تاریخچه ساعت مدل تُربیلُن (Tourbillon) ( گردبادی)

حالت مطالعه
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ نویسنده | مترجم:

 

تاریخچه ساعت مدل تُربیلُن (Tourbillon) یکی از تاریخچه های جذاب و فکر برانگیز همراه با تکرار دقیقه ها، گراند و آهنگ های زنگ ریز، تقویم همیشگی، و کرونوگراف ها می باشد. مدل تُربیلُن (Tourbillon) یکی از پیچیدگی های جذاب در زمینه ساعت سازی مکانیکی است. قیمت آن با ساعت های دیگر خیلی متفاوت است. معمولا باید شانس بیاوریم تا این مدل را از نزدیک ببینیم ساعت مدل تُربیلُن (Tourbillon) به ندرت از نزدیک و به طور شخصی دیده می شود بیشتر این مدلها را درعکس ها میبینیم .

پس از مشاهده، (اگرچه، یک بار نمی تواند کمکی کند) توجه به شکوه و مقیاس بندی درست ساعت، مدل تُربیلُن (Tourbillon) خیره کننده است. (این نام به معنی گردباد در زبان فرانسه می باشد)

تاریخچه مدل تُربیلُن (Tourbillon) به قرن 18 باز می گردد. اختراع مدل گردبادی، یا اصل تنظیم کننده مدل تُربیلُن (Tourbillon) به زمان ساعت های جیبی برمی گردد و نتیجه این تحقیقات بهبود کارکرد صحیح کرنومترهای دریایی شد، و نتیجه نهایی این تکنیک باعث بوجود آمدن ساعت های مچی با کرنومتر دقیق گردید.

 

زندگی ملوانان قرن 18 در دریاهای آزاد بستگی به دقت ساعت عرشه کشتیشان یا بهتر بگوییم آن کرنومترهای دریایی داشت که راهنمای جهت هدایت، سرعت
و ... آن ها در زمان مشخص برای دور بودن از هر گزندی داشت. دقت برای انتخاب ساعتهایی با کارکرد درست به وضوح دیده می شد. ماجرای دقت کارکرد ساعتها  دراینجا به پایان نرسید- بعد از همه این ها یک زمانی از نوآوری مستمر و اختراع در ساعت سازی آغاز شده بود، شروع تاریخچه مدل تُربیلُن (Tourbillon) در همان زمان می باشد.این ساعت به عنوان یک کرنومتر تقریباً همواره باید درهمان موقعیت باقی می ماند،  نیروی جاذبه زمین  یک نیروی تاثیر گذار مستقیم  و موثر بر حرکت چرخ و فنرتعادل این کرنومترها بود.


در حقیقت، تاثیرجاذبه زمین در دقت ساعت های مکانیکی ساعت سازها را برای قرن ها نگران کرده بود. برطرف کردن این نقص چگونه ممکن است؟

بسته به موقعیت ساعت در سطح عمودی ( حد به سمت چپ، راست، پایین یا بالا)، تغییرات مختلف در فرکانس تعادل چرخ دنده ها نتیجه متغیر در مرکز جاذبه آن رخ خواهد داد.

 برای زمانیکه یک ساعت در موقعیت عمودی است، جاذبه زمین را شتاب می دهد یا تعادل را کم می کند و گریز از جاذبه پیدا می کند (مکانیسم در ساعتی که سرعت چرخش چرخ دنده ها را تنظیم می کند) و باعث افزایش سرعت یا از دست دادن آن می شود.

حتی یک ساعت مچی در شرایط عالی که اخیراً روغن کاری، سرویس، و برای تغییرات آب و هوایی تنظیم شده است هنوز تاثیر اجتناب ناپذیر جاذبه زمین را تحمل می کند.

 

 برای حذف تاثیر جاذبه زمین بر ساعت های جیبی، ساعت ساز بزرگ فرانسوی به نام آقای آبراهام لویی بوگوت Abraham-Louis Breguet مدل تُربیلُن (Tourbillon) را در سال 1795 اختراع کرد،که این موضوع باعث پیشبرد تاریخچه ساعت مدل تُربیلُن (Tourbillon) شد.

 

اما اختراع او فقط در سال 1801 به طور رسمی شناخته شد، زمانی که او برای ثبت اختراع اقدام کرد. اولین ساعت جیبی که با یک مکانیسم تُربیلُن (Tourbillon) مجهز شده بود درسال 1805 فروخته شد اما اعلام عمومی رسماً در نمایشگاه محصولات صنعتی فرانسوی در پاریس سال 1806 معرفی شد.

 

بخاطر داشته باشید که امروزه مدل تُربیلُن (Tourbillon) یک سناتور از روزهای ساعت جیبی می باشد. با نگاهی مختصر به تاریخچه تکامل ساعتهای تُربیلُن (Tourbillon) میتوان دریافت که جهش تکمیلی ساخت ساعت مچی تُربیلُن (Tourbillon) در سال 1930 شروع شده است.

ساعت مچی معمولا در حالتهای مختلف قرار میگیرد (افقی یا عمودی)، اما معمولا یک ساعت جیبی در جلیقه قرارداده می شود و حالت قرار گرفتن این ساعت به صورت عمودی و در موقعیتهای مختلف نصبت به دسته کوک باعث اثر بیشتر جاذبه بر روی فنر رقاصک شود. بنابراین، آقای آبراهام لویی بوگوت تصمیم گرفت که، برای بالا بردن دقت مطلق ساعت، و غلبه بر جاذبه زمین و ایجاد تعادل در موقعیتهای مختلف قرار گرفتن ساعت جیبی دست به ابتکار بزند.


راه حل مبتکرانه او ایجاد تعادل بین چرخ دنده ها، اهرم فرار (Escape Lever)، و چرخ دنده های محرک، در یک قالب بود. سپس یک چرخش کامل 360 درجه انقلاب جدید در داخل این قالب در مدت زمان یک دقیقه.

در این راه، تاثیرات جاذبه بر چرخ دنده ها و اهرم فرار و... سرتاسری تعادل را بر هم می زند، همانند نیروی گریز از مرکز که جاذبه هیچ وقت و درهیچ زمان مشخصی در یک نقطه متمرکز نمیشود.

برای نشان دادن عملکرد اصلی ساعت مدل تُربیلُن (Tourbillon)، می توانید از مثالی که در زیر نشان داده شده استفاده کنید:

 فرض کنید یک ساعت اتوماتیک با نرخ های خطای روزانه به شرح زیر میباشد: دست کوک ساعت رو به سمت پایین باشد (منهای دو ثانیه)، دست کوک ساعت به سمت بالا (به علاوه دو ثانیه)، دست کوک ساعت سمت چپ (صفر ثانیه)، پین تنظیم ساعت به سمت راست (صفر ثانیه)

 

این ساعت، اگر در حالت " دست کوک به سمت پایین " در طول 4 روزه هشت ثانیه از دست دهد. و 6 روز دیگر در حالت " دست کوک به سمت بالا باشد " 12 ثانیه به جلو می رود. خیلی ساده است که می بینید بعد از گذشت 10 روز ،ساعت مجموعا 4 ثانیه در مقایسه با روز اول جلو رفته است.

 

Day

Position of Crown

Daily Rate

Daily Variation

1

Down

-2

-2

2

Down

-2

-4

3

Down

-2

-6

4

Down

-2

-8

5

Up

+2

-6

6

Up

+2

-4

7

Up

+2

-2

8

Up

+2

0

9

Up

+2

+2

10

Up

+2

+4

 

حالا، چه اتفاقی برای ساعت مشابه می افتد اگر یک مدل تُربیلُن (Tourbillon) در آن نصب شده باشد؟

ساده است ببینید که این ساعت هر تنوعی را  تحمل می کند، از خطاهای موضعی عقربه به سمت بالا یا به سمت پایین  هر یک را پس از دیگری در طول روز به صورت دنباله دار کنسل می کند (دو ثانیه کم از دو ثانیه مساوی 0 ثانیه). موقعیت های عقربه به سمت چپ یا راست تنوع در این مثال به وجود نمی آورد.

Day

Position of Crown

Daily Rate

Daily Variation

1

Down

0

0

2

Down

0

0

3

Down

0

0

4

Down

0

0

5

Up

0

0

6

Up

0

0

7

Up

0

0

8

Up

0

0

9

Up

0

0

10

Up

0

0

 

بنابراین ساعت مدل تُربیلُن (Tourbillon)، همواره تمایل به جبران خطاهایی که در نتیجه تغییرموقعیت ساعت ایجاد می کند را داراست، این عملکرد باعث میگردد صحت عملکرد این ساعت بالا رود.

بخش اول تاریخچه ساعت تُربیلُن (Tourbillon) در مورد آقای آبراهام لویی بوگوت شروع شده است اما پیگیری برای پیشرفت دانش زمان سنجی برتر و زیبایی شناسی بالا هنوزبه پایان نرسیده و این تکنیک رو به گسترش و ترقی است قسمت دیگر تاریخچه مدل تُربیلُن (Tourbillon) درحال حاضر توسط ساعت سازان معاصر نوشته شده و میشود با اختراع های پیچیده مدل تُربیلُن (Tourbillon) مانند گردباد دو محوره و در مواردی ساخت مدل تُربیلُن (Tourbillon) سنتی آقای آبراهام لویی بوگوت در حال درخشش است. سال 2001 دویستمین سالگرد مدل تُربیلُن (Tourbillon) برگزار شد. برای تاریخچه بیشتر مدل تُربیلُن (Tourbillon) با ما در ارتباط باشید ...

پاورقی: استاد شاهرخی

"تلفظ صحیح نام خانوادگی مخترع توربولیشن برگه با کسر حرف اول و دوم بر وزن برشته می باشدکه هم اکنون نیز ساعتهای بسیار مشهوری دارد که از افراد مشهوری که از این ساعت استفاده میکردند میتوان ماری آنتوانت (همسر لوئی شانزدهم )، ناپلئون بنپارت و چرچیل نام برد. تلفظ صحیح شخصی که توربلیشن را توسعه داد ( اودمار پیگه با ضمه حرف اول بر وزن استاد می باشد)" 

فیلم تبلیغانی مدل تُربیلُن (Tourbillon) شرکت PIAGET

 

تاریخچه ساعت مدل تُربیلُن (Tourbillon) ( گردبادی)
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم