زنیس استراتوس در نواحی شمالی از آزمایش خود سر بلند خارج شد

حالت مطالعه
یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۲ نویسنده | مترجم:

زنیس یخ سرد سرما آزمایش مقاوم zenith el primero stratos flyback striking 10th felix baumgartner

زنیس برجسته ی دهم فلیکس بامگارتنر "استراتوس" (Felix Baumgartner’s Zenith Stratos) از شرایط استثنایی در فضا جان سالم به در برد. آیا بر روی زمین نیز در شرایط سخت شمالی دوام خواهد آورد؟ یک آزمایش معتبر در واقعیت. زنیس دهم "استراتوس" در حال حاظر در شهرت بسیار قرار دارد: در تاریخ 12 اکتبر سال 2012 بر روی مچ دست فلیکس بامگارتنر از فضا با سرعتی بیشتر از 1000 Km/H پرتاب شده که آن را به بلند ترین سطح آزمایش در تاریخ ساعت سازی تبدیل کرده است.


زنیس یخ سرد سرما آزمایش مقاوم zenith el primero stratos flyback striking 10th felix baumgartner

با این حال این قطعه ی خاص در دست علاقه مندانی قرار دارد که قدم های خود را بر روی زمین سخت می گذارند. آنها ممکن است که به دنبال هیجان باشند، اما با رها کردن خودشان از استراتوسفر بسیار فاصله دارند. برای اطمینان کامل از قدرت این مدل، تصمیم گرفته شد تا این را در سخت ترین شرایط ممکن آزمایش کرد، اما بر روی زمین، و بر روی حلقه ی شمالی (Arctic Circle). شرایط آزمایش: یک هفته، 200 کیلومتر در شمال حلقه ی شمالی، در مسافرتی با کفش های برفی.


زنیس یخ سرد سرما آزمایش مقاوم zenith el primero stratos flyback striking 10th felix baumgartner42°C- در جنگل های تندرا


زنیس استراتوس یک نتیجه ی کیمیاگریست: از طرفی، یک موتور اسطوره ای، ال پریمرو (El Primero)، که به دقت آن در یک دهم ثانیه مشهور است، و از سویی دیگر پایان استراتوس، ساخته شده برای مواقع خاص، شامل شکل بزرگ شده و تنومند تر، یک قلاب دو سویه، یک بند پلاستیکی (Rubber)، پشتی سخت و حلقه ی سرامیکی. یک حفاظ محکم در برابر ضربه و تکان. اما در باره ی مقاومت در برابر دماهای شدید چطور؟


از حالا به بعد به گزارش تیم آزمایش می پردازیم:

هواپیمای ما در کیتیلا (Kittilä) بر روی یک مسیر یخی گم شده در یک دریای سفید فرود آمد. یک هفته قبل از رسیدن ما، دما سنج از -42°C منحرف نشد. زمانی که فرود آمدیم دما سنج حدود -22°C را نشان می داد. پس اولین تماس بین استراتوس و سرما، یخی بود.
موتور ساعت مشخص بود که اصلا تحت تاثیر دمای اطراف قرار نگرفت، چه روز فرود و چه روزهای پس از آن. از طرفی دیگر بند پلاستیکی یخ زده بود و احتمال شکستن آن وجود داشت. با قطعه ی به دست شده به شکل معمولی و سنتی، این اتفاق رخ نخواهد افتاد. اگر به شکل فلیکس بامگارتنر به دست شود ممکن است که هنگام مجاورت با دمای کمتر از -20°C مشکلاتی ایجاد شود.
پیاده روی در جنگل های توندرا با لستراتوس مناسب بود. حرکت معمولی مچ دست و چسپندگی ها و راه روی هفت ساعته در روز سختی های بودند که به طور مداوم وجود داشتند. به بیشترین دوران دائمی که به چرخدنگ وارد می شد هیچ سختی وارد نشد. استراتوس انحراف از زمان کمتر از 2 ثانیه را ضمانت می کند، یک نتیجه ی فراتر ازاستاندارد های رایج این نوع کرونوگراف.


زنیس یخ سرد سرما آزمایش مقاوم zenith el primero stratos flyback striking 10th felix baumgartnerیک استراتوس، یک  تبر، و یک سطل یخ


تمرینات بیشتری نیز در پیش رو بود. این ها شامل شکستن تقریبا هر روز یخ یک دریاچه ی فنلاندی برای آشپزی بود. و یخ ها باید با تبر خرد می شدند، حتی بر روی سطح در یاچه. این خشونت را برای استراتوس ثابت می کند؟ در هر پیش آمدی، این یک آزمایشی است که باید بر مدلی که ادعا می کند که در هر چیز و همه چیز مقاوم است امتحان شود!


در نهایت، مقدار زیادی که از تبر بر یخ پرتاب می شد بر حرکت آن هیچ صدمه ای ایجاد نکرد، با وجود ضربه های متوالی و تکان های خشن غیر قابل تصوری که – در آن سرما - به آن وارد می شد. در حالی که پس از چند روز به دلیل مرموزی دقیقه شمار کرونوگراف روی عدد 4 ایستاد، قبل از اینکه در عملیات بعدی به جای اولیه ی خودش برگردد. آن دلیل مستقیم اثرات تبر بوده؟ روغن یخ زده یا چرخ دنده ها؟ ما هرگز نخواهیم دانست – البته اهمیتی ندارد چون دوباره هرگز اتفاق نیافتاد.

استراتوسونا

تغیرات شدید دما برای ساعت های ورزشی مورد قابل توجهی است. حلقه ی شمالی مکان بسیار مناسبی برای این بازی است: بعد از یک روز طولانی در کولاک، برای از پا در آوردن چه چیزی بهتر از رفتن به سونا؟ باید اعتراف کنیم که این تمرین برای زندگی روزمره خیلی غیر طبیعی است، چون که این با مقداری بیش از 80°C اختلاف دما تنها در چند دقیقه سر و کار دارد. در این مورد، عنصری که بیشترین گرما را دریافت می کند، ضد آب بودن بدنه می باشد. درزها اول فشرده و سپس گشاد می شوند، که ریسک نفوذ هوا را به داخل افزایش می دهد، همینطور رطوبت که به فراوانی در سونا یافت می شود.


نتیجه؟ استراتوس از کولاک به گرمسیر میرد بدون هیچ مشکلی! ساعت هیچ نشانی از رطوبت یا چیزی مشابه آن نشان نمی دهد، حتی در استفاده از کرونوگراف آن، در حالی که بند به همان انعطافی بر می گردد کاملا مشابه ابتدا. چه چیزی بیشتر می توان طلب کرد؟


زنیس یخ سرد سرما آزمایش مقاوم zenith el primero stratos flyback striking 10th felix baumgartnerشب تاب ولی نه به اندازه ای که چادرتان را روشن کند


اندازه ی بند در زندگی روزمره قابل قدر دانی است. این به آن معنی است که ساعت به روی لباس قابل دست کردن است، مهم نیست چقدر قطور. در محیط شمال، این یک مساله ی اصلی می باشد، به دو دلیل: اول اینکه ساعت برای شرایط بسیار سرد طراحی شده که باعث آن شده تا نیازی به کنار زدن لایه های بسیار لباس - ضروری برای شرایط مذکور – برای نگاه انداختن به ساعت نباشد.


مورد دوم این است که در کنار این موانع پوششی، این مطلب ضروریست تا نگاهی بر روی ساعت داشت، تا در نواحی که خورشید در ساعت 14:50 غروب می کند (مانند هنگامی که این آزمایش انجام شد). در آن زمان کاملا طبیعی است که کوچ را پایان داد، در تاریکی و در دمای -25°C چادر زد. استراتوس مسلما شب نما است و همراه بودن با آن خوشایند خواهد بود.

زنیس یخ سرد سرما آزمایش مقاوم zenith el primero stratos flyback striking 10th felix baumgartnerچه چیز در استراتوس کم بود که باعث جلوگیری از موفقیت آن در چنین آزمایشی شود؟ هیچ چیز! پس از یک هفته سپری کردن در 200Km شمال حلقه ی شمالی، قطعه طوری به سوئیس باز گشت که انگار هرگز آنجا را ترک نکرده بود. موتور عالی طراحی شده در صدر جدول باقی می ماند. ساخته استراتوس لایه ای فراهم می کند که هر چیزی را تحمل می کند.

 

 

 

 

 


زنیس استراتوس در نواحی شمالی از آزمایش خود سر بلند خارج شد
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم