چرا قیمت یک ساعت 17752500 دلار است؟ (بخش اول)

حالت مطالعه
دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ نویسنده | مترجم:

در حراجی  ماه پیش جوآن وودوارد/رولکس دیتونای پل نیومن در فیلیپس نیویورک، افراد زیادی از من می پرسند که چطور قیمت یک ساعت 17752500دلار می شود. پاسخ من این است: همانطور که ارزش یک نقاشی لیوناردو داوینیچی 450312500 دلار است. بازار آخرین تعیین کننده قیمت است. هر شی ای به همان مقدار ارزش دارد که بازار مایل به پرداخت آن است. هم نقاشی و هم ساعت در یک حراجی فروخته شدند. بنا به دلایل متعددی، حراجی ها بازارهای کارآمدی هستند. در طول حراجی، خریدار برتری دارد. فروشنده قیمتی را اعلام نمی کند که به فروشنده بگوید می توانی بخری یا بروی. این خریدار است که تصمیم می گیرد که آیا خرید انجام بدهد یا خیر و به چه قیمتی. 

why price ? 1

در حراجی ها به روی همه باز است. هیچ مانعی برای پیشنهاد قیمت وجود ندارد – نیازی نیست که شما عضو گروهی باشید، مبلغی پرداخت کرده باشید، یا بخشی از یک شبکه قدیمی باشید. اگر پول داشته باشید می توانید وارد شوید. این در مورد تمامی حراجی ها مصداق دارد، خواه شی ای که می خرید میلیون ها دلار قیمت داشته باشد یا فقط چند دلار. 
خریداران حراجی بسیار مطلع هستند. هر کسی که علاقمند به داشتن یک نقاشی اثر لیوناردو داوینچی یا جوآن وودوارد/پل نیومن دیتونا می باشد، از فروش مطلع خواهد شد و می تواند در مورد هر چیزی که می خواهد بداند اطلاعات به دست بیاورد. 
نکته آخر من درباره خریداران این است که هر دو حراجی افراد علاقمند به خرید نقاشی یا ساعت را در یک مکان گرد هم جمع کرد. این تجمع خریداران از وجود رقابت حداکثری اطمینان حاصل می کند – که یک ویژگی دیگر بازارهای کارآمد است. 
بازارها قیمت را تعیین می کنند و در حراجی ها، خریداران بازار را تشکیل می دهند. آنچه که ما اکنون کاملا مطمین هستیم این است که بازار چقدر برای ساعت و نقاشی پرداخت می کند. 

ارزش ذاتی و ارزش ذهنی

بیایید به این سوال اینگونه بنگریم. نقاشی داوینچی تکه ای چوب پوشیده شده با رنگ روغن است. ارزش ذاتی اجزای نقاشی – کل ارزش رنگ و چوب – احتمالا چند صد دلار یا حتی کمتر است. شما نمی توانید از رنگ آن دوباره استفاده کنید. اگر رنگ را از روی چوب بتراشید با تراشه های بی مصرف رنگ و یک تکه چوب پانصد ساله روبرو خواهید شد. اکنون ارزش ذهنی نقاشی را در نظر بگیرید. لیوناردو داوینچی به عنوان نابغه واقعی تمدن غرب شناخته می شود. کسی که مهارت هایش، دامنه علایقش و تخیلاتش بی نظیر بود. نقاشی های او جزء بهترین ها ارزیابی می شوند و تعدادشان بسیار کم است. تمامی این عوامل به ارزش ذهنی آنها کمک می کنند. با درنظر گرفتن ارزش ذهنی نقاشی جای شگفتی نخواهد بود که بهای پرداخت شده، مخصوصا در دنیایی که تعداد ثروتمندانش رو به افزایش است، منطقی باشد.

در مورد ارزش ذهنی ساعت – ادعا نمی کنم که ارزش رولکس معادل ارزش اثر داوینچی است. اما رولکس یک برند ساعت مهمی است که طرح های تعریف کننده ای ارایه داده است. از نظر من، طراحی وودوارد/نیومن دیتونا به سادگی زیباست. از نظر افراد بسیاری این ساعت به عنوان مهم ترین ساعت باکیفیت تلقی می شود، ساعتی که آغازگر کل پدیده مجموعه داری را بوده است.  
هرچند این ساعت از این نظر که تنها ساعت تولید شده باشد، منحصربفرد نیست، تنها رولکس دیتونایی است که با عقربه خارجی ساخته شده است که جوآن وودوارد به پل نیومن هدیه داده است. تمامی این عوامل به ارزش ذهنی ساعت و آن قیمت چشمگیر منجر می شوند. 

این مطلب ادامه دارد...

 

چرا قیمت یک ساعت 17752500 دلار است؟ (بخش اول)
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم