زمانیکه از یک کارشناس ساعت می پرسند : چرا بعضی از ساعتها بسیار گران هستند؟ چه پاسخی می دهد ؟

حالت مطالعه
شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۳ نویسنده | مترجم:

این یک سوال بسیار منصفانه است که من اغلب در مورد خیلی از چیزهائی که میخواهم خرید کنم از خودم میپرسم. در ابتدا فکر میکنم بهتره درک درستی از قیمت داشته باشیم . بهترین چیزی که میتواند کمکمان کند این است که بدانیم که یک ساعت چطور ساخته میشود؟

در کارخانه های ساعت سازی شما میتوانید از نزدیک چگونگی ساختن و صیقل دادن یک چرخ دنده کوچک با دستهای ماهر را ببینید و یا اتصال یک فنر به یک چرخنده بوسیله یک محور. اما برچسب قیمت روی ساعتها ، تنها بازتاب هزینه های کارخانه نمیباشد.

قیمتها به طیف وسیعی از عوامل بستگی دارد که شامل این سه عامل میشوند.

نوآوری هزینه دارد و برندهای مختلف هزینه های زیادی را در بخش تحقیق و توسعه هزینه میکنند و همیشه مانند یک مسابقه تسلیحاتی بی پایان در رقابت با سازنده های دیگر در یک چرخه بی انتها گرفتار شده اند. این وضعیت  به نفع کلکسیونرها است زیرا این امکان را به آنها میدهد که مجموعه ائی از ساعتهای بی نظیر و شگفت انگیز مانند " ا لانگ اند سون " ( با کسر حرف " ا" و " سون " بر وزن " تن " ) و " روبرتو فورسی " ( " سی " بر وزن "ری ")  یا " ایی وورک " و تعداد محدودی نام دیگر را برای انتخاب داشته باشند .


 

 

 

 

 

 

 

 

اما اشتباه نکنید ، زیرا ابتکار و خلاقیت دلیل اصلی قیمتها را تشکیل مید هد . واقعیت این است که شما صرفا فقط یک ساعت از یک برند خاص نمی خرید

 بلکه شما به نوعی بطور غیر مستقیم به بخشR&D¹  شرکت هم کمک کرده اید.

تولیدات محدود هستند و تعداد کمی ساعت ساز  وجود دارد که دارای مهارت خاص ساخت ساعتهای بسیار پیچیده باشند

یا مدلهای دیگر که دارای پیچیدگی مشابه هستند  برای یک ساعت ساز زبده و ماهر بیش از یکسال زمان می برد تا یک ساعت با مشخصات بسیار پیچیده مانند Minute repeter² را به اتمام برساند.

به معنای واقعی ، چنین مدلهائی با این پیچیدگی عملا بطور محدود تولید میشوند زیرا تولید این مدلها  معمولا با سرعتی که یک گروه کوچک  از ساعت سازان حرفه ائی که  مشغول به ساخت آن هستند باید محاسبه شود. بطور معمول دلیل قیمت بالای آنها محدود بودن تعداد این ساعتها میباشد.

خلق یک اثر زیبا زمان بر است . طراحی زیبا یکی دیگر از عناصر مهم در قیمت گذاری ساعتها بشمار میرود.

برای قرنها ، هنرمندان و استادکارانی بوده اند که توانستند به افتخار لقب یک ساعت ساز خوب نائل شوند. و این موضوع تا به امروز ادامه داشته و برندها سعی کرده اند این شیوه های سنتی  را حفظ کنند مانند صیقل دادن ساعت در انتهای کار و یا تزئین سیستم متحرک ساعت با دست.

بعضی از برندها کشف های جدیدی در افق های هنری داشته اند.

مانند " دی بتون " که عقربه سه قسمتی آن در مدل DB28 بسیار خلاقانه است.

اینها تعداد کمی از دلائل قیمت بالای ساعتهای خاص هستند. اما واقعا این ساعتها ارزش این قیمتها را دارد ؟ این سوال را در زمانی دیگر پاسخ میدهم.

منبع:  iW WATCH, APRIL 5,2014

نویسنده:   Leon Adams                            

                                                                                      

 R&D -1 مخفف کلمات (Research and Development) به معنی  تحقيق و توسعه میباشد.

minute repeater -2 یکی از سیستمهای پیچیده ساعت است که در سال 1676 توسط Reverend Edward Barlow  اختراع شد.

در آن زمان به دلیل نبود انرژی الکتریکی و عدم روشنائی در شب ، برای اینکه بدانید در آن لحظه چه  زمانی از شب  است، میبایست از خواب برخیزید و شمعی روشن کنید و سپس به ساعت خود نگاه کنید. همچنین این سیستم برای ساعتها شهری که بسیار در آن زمان متداول بود ، کارآئی  بسیاری برای مردم داشت. زیرا در هر جائی که صدای ساعت را میشنیدید میتوانستید به زمان شبانه روز در آن لحظه آگاه شوید.

کارکرد این ساعتها به این طریق بود که برای نشان دادن ساعت از یک زنگ یا موزیک استفاده میکرد، سپس برای نشان دادن یک ربع یا 15 دقیقه از یک موزیک دیگر استفاده میشد و در آخر برای دقائق گذشته از یک ربع ساعت و یا بیشتر از یک ربع از زنگ دیگر یا موزیک دیگر استفاده میشد.

به طور مثال ساعت ابتدا با یک موزیک سه بار بصدا درمی آید که معنی ساعت 3 میباشد  و سپس دو بار از ساعت موزیک یکسان ولی متفاوت از سه موزیک اول شنیده میشود که به معنای گذشتن دو ربع ساعت یا نیم ساعت از ساعت 3 میباشد و در آخر ساعت با موزیکی متفاوت از دو موزیک قبلی چهار بار می نوازد که به نشانه گذشت 4 دقیقه از ساعت 3:30 دقیقه است .

بنابراین شما در هر جائی که صدای این موزیکها به گوشتان می رسد متوجه میشوید که ساعت 3:34 دقیقه است.

توجه داشته باشید این نوع ساعت بسیار گران قیمت هستند و حتی در مقایسه با اساعت توربولیشن از همان برند ، ارزشی برابر با 5/1 برابر ساعت توربولیشن دارد.

 

 

 

بطور مثال برند قدیمی و مشهور " ادمار پیگه " ( با ضمه حرف اول ) در مدل " مینه ری " ساعت مدل زیر را به قیمت 19.580 یورو در بازار ساعت در جهان عرضه کرده است .

 

 

 

 

 

 

اما به مانند همین مدل ولی با قابلیت " مینوت ریپیتر " که شاید شمادر ظاهر متوجه تفاوت  بخصوصی نشوید ، به قیمت 381.900 یورو در بازار ساعت جهانی عرضه میشود.

 

 

 

 با تشکر از آقای شاهرخ شاهرخی بابت ترجمه و ارسال این مقاله

زمانیکه از یک کارشناس ساعت می پرسند : چرا بعضی از ساعتها بسیار گران هستند؟ چه پاسخی می دهد ؟
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم