ساعتها ی "مینوت ریپیتر"

حالت مطالعه
شنبه ۹ آبان ۱۳۹۴ نویسنده | مترجم:

ساعتهای " مینوت ریپیتر " (Minute repeater) در هر برندی که قادر به ساخت این مدل ساعت باشد همیشه  گرانترین  ساعت آن کمپانی می باشند. ساخت این نوع ساعت معمولا براساس سفارش مشتری یا در تعداد یک یا دو ساعت ساخته می شوند. چرا که ساخت یک ساعت با قابلیت "مینوت ریپیتر" که حتما باید توسط یک سازنده خبره و ماهرباشد گاهی تا یکسال ! زمان می برد.
می توان گفت چنانچه  موادی که در ساخت ساعت بکار رفته و یا مقدار ارزشی که بابت تزئین یک ساعت با جواهرات دارد را در نظر نگیریم، ساعت های "مینوت ریپیتر" گران قیمت ترین مدل ساعت در دنیا می باشند.
ساخت این مدل ساعت برای کمپانی های مشهور حتی با قیمتهای نجومی که ارائه می دهند هم صرفه اقتصادی ندارد بلکه فقط برای معرفی توانائی های آن شرکت در مقایسه با دیگر رقبا و حداکثر سالی بین 1 الی 5 ساعت  ساخته و به بازار عرضه می کنند.
برای اینکه از اختلاف قیمت این مدل از ساعتها با ساعتهای دیگر برداشت ملموس تری داشته باشید ، چند ساعت که ویژگی مینوت ریپتر را دارند رابا ذکر قیمت آنها در اینجا معرفی می کنیم .

 

 
ساعت  " بلین پین " قیمت 400.000 دلار امریکا

 

 
ساعت " بولگاری " قیمت 395.000 دلار امریکا

 

 
ساعت " ژرالد پریگه " قیمت 390.000 دلار امریکا
 


ساعت " کروم " قیمت 260.000 دلار امریکا

 

 
ساعت " پیاژه " قیمت 250.000 دلار امریکا

 

 
ساعت " پتیک فیلیپ " قیمت 850.000 دلار امریکا

 

خوب حالا که قیمتهای این نوع ساعت آشنا شدید ،حتما بیشتر کنجکاو شدید که بدانید این ساعتها چه تفاوتی با ساعتهای دیگر دارد. البته باید گفت قیمتها با توجه به سطح درآمد یک شهروند سوئیسی آن هم از نوع استاد کار ماهر که افراد کمی را شامل می شود برای یکسال با هزینه های تبلیغاتی شرکت و مالیاتهای سرسام آور( که البته همه باید پرداخت کنند و گریزی از آن نیست ) تطابق دارد .تاریخچه :
این نوع ساعت برای اولین بار در سال 1676 توسط  Reverend Edward Barlowاختراع شد.
در آن زمان به دلیل نبود انرژی الکتریکی دسترسی به نور در شب مشکل بود و مانند زمان حال با یک کلید نمی توانستید اتاق خود را نورانی کنید و زمان را متوجه شوید ، و یا ساعتهائی دیواری یا رومیزی که دارای نورزمینه یا " بک لایت " باشند وجود نداشت برای اینکه بدانید چه  زمانی از شب راسپری می کنید، میبایست ازرختخواب خود برخیزید و شمعی یا چراغ نفت سوزی را روشن  کنید و  سپس به ساعت خود نگاه کنید. همچنین این سیستم برای ساعتها شهری که بسیار در آن زمان متداول بود ، کارآئی  بسیاری برای مردم داشت.  زیرا حتما نباید در میدان اصلی باشید  تا ساعت را بدانید  و در هر جائی که صدای ساعت را می شنیدید میتوانستید از زمان شبانه روز در آن لحظه آگاه شوید.
نحوه عملکرد :
کارکرد این ساعتها به این طریق است که در هر ساعت از شبانه روز با فشار بر یک دکمه  با گوش کردن به اصواتی که از ساعت منتشر می شود ، بدون نگاه به صفحه ساعت می توانستید از زمان آگاه شوید. البته مانند سیستم ارسال متن " مورس " یک فرمول بسیار ساده دارد.   
به این طریق که این ساعتها برای نشان دادن زمان ساعت از یک زنگ یا موزیک استفاده می کنند، سپس برای نشان دادن یک ربع یا 15 دقیقه از یک موزیک دیگر استفاده میشد و در آخر برای دقائق گذشته از یک ربع ساعت و یا بین دو ربع ساعت از زنگ دیگر یا موزیک دیگر استفاده می شود.

به طور مثال ساعت ابتدا با یک صدای یک شکل موزیک ، سه بار بصدا درمی آید که به معنی ساعت 3 می باشد  و سپس دو بارصدای موزیک یا زنگ یکسان ولی متفاوت از سه زنگ اول شنیده می شود که به معنای گذشت دو ربع ساعت یا نیم ساعت از ساعت 3 می باشد و در آخر با موزیکی متفاوت از دو موزیک قبلی چهار بارزنگ  می نوازد که به نشانه گذشت 4 دقیقه از 3:30 می باشد که با جمع دو ربع ساعت قبلی مجموعا 34 دقیقه می شود .

بنابراین شما در هر جائی که صدای این موزیکها به گوشتان می رسد متوجه میشوید که ساعت 3:34 دقیقه است.
ساخت دست ساز این ساعت که کاملا به صورت مکانیکی است و بدون استفاده از تکنولوژهای جدید دیجیتال، واقعا یک اثر هنری است که با مهارت صنعتی همراه با محاسبات پیچیده آمیخته شده است .
تصور اینکه در هر ساعت از شبانه روز با فشار یک دکمه بر روی ساعت و فقط با شنیدن اصوات بتوانیم زمان ر ا تشخیص بدهیم، امری غیر باور به نظر می آید .
برای اطلاعات وسیع تر چند فیلم کوتاه از سازندگان و کارشناسان ساعت در دنیا را تهیه کردیم تا بیشتر با این نوع ساعت آشنا شوید.

 


همچنین کمپانی " وشرون کنستانت " که از شرکتهای قدیمی و صاحبنام ساعت است برای آشنائی علاقمندان و تشخیص اینکه تا چه اندازه قادر به  تشخیص زمان با روش ساعتهای مینونت ریپیتر هستید، اپلیکیشنی در تلفن های آی فون بطور رایگان قرار داده است ( شکل 1 ) که هر بار به روش این ساعتها ، یک زمان مشخص را با استفاده از زنگ های مختلف به شما اعلام می کند و شما زمان محدودی دارید تا برداشت خود از زمان اعلام شده را  در قسمت مخصوص درج کنید  و سپس برنامه صحت یا عدم صحت تشخیص زمان را به شما اعلام می کند.

نویسنده : شاهرخ شاهرخی


 
شکل 1

 

ساعتها ی "مینوت ریپیتر"
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم