انواع شیشه ساعت

حالت مطالعه
ﺳﻪشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۱ نویسنده | مترجم:

شیشه پوشاننده چهره ساعت و محافظ آن در مقابل آب ، خاک و... است. سه نوع عمده شیشه که امروزه بسیار پر کاربرد است عبارتند از:

- اکریلیک (Acrylic)

ماده مشابه پلاستیک، اکریلیک ارزان ترین نوع شیشه در عین حال شفاف است، اما درصد احتمال خراشیدگی و آسیب پذیری در آن بالاست. انعطاف پذیری این جنس نسبت به کریستال های دیگر، مانند یاقوت کبود، بیشتر است. مشاهده زیرشاخه زیر شاخه های این دسته عبارتند از:
طلق پی وی سی فشرده - PVC
این طلق فشرده در برابر خش و حرارت مقاومتی نداشته و با برخورد با اجسام تیز به راحتی خش بر میدارد اما در مقابل فشار، مقاومت زیادی دارد و فقط در مقابل ضربه شدید شکسته می‌شود، حرارت نیز باعث تغییر رنگ در این نوع شیشه می‌شود، البته گذر زمان هم باعث تغییر رنگ می‌شود.
کاربرد: این نوع شیشه (طلق) بیشتر در ساعت‌های بچه گانه و نوع بسیار مرغوب آن در ساعت‌های اسپرت تمام پلاستیکی و امروزه در ساعت‌های فشن تمام پلاستیکی نیز استفاده می‌شود.

- مواد معدنی (Mineral)

کریستال های معدنی یک ساختار ساده از شیشه است آنها برای صدها سال در ساعت سازی استفاده شده اند. کریستال های معدنی زود خراشیده می‌شوند و این خراش ها را نمی توان از بین برد، آنها در مقایسه با کریستال‌های یاقوت کبود ارزانتر هستند. مشاهده زیرشاخه زیر شاخه های این دسته عبارتند از :

شیشه (Glass)


در این نوع، از شیشه ساده استفاده می‌شود که در برابر خش از نوع طلقی آن مقاوم تر بوده و معمولا از شیشه های پنج تا ده میکرون استفاده می‌شود. خصوصیات شیشه معمولی را داراست و در برابر تغییر رنگ در اثر حرارت و گذشت زمان مقاوم است. این شیشه در مدت 5 الی 10 سال شفافیت خود را حفظ می‌کنند.
کاربرد: در ساعت‌های فیک ارزان و ساعتهای درجه 3 از این نوع شیشه استفاده می‌شود.هارد مینرال(Hard Mineral)


در این نوع از شیشه ها استانداری استفاده می‌شود که با حرارت و روکش، آن را در برابر خط و خش، تغییر رنگ و فشار مقاومت میکند اما در نهایت ضد خش محسوب نمی‌شود.
کاربرد: بیشتر در ساعت‌های برند و گاها ساعتهای درجه دو، کپی اصل دیده می شود.

یاقوت (Sapphire)

احتمالا مطلوب‌ترین شیشه ساعت، یاقوت کبود (sapphire) طبیعی و یا مصنوعی است. البته در صنعت بیشتر از نوع مصنوعی آن استفاده می‌شود. سفایر مصنوعی از آلومینیوم اکسید کریستالیزه شده درست شده که همان ویژگی‌های فیزیکی یاقوت طبیعی را داشته به علاوه اینکه بدون رنگ تولید شده و امکان استفاده از آن به عنوان شیشه ساعت را ممکن می‌سازد.
یاقوت کبود سختی‌ای برابر با 9 موس (Mohs - مقیاس نسبی سنجش سختی مواد معدنی) و تنها کمی پایین تر از سختی الماس با سختی 10 موس است. کریستال سفایر یا همان یاقوت؛ در میان انواع شیشه‌ها، کبود کمترین تمایل به شکستن و یا خش افتادن را دارد. برعکس شاید باید نگران این بود که ساعت برروی وسایل دیگر خط و خش نیاندازد! بهترین راه تست و تمایز انواع شیشه‌های دیگر با شیشه سفایر سعی در خط انداختن برروی آن است. یک چاقوی استیل ضد زنگ می‌تواند برروی شیشه‌های معمولی به غیر از سفایر، خط بیاندازد.
مشاهده ساعتهای یاقوت (سفایر)

 

... ادامه مطلب

انواع شیشه ساعت
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم