زندگی دوم (بخش اول)

حالت مطالعه
چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ نویسنده | مترجم:

زندگی دوم: نُه ساعت مچی با مواد بازیافت شده

بیش از هر محصول مصرفی، ساعت ها با تاریخ درهم آمیخته اند. خواه آن ساعت جیبی الگین پدربزرگ شما باشد، یا رولکس دیتونا پاول نیومن که اخیراً رکورد گران ترین ساعت مچی را شکست باشد، این رابطۀ بین زمان و شخصیت است که به ساعت ها امکان می دهد تا به عنوان نوعی حس غیرقابل تعریف انسانیت روی مچ قرار بگیرند. برخی برندها این موضع ایدئولوژیکی را می پذیرند و بر پر کردن فاصلۀ بین درک تاریخی و سلیقه های مدرن تمرکز می کنند، در حالی که برخی دیگر ساعت را به عنوان یک قلم بایگانی درنظر می گیرند و آن را در کنار اشیاء تاریخی گذشته قرار می دهند؟ آیا این رویکرد دوم خیلی زیاده روی می کند؟ آیا اضافه کردن یک قطعه از تایتانیک به ساعت منجر به برانگیختن تحیر می شود یا آن را ارزشمندتر می سازد؟ اضافه کردن خون انسان به صفحۀ ساعت چطور؟ حد این ساعت های «عرضۀ خاص» چیست؟ این به شما بستگی دارد. 
 


اینجا نُه نمونه از ساعت های مکانیکی که از مواد بازیافت شده استفاده می کنند، معرفی می شود. 

برمونت یک برند مدرن بریتانیایی است که توسط دو برادر که بیشتر عمرشان را پرواز کرده بودند، بنیانگذاری شد. به این دلیل، آنها همیشه زیبایی های هوانوردی خاصی را به ساعت هایشان می افزودند. برموند رایت فلایر (Wright Flyer) که در سال 2014 عرضه شد، کاربرد ایده آل این جذابیت تاریخی است. در رایت فلایر یک تکه از پارچۀ مشلین از هواپیمای اصلی 1903 که توسط برادران رایت ساخته شد، در خود دارد و آن را در روتور ساعت به کار می برد. پارچۀ مشلین بین صفحۀ روتور و پنجرۀ کریستالی قرار گرفته است. اخیراً، این برند با کرونوگراف 1918 عرضه شده است که از فلز سه هواپیمای متفاوت جنگندۀ جنگ جهانی دوم و چوب هواپیمای دو بالۀ نیروی هوایی سلطنتی عرضه شده است.

بشردوستانه ترین این نوع ساعت ها خطی از ساعت هایی است که از تفنگ های ذوب شدۀ AK-47 که از آفریقا جمع آوری شده است، ساخته می شوند. فاندری 47 (Fonderie 47) که در سال 2009 بنیانگذاری شده است، اکنون مسئول تخریب بیش از 55000 تفنگ در آفریقاست. ساعت تولید محدود این برند، که اصل وارونگی (Inversion Principle) نام دارد، به رنگ های سفید یا رزگلد ارائه شده است. هر ساعت بودجۀ تخریب 1000 تفنگ را فراهم می کند، و شما می توانید واقعاً شماره سریال AK-47 را ببینید که استیل ساعت از آن تأمین می شود.

رومین جرومی به ظرافت معروف است. در گذشته، این برند ساعت هایی تولید کرده است که نماد ساعت دیوار برلین، صخره های گدازه ای از آتشفشانی در ایسلند، و تکه هایی از فضاپیمای آپولو 11 می باشند. با این وجود، بحث برانگیزترین این ساعت ها تایتانیک دی ان ای (Titanic-DNA) است که تکه هایی از کشتی غرق شدۀ تایتانیک در آن استفاده شده است. این ساعت، که برای اولین بار در سال 2006 در معرض نمایش عام قرار گرفت، موجب بحث میان مجموعه داران ساعت در سراسر دنیا گردید.

افراد بسیاری تقدس مرگ و مردگان را دلیلی برای مخالفت با تایتانیک دی ان ای مطرح کردند، در حالی که از نظر برخی دیگر به زندگی برگرداندن بزرگترین فاجعۀ دریایی جهان، بسیار جالب می نمود. صرف نظر از دیدگاه شما دربارۀ زندگی پس از مرگ – یا اینکه روی آن تکه در شناور جایی برای جک در کنار رز بود یا خیر – هیجان انگیزترین بخش این ساعت برای ما پوسیدگی طبیعی آن بود که تیم جرومی توانست با آن در آن زمان کار کند. قاب این ساعت با فلز واقعی بازیافت شده از تایتانیک در ترکیب با فلز کشتی سازی ایرلندی که لاینر مسافری را ساخت، ساخته شده است.

در SIHH سال 2017، راجر دوبویس تعدادی ساعت ساخته شده با لاستیک تایر ایتالیایی، پیرلی را عرضه کرد. جالب ترین این ساعت ها Excalibur Spider Double Flying Tourbillon Pirelli است که دارای یک موتور توربیلون است که با دست کوک می شود. بند این ساعت از لاستیک تایر پیرلی ساخته شده است. با این وجود، این بند از نوع لاستیک پیرلی که شما می توانید از لاستیک فروشی تهیه کنید متفاوت است، آن از تایرهای استفاده شده توسط ماشین برندۀ لوئیس همیلتون در مسابقۀ موناکو گرند سال 2016 گرفته شده است.

شهاب سنگ ها، فسیل ها و حتی مشروب ها بسیار کمیاب، همگی راه خود را به ساعت های لوییس موینت پیدا کرده اند. این در مورد ساعت ویسکی سال گذشته مصداق دارد، ساعتی با تولید محدود با تنها 50 مدل که هر یک قطره ای از واتد گلونلیوت 1862 دارند – قدیمی ترین ویسکی جهان. بسته به ذائقه تان – یا سنتان – ژوراسیک توربیلون لوئیس موینت می تواند جذاب تر باشد. صفحۀ ژوراسیک توربیلون کاملاً از اسکلت یک گیاهخوار غول پیکر ساخته شده است. خود استخوان پوستۀ قهوه ای رنگی نیست که شما ممکن است از مسافرت های علمی یا موزه های تاریخ طبیعی انتظار داشته باشید، بلکه یک استخوان سرخ رنگ مایل به قهوه ای دارای رگه هایی است که در صفحۀ ساعت قرار می گیرند. لوییس موینت تنها 12 نسخه از ژوراسیک توربیلون تولید کرده است.


... ادامه مطلب

 
زندگی دوم (بخش اول)
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم