ده چیزی که باید درباره «امگا(Omega)» بدانید. (قسمت اول)

حالت مطالعه
چهارشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۴ نویسنده | مترجم:

«امگا» یکی از مشهورترین برندهای ساعت سازی لوکس در کره ی زمین و قطعا مشهورترین برند در خارج از کره‌ی زمین است. از ناسا گرفته تا المپیک و تا جیمزباند، امگا لیاقت عنوان «ستاره‌ی ساعت ها» را دارد. در ادامه، ده نکته درباره این ستاره‌ را دنبال کنید.

1 «نام» کمپانی چگونه پدید آمد؟
در سال 1848، «لوییس برانت(Louis Brandt)» یک کمپانی تاسیس کرد که بعدها در  سوئیس تبدیل به کمپانی امگا شد. در سال 1877، دو پسرش به او ملحق شدند و نام کمپانی را در سال 1894، «لوییس برانت و پسران» گذاشتند. موفقیت آنها در تولید ساعت هایی که با فاصله نسبت به ساعت های دیگر دقت بالایی داشتند و تعمیر آنها راحت بود، در سال 1903 منجر به توسعه شرکت و تغییر نام آن به «کمپانی ساعت سازی امگا، لوییس برانت و فرا» شد. «کالیبر امگا» نامی بود که به این جنبش داده شده بود و این گونه نام امگا برای اولین بار پدید آمد.

 

2 «زمان دقیق»

در طول قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، قبل از کوارتز و جی پی اس، صنعت و جامعه به ساعت های مکانیکی دقیق وابسته بود. برای تشویق به پیشرفت در این زمینه، مزایای زیادی برای کمپانی های ساعت سازی درنظر گرفته می شد و رقابتی سخت بین کمپانی ها برای دقت در اندازه گیری زمان وجود داشت. امگا در این میان به موفقیت های زیادی رسید و گوی سبقت را از دیگر رقبا ربود. امگا چندین رکورد در این زمینه دارد. در سال 1931، در فستیوال ژنو، امگا 6 جایزه اول را گرفت و در همان سال شعار « امگا، زمان دقیق برای زندگی» را برای خود برگزید. این تنها یک شعار مبالغه آمیز نبود. امگا تا سال ها بعد توانست در این زمینه همچنان در صدر بماند. چنانکه در سال 1950 ساعتی که در زیر می بینید و اولین ساعت با تنظیم کننده توربیلون است توانست رکورد دقت در زمان را درفستیوال ژنو بزند.

 

3 پیدا کردن «آخرکره‌ی زمین»

چه کسی نقطه‌ی پایانی کره‌ی زمین را در قطب شمال کشف کرد و پرچمش را در آن کوبید؟ در این باره بحث است و سه نفر کاندیدای این کشف بزرگ هستند اما شواهد نشان می دهد که «رلف پلیستد(Ralph Plaisted)» و تیمش قطب شمال را کشف کردند. در سال 1990 هم سفر 92 روزه ای توسط تیم «مسنر» به قطب شمال انجام شد و نکته‌ی ماجرا این است که وسیله ی اندازه گیری زمان در همه‌ی اینها «ساعت»، «زمان‌سنج» و «سرعت‌سنج ها»ی دقیق امگا بودند.

 

4. سریع درفضا

در پاییز سال 1962 یگ گروه فضانورد شامل «والتر اسکیرا» و «لروی گوردو کوپر» به یک فروشگاه ساعت در «هوستون» رفتند تا ساعتی برای استفاده شان در یک سفر فضایی بخرند. آنها با یک ساعت امگا بیرون آمدند و به این ترتیب تاریخ امگا در کاوش های فضایی شروع شد. در همان سال «ناسا» برای کاوش های فضاییش که نیازمند ساعت و زمان‌سنج های دقیق بود، آزمایشی را ترتیب داد و سه برند «امگا»، «رولکس» و «لانژین ویتنور» را مورد بررسی قرار داد. «امگا» برنده‌ی این آزمایش شد و بدین ترتیب ناسا به طور رسمی ساعت  Speedmasterامگا را برای کاوش های فضاییش برگزید.

در سال 1969، «نیل آرمسترانگ» از سفینه‌ی خود پیاده شد تا اولین شخصی باشد که پایش را روی کر‌ی دیگری غیر «زمین» گذاشته باشد. او ساعتش را دست نکرده بود، چون ساعت «آنبورد» آن کار نمی کرد و آن را درون سفینه گذاشته بود. اما چند دقیقه بعد، «باز آلدرین(Buzz Aldrinدومین انسانی که پایش را روی ماه گذاشت، در حالیکه ساعت« Speedmaster» امگا به دست داشت، از سفینه پیاده شد.

 

5. «استاد دریاها»
«امگا» در سال 1948 سری «Seamaster» خود را بیرون داد تا صدمین سالگرد پیدایش برند را جشن بگیرد. این خط تولید، اولین سری در مجموعه‌ی حاضر است که Speedmaster ، Constellation و De Vilee نیز شامل آن می شود. Seamaster برای ارتش دریایی انگلیس در جنگ جهانی دوم طراحی شده بود.
در سال 1957، امگا سری حرفه ای ساعت های Seamaster خود را تحت عنوان Omega    Sea Master 300بیرون داد. این ساعت در سال 1963 توسط تیم «Jacques Costeau»  در دریای سرخ مورد آزمایش قرار گرفت و در طول سفر بدون مشکل همراه آنها بود.
همگام با  غواصان که در طول زمان در اعماق بیشتر و زمان طولانی تر کار می کردند، امگا نیز بسته به نیازهای آنان ساعت های Seamaster خود را بیرون می داد. ساعت Seamaster 600  که در سال 1970 ارائه شد یکی از همین مدل هاست که تا عمق 1000 متری سواحل «مرسیل» تست شد. تا به امروز هر جا نام «غواصی حرفه ای» به میان می آید، نام «Omega Seamaster» نیز به میان می آید.
 

 

منبع: سایت www.watchtime.com

ترجمه: کاوه جهانگیری


 

ده چیزی که باید درباره «امگا(Omega)» بدانید. (قسمت اول)
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم