف، مجددا دکمه A را فشار دهید.
  3. برای ادامه ثبت زمان مجددا این کار را انجام دهید، در پایان برای صفر کردن عقربه های کرنوگراف دکمه B را فشار دهید.طرز کار کردن کرنوگراف ساعت

نمایش دهنده ثانیه، کمتر از 1/10 ثانیه و نمایش دهنده 60 ثانیه ، ثانیه های گذشته و نمایش دهند 30 دقیقه ، دقیقه های گذشته (تا 30 دقیقه) را به نمایش می‌گذارند.

میزان حساسیت و دقت کورنوگراف در ساعت ها:

ساعت‌های کرنوگراف دارای حساسیت‌های مختلفی می باشند که این میزان حساسیت، به اندازه گیری دهم ثانیه و یا حتی صدم ثانیه نیز می‌رسد. متداول ترین این ساعت‌ها از حساسیت 1/4 ثانیه و 1/10 و 1/60 ثانیه برخوردارند. بدون شک هر چه حساسیت و دقت این ضرایب کمتر باشد، ساعت مچی از تکنولوژی پیشرفته تری برخوردار است. به همان میزانی که تکنولوژی پیشرفته تری در ساعت های کرنوگراف با دقت بالا استفاده می شود، تاثیر بیشتری هم در قیمت ساعت مچی کرنوگراف دار می گذارد. ساعت های که تکنولوژی پیشرفته و با دقت بالا در کرنوگراف دارند اکثرا ساعت های ورزشی‌اند و در رده ساعت مچی اسپرت قرار می گیرند. مانند ساعت های کوهنوردی، غواصی و یا بعضی ساعت های خلبانی که در عملیات هوایی با دقت بالا کرنوگراف نیاز مصرف کننده را برطرف می کنند.

انواع موتور کرنوگراف در ساعت مچی ها

ساعت کورنوگراف

ساعت‌های کرنوگراف دار با توجه به نوع موتور کرنوگراف عملکردهای متفاوتی دارند. ساعت‌های کرنوگراف دیگری نیز وجود دارند که قادر به اندازه گیری زمانهای بیشتر از 30 دقیقه هستند. این ساعتها برای نمایش هر 60 دقیقه از عقربه دیگری استفاده می‌کنند. دقت و حساسیت این ساعتها به نوع موتور و کسر از ثانیه متفاوت می باشد. از متداول ترین این سیستم ها را میتوانید در این تصویر مشاهده کنید.

کرنوگراف ساده:

در این مدل که ساده ترین حالت است، مانند مثال ها بالا 2 دکمه برای شروع و پایان اندازه گیری زمان وجود دارد و از پیچیدگی خاصی بهره مند نیستند.

کرنوگراف نواری:

مخترع این نوع کورنوگراف "ریوسک " نام دارد. ساختار کرنوگراف نواری به این شکل است که نوارهای تعبیه شده در ساعت با سرعت کنترل شده ای، دائماً در امتداد هم کشیده می شوند و هنگامی که فعال می‌شود، یک قلم بر نوار فشار می آورد تا ضبط شروع شده و عملیات اندازه گیری زمان آغاز شود.

کرنوگراف فلای بک:

کرنوگراف "FLYBACK" را می توانیم پیشرفته ترین نوع در بین کرنوگراف ها معرفی کنیم. در این کرنوگراف پیشرفته، در کمترین زمان ممکن امکان تنظیم مجدد زمان سنجی فراهم می شود. به این صورت که بعد از فشردن دکمه شروع، اندازه گیری زمان متوقف شده و سپس روی صفر تنظیم می شود و مجدد شروع به اندازه گیری می کند. دلیل محبوبیت بیشتر کرنوگراف فلای بک، سرعت و دقت بالایی است که دارد.

موتور کرنوگراف فلای بک فردریک کنستانت

اصطلاح 3 موتوره کورنوگراف درسته یا غلط؟

یک اصطلاح اشتباهی که معمولا برای ساعت های تقلبی به کار می رود، همین اصطلاح ساعت 3 موتور است. وجود 3 دایره کوچک برای اندازه گیری زمان روی صفحه ساعت مچی، به مفهوم داشتن 3 موتور مجزا داخل ساعت نیست! در واقع 3 دایره موجود روی صفحه هر سه مربوط به ویژگی کرنوگراف است و جدا از بحث زیبایی که بوجود میاورد، در ساعت مچی اورجینال تمام عقربه هایی که داخل صفحه ساعت مشاهده می کنید باید کارکرد داشته باشند. در غیر اینصورت اگر ساعت کرنوگراف داری دیدید که عقربه های آن تنها نمایشی بود به اصالت آن شک کنید.

همانطور که داخل عکس شماره گذاری شده، عقربه شماره 1 ثانیه شمار کرنوگراف است. عقربه شماره 2 دقیقه شمار است و پس از یک دور کامل عقربه شماره 1، عقربه 2 یک حرکت رو به جلو دارد. و عقربه شماره 3، ساعت شماره کرونوگراف است که با یک دور کامل عقربه شماره 2، یک حرکت رو به جلو دارد.

عقربه های کرنوگراف

کاربرد و مزایای استفاده از ساعت کورنوگراف چیست؟

فروشنده می گوید: «از کرونوگراف خود چه استفاده ای می خواهید بکنید؟» مشتری پاسخ می دهد: « استفاده؟! بهش فکر نکرده بودم»

1. زمان گیری مستقل:

امکان اندازه گیری زمان آشپزی در ساعت مچی زنانه، میزان پیاده روی و دویدن، دوچرخه سواری، نرمش، قرارهای کاری و … بطور مستقل برای شما وجود دارد. برای مثال با کرونوگراف شما می توانید بفهمید تعویض روغن خودروی شما چند دقیقه طول می کشد؟

2.خوانا بودن:

اینکه نمایشگر شما به راحتی قابل خواندن باشد، امروزه با وجود طراحی های پیچیده ی کرنوگراف به راحتی به دست نمی آید. تولیدکنندگان تمام تلاش خود را می کنند تا ضمن شکیل بودن طراحی ساعت ها، نمایشگرهای آن ها به راحتی قابل خواندن باشد.البته همه ی آن ها هم موفق نمی شوند پس به خوانا بودن نمایشگر کرونوگراف توجه کنید

3.ترمز دستی قطار کرنوگراف را چگونه می توان کشید؟

حالتی را تصور کنید که شما می توانید شروع مجدد کرونوگراف خود را درست در زمانیکه در حال اجراست، فعال کنید. اصطلاح « ایست قطار» اینجا به ذهن می آید برای جلوگیری از این اتفاق ناگوار، تولیدکنندگان کرنوگراف با طراحی کلیدهای فشاری فعال کرده اند همانطور که انتظار دارید، این عملیات به حالت ها و منو های مختلف طراحی شده است که در موقع خرید باید به این نکته هم توجه کنید.

4.نیاز به سرعت:

همواره یک رابطه مستقیم بین فرکانس حرکت و سایز نوسانات یک ثانیه وجود دارد؛ هرچه فرکانس بالاتر باشد، نوسانات کم تر است. بنابراین از آنجا که میانگین فرکانس حرکت ساعت مچی ها در طی زمان افزایش پیدا کرده، کرنوگراف هایی تولید شده، براساس این تغییرات می تواند نوسانات کوچکتر و کمتر از ثانیه را اندازه بگیرند. مرسوم ترین فرکانس حرکت ساعت های مدرن مکانیکی 28800vph است؛ این ساعت می تواند یک هشتم ثانیه را اندازه بگیرد در حالی که یک ساعت با فرکانس 18000 vph قادر است رویداد هایی در یک پنجم ثانیه را اندازه بگیرد.

تفاوت کرنوگراف و کرنومتر

تفاوت کرنومتر و کرنوگراف در ساعت:

اصطلاح کرنومتر اغلب به طور اشتباه به یک ابزار در ساعت ها اطلاق می شود ، که با فشار دادن یک دکمه می توانند مدت زمان یک رویداد را اندازه گیری کنند. این ابزار در واقع یک کرنوگراف یا کرنوسکوپ (زمان سنج) می باشد. البته ممکن است ساعتی که گواهی کرنومتر را داشته باشد، علیرغم معیارهای تعیین شده این استاندارد، دارای این ابزار نیز باشد.

تعریف کرنومتر ساعت مچی:

یک کرنومتر برای اندازه گیری دقیق زمان با وجود عوامل خارجی مانند حرکت یا تغییرات دما طراحی شده است. منشا آن را می توان به سال 1714 ردیابی کرد، زمانی که دولت بریتانیا مسابقه ای را برای توسعه ساعتی برای استفاده دریایی آغاز کرد. این منجر به ایجاد کرونومتر دریایی شد که به ملوانان امکان داد طول جغرافیایی را به طور دقیق محاسبه کنند. امروزه، کرونومتر به ساعتی اطلاق می شود که تحت آزمایش مستقلی قرار گرفته است، که اغلب توسط سازمان هایی مانند COSC (موسسه رسمی تست کرنومتر سوئیس) انجام می شود. فرآیند تست دقت ساعت را در موقعیت ها و دماهای مختلف ارزیابی می کند. برای آزمایش، یک ساعت باید دارای عقربه دوم باشد تا امکان تأیید دقیق را فراهم کند. استانداردهای COSC اجازه حداکثر تغییر 4- تا 6+ ثانیه را در روز می دهد.

 در حالی که تنها حدود سه درصد از ساعت‌های سوئیسی دارای گواهی زمان سنج هستند، برندهای خاصی مانند ساعت رولکس و بریتلینگ این گواهی در هر موتور ساعت مچی خود، صادر می کنند. صدور گواهینامه کرنومتر هزینه دارد و این ساعت ها را نسبت به ساعت های معمولی گران تر می کند. با این حال، دقت آنها بالاتر است و یک اندازه گیری قابل اعتماد و دقیق از زمان را ارائه می دهد.

نکات مهم برای خرید ساعت مچی کورنوگراف

  • اگر به ساعت های با طراحی خلوت علاقه دارید، می توانید ساعت های کرنوگراف دار کلاسیک را انتخاب کنید که شلوغی زیادی نداشته باشند
  • به خوانایی و عقربه های کرنوگراف قت کنید تا خواندن زمان برای تان راحت تر باشد
  • بهتر از عقربه های نمایش زمان و عقربه های کرنوگراف شما دارای شب نما باشد تا در تاریکی دیدی بهتر داشته باشید
  • دکمه های کرنوگراف را چک کنید که عملکردی نرم داشته باشد و طراحی مناسبی داشته باشند
  • حتما ساعت را روی دستتان چک کنید، در طراحی بعضی ساعت های کرنوگراف از دکمه هایی استفاده می شود که طول مصرف ساعت روی دست احساس مزاحمت می کنید
  • به میزان ضد آب ساعت دقت کنید تا اگر می خواهد از ساعت مچی کرنوگراف دار برای شنا استفاده کنید، به مشکلی برخورد نکنید.
ساعت مچی کورنوگراف دار

تاریخچه ای مختصر از نحوه تولید کرنوگراف در ساعت مچی:

عبارت کرنوگراف ریشه در یونان باستان دارد و دو واژه کورنو (Chrono) به معنی زمان و گراف (graph) به معنی نوشتن تشکیل شده است. کورنوگراف یک ابزار مفید و پرکاربرد در ستاره شناسی بود که توسط لوئی موینت در سال 1816 ابداع شد و مورد استفاده قرار می‌گرفت. در آن زمان این اختراع لویی، کمک بزرگی برای ابزار نجوم و ستاره شناسان محسوب شد. کارکرد این وسیله به این شکل بود که با توجه به حرکت ستاره ها و محل قرار گرفتن آن ها، رویداد های نجومی را پیش بینی می‌نمودند. همچنین از کرونوگراف ها استفاده فزاینده ای در پرتاب آتش توپخانه ها در اواسط تا اواخر دهه 1800 استفاده شد.

تاریخچه کرنوگراف ساعت مچی

اما به کار گرفتن این ویژگی در ساعت مچی‌ها توسط دستور لوئی هجدهم انجام شد. چرا که پادشاه در آن زمان نیاز داشت اسب سواری اش را با ابزاری مانند کرنوگراف اندازه گیری کند. به این طریق بود که در سال 1821 لوئی هجدهم، به نیکولاس متیو ریوزک (ساعت ساز سلطنتی فرانسوی) دستور داد کرنوگراف هم برای او بسازد. 

سپس در سال 1915، گاستون بریتلینگ اولین کورنوگراف را با عقربه ثانیه ای مرکزی و شمارنده 30 دقیقه ای تولید کرد. بعداً در سال 1923، گاستون بریتلینگ اولین زمان سنج یا همان کورنوگراف را با یک دکمه کنترلی جداگانه به بازار ساعت های دیجیتالی فشار معرفی کرد. در سال 1934 ویلی بریتلینگ مفهوم کورنوگراف را با افزودن دکمه کنترلی دوم در ساعت های تایمر دار توسعه یافته اضافه کرد.

سوالات متداول درباره کرنوگراف ساعت مچی:

ساعت های کرنوگراف برای چه مشاغلی خوب هستند؟

برخی از کاربردهای رایج ساعت های کرنوگراف امروزه شامل زمان سنجی دقیق و محاسبات سرعت یا فاصله است. خلبان‌ها معمولاً از کرونوگراف استفاده می‌کنند، زیرا راهی برای محاسبه سرعت و مسافت در پرواز، آهم، به آنها ارائه می‌دهد، در حالی که کارکنان مراقبت‌های بهداشتی از آن برای اندازه‌گیری ضربان قلب بیمار استفاده می‌کنند.

چرا قیمت ساعت کرنوگراف دار گران تر است؟

از آنجایی که کرنوگراف یک سیستم تقریبا پیچیده است و نیاز به دقت بالا در زمان سنجی دارد، پس هزینه تولید را بالا می برد. به همین خاطر قیمت ساعت کرنوگراف دار نیز بیشتر است.

چرا کرنوگراف ها محبوب هستند؟

کرونوگراف ها اساساً به کاربر اجازه می دهند زمان را اندازه گیری کرده و محاسبات را انجام دهد. این مانند کرنومتر روی گوشی شما است، اما بسیار مفیدتر است زیرا در صفحه ساعت تعبیه شده است. نه تنها این، بلکه اکثر کرنوگراف ها دارای ویژگی هایی هستند که به شما امکان می دهد چندین رویداد را همزمان محاسبه کنید.

خرید ساعت مچی کرنوگراف اورجینال و برند:

برند های زیادی دست به تولید ساعت مچی کورنوگراف دار زده اند و همچنان با هم بر سر ایجاد دقت بیشتر در حال رقابت اند. اما اینکه آیا شما نیاز به این ساعت ها دارید یا نه سوالی است که باید خودتان جواب بدهید. اگر پیشنهاد ایران تایمر را بخواهید، باید بگوییم داشتن یک ساعت مچی کرنوگراف در بین ساعت هایتان الزامی است. انجام و اندازه گیری خیلی از کارها را برایتان راحت تر می کند. اما در خصوص انتخاب برند ساعت مچی کرنوگراف دار باید به میزان بودجه شما برای خرید ساعت مچی نگاه کرد. همچنین بدون شک داشتن یک ساعت مچی اورجینال بهتر از خرید یک ساعت مچی غیر اصل است که فقط عقربه های نمایشی و لوگو یک برند معروف را دارد. خبر خوب این است که در هر رنج قیمتی که مد نظرتان باشد برای خرید ساعت مچی کرنوگراف اصل را می توانید از مشاوران ما راهنمایی و مشاوره رایگان دریافت کنید.

کرنوگراف ساعت چیست و چگونه کار میکند؟
  ۵۷
نویسنده | مترجم: سحر نجیبی
من متخصص تولید محتوا متنی، عکس و فیلم برداری و علاقه مند به حوزه ساعت مچی و اکسسوری، دنیای مد و فشن با تجربه کافی در این زمینه هستم. و در سایت ایران تایمر از جدیدترین مدل های روز تا فنی ترین اطلاعات دنیای ساعت ها را با شما به اشتراک می گذارم.
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
U_85466: ۱۵ خرداد ۱۴۰۳
سلام درود
عالی بود این مطلب موفق باشین کاربردشونمیدونستم اصلا
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
ایران تایمر: ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
سلام دوست عزیز خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بود
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
S.sardahi: ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
سلام وقت بخیر
بنده یک ساعت سه موتوره کورنو گراف دارو با مارک تیسوت
سامیه شمار ساعت کار می‌کنه ولی بقیه عقربها کار نمیکنه
زمانی که دکمه a رو میزنم سامیه شمار شروع می‌کنه کار کردن و مجدد کلید استپ رو میزنم استپ می‌کنه و موقعه ای که دکمه Bرو میزنم عقربه سامیه شمار بر میگرده رو حالت قبلی ولی بقیه عقربها کار نمیکنه
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
ایران تایمر: ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
سلام وقت بخیر باید بزارید عقربه ثانیه شمار یک دور کامل بچرخه تا عقربه دقیقه شمار کرنوگراف یه دونه جلو بره و عقربه دقیقه شمار که یک دور کامل زدعقربه ساعت شمار کرنو یک مرحله جلو میره
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
مهدی: ۷ بهمن ۱۴۰۲
سلام.من یک ساعت کرنو الکساندر کریستی دارم هنگام استفاده از قابلیت کورنو ثانیه شمار بزرگ شروع به حرکت میکنه و وقتی کورنو رو ریست یا استپ میکنیم متوقف میشه و همون ثانیه شمار کوچیکه کار میکنه میخواستم بدونم امکانش نیست که در حالت عادی هم ثانیه شمار بزرگ هم حرکت داشته باشه؟
اگر امکانش هست به چه شکل؟
ممنون
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
ایران تایمر: ۸ بهمن ۱۴۰۲
سلام وقت بخیر خیر چنین چیزی امکان پذیر نیست کالیبر موتور ساعت به این نحو طراحیشده که عقربه ثانیه شمار کرنو عقربه بزرگه باشه دوست عزیز
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
امیر: ۳ خرداد ۱۴۰۲
تشکر
کورنوگراف در ساعت ها با استفاده از تراشه دیجیتال کار می کند و یا اینکه کاملا مکانیکی است؟
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (1)
ایران تایمر: ۳ خرداد ۱۴۰۲
بسته به نوع موتور ساعت اگر باتری باشد با باتری و اگر مکانیکی باشد با چرخ دنده
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (1) خیر (0)
امیر: ۲ خرداد ۱۴۰۲
سلام
ساعت های دارای کورنوگراف برای این مورد از یک موتور مجزا استفاده می کنند؟
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (1) خیر (0)
ایران تایمر: ۳ خرداد ۱۴۰۲
سلام وقت بخیر خیر دوست عزیز کرنوگراف یک قابلیت هست و نیازی به موتور جداگانه نداره - این توضیح درباره ساعت های کرنوگراف دار که میگن اصطلاحا 3 یا چند موتوره هستند اشتباهه
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (3) خیر (0)
321
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم