چرا همه ساعت های تُربیلُن (Tourbillon) (گرداب) تحسین برانگیز هستند؟

حالت مطالعه
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ نویسنده | مترجم:

چندین دلیل وجود دارد که ساعت های تُربیلُن (Tourbillon) امروزه با عزت و تحسین بسیار بالایی نگهداری می شوند.

اول از همه، علت احترامی که به ساعت تُربیلُن (Tourbillon)  گذاشته می شود بخاطر اعتبار بلامنازع  و سزاوار مخترع آن آقای آبراهام لوئیس برگوئت است، بدرستی به اولقب ساعت ساز پادشاهان و پادشاه ساعت سازی داده شده است. در این سیستم برای دقت بیشتر، آقای برگوئت ایده  مکانیسم جدیدی را که باعث تغییر بسزایی در روند جاری ساعت سازی شد، بوجود آورد.  او توانست با این ایده نگاه ها را نصبت به ساعتهای جیبی که به صورت عمودی قرار میگرفت تغییر دهد.  

تصور او یک قفس چرخشی بود که همه قسمت های خارجی را تحمل می کند؛ در مرکز آن، قفس تُربیلُن (Tourbillon)  وسیله تنظیم را حمل می کند (تعادل)؛ وقسمت اِسکیپ- پینیون این ساعت اطراف دومین چرخ ساعت را فراگرفته و آن را درگیر می کند.

آناتومی یک ساعت تُوربیلون را ببینید. این حرکت دواری جبران کننده انحراف های متعدد برای مشاهده ساعت در موقعیت عمودی می باشد. این یک مزیت قاطع برای ساعت های اتوماتیک می باشد، مخصوصاً برای ساعت جیبی نزدیک به بدن انسان، که بیشتر اوقات را در یک موقعیت عمودی سپری می کند.

علت دیگر برای تحسین ساعت مدل تُربیلُن (Tourbillon)  ارتباط رمانتیک ما با ساعت مچی مکانیکی می باشد. با تولد دوباره این مدل ساعت ها پس محبوبیت ساعت مکانیکی در اواخر دهه 1980، محبوبیت این ساعت درمظهر رنسان به بسیاری افراد نشان داده شد. برخی از نویسندگان حتی مدل اُدمارا تُربیلُن (Tourbillon)  1 آقای پیگوئت آدمارس را معتبر کردند، یک ساعت مچی تُربیلُن (Tourbillon) که دارای یک اهرم نازک اتوماتیک بود در سال 1986 جهت احیای ساعت های مکانیکی توسعه پیدا کرد.

با سپری شدن بیش از یک قرن بعد از زمانی که  آقای برگوئت ساعت مدل تُربیلُن (Tourbillon)  را در زمینه  ساعت های جیبی اختراع کرد، آدومارس پیوگوئت (Audemars Piguet) اولین شرکت بود که برای توسعه ساعت تُربیلُن (Tourbillon) بر روی ساعت های مچی سرمایه گذاری کرد. در حقیقت، از سال 1860 تا 1980 فقط 650 عدد ساعت مدل تُربیلُن (Tourbillon) در همه برندهای ساعت  (که البته همه آنها به عنوان ساعت های جیبی ) بصورت جهانی ساخته شد. از آغاز به کار ساعت های مدل تُربیلُن (Tourbillon) 1 که در سال 1986 توسط آقای آدامارس پیگوئت  بوجود آمدند، این مدل یک انفجار شگفت انگیز در زمینه ساعت های مچی بوده است، همچنین می توان گفت رگولاتور این موتوربه عنوان قسمتی جدا ناپذیر از مدل تُربیلُن (Tourbillon) 1 گفته می شود.

دلیل دیگر برای تحسین مدل تُربیلُن (Tourbillon)  پیچیدگی  فنی در تولید این ساعت می باشد. حتی در ساده ترین طراحی آن ها،  تولید آن خیلی سخت است و می تواند فقط توسط ساعت سازهای ماهر و مخصوص انجام شده باشد.

در چرخه های ساعت سازی، ایجاد یک ساعت تُربیلُن (Tourbillon)  همانند مهارت یک هنرمند حرفه ای در نظر گرفته شده است. پیچیدگی ساخت این موتور تنها گارانتی است که فقط تعداد کمی از ساعت سازان توانا دستیابی به این دستاورد را داراهستند، بنابراین جای تعجب نیست که، در طول سال های اخیر، چندین برند در ارائه این پیچیدگی مشابه به اثبات توانایی فنی خود متکی هستند.

در طول نسل های ساعت ساز مثل بروگوئت (breguet)، تقریباً کمتر از 250 نفر بودند که قادر به اجرا کردن یک شاهکار باشند. قالب ساعت تُربیلُن (Tourbillon)  تحت بازه قدرت مکانیکی خیلی دقیق ساخته شد و نمی تواند وزن یا  اصطکاک بیشتری داشته باشد.

در زمانی  که کامپیوترها وجود نداشتند همه ابزارها هنوز تا حدودی ابتدایی بودند، تولید ساعت مدل تُربیلُن (Tourbillon)  گواه شایستگی به مراتب بیشتر از قدردانی کرن از دیپلم افتخار توسط بهترین مدرسه ساعت سازی بود.

شرکت های بین المللی ساعت (IWC) " Il Destriero Scafusia" در مدل تُربیلُن (Tourbillon)  پیچیدگی مکانیسم را نشان می دهند. که این ساعت تقریباً از صد ها قسمت تشکیل شده است، و وزن آن فقط 0.296 گرم است.

مدل تُربیلُن (Tourbillon)  در "دستریور" (Destriero)  متشکل از 100 قسمت منحصر به فرد و وزن فقط 0.296 گرم:

  1. بخش بالایی قاب آن از تیتانیوم
  2. دارای سیستم تعادل
  3. قسمت اتصالی پل شکل آن از تیتانیوم می باشد
  4. بخش میانی قاب از تیتانیوم
  5. Pallets پالت ها
  6. دارای چرخ گریزاز مرکز
  7. مقاوم در برابر شوک
  8. قسمت پایین قالب از تیتانیوم بوده و دارای چرخ دنده جناحی می باشد
  9. دارای چرخ ثابت چهارم می باشد

هنوز توضیحات دیگر برای تحسین مدل تُربیلُن (Tourbillon)  است که اکثر ساعت های جیبی مدل تُربیلُن (Tourbillon)  را در مشاهده نمایش زمان در قرن 19 معرفی کرده است،که آنها  توسط شرکت ها یا ساعت سازان مشهور ساخته شده بود.

چرا همه ساعت های تُربیلُن (Tourbillon) (گرداب) تحسین برانگیز هستند؟
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم