چرا داخل موتورِ ساعت از سنگ های قیمتی و جواهرات استفاده می شود؟

حالت مطالعه
شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ نویسنده | مترجم:

چرا داخل موتورِ ساعت از سنگ های قیمتی و جواهرات استفاده می شود؟

 

گاهی در مشخصات یک ساعت می بینیم، تعداد سنگ های قیمتی بکار رفته در داخل موتورآن ذکر می شود، اما واقعا علت آن چیست؟ چرا باید از یک جواهر در بخش داخلی ساعت استفاده کرد؟

به عنوان مثال ساعتی که تصویر آن ضمیمه ی این متن شده، دارای موتوری مکانیکی با  17 سنگ قیمتی است و یا در ساعت های اتوماتیک اینگرسول به طور معمول حدود 35 جواهر به کار می رود.

سنگ یا جواهرات در ساعت به منظور کاهش اصطکاک در نقاط با فشار و سنگین بکار می روند.  هنگامی که فلز در مقابل یک فلز دیگر ساییده می شود و در کنار آن روغنی که به فلز زده شده، در آن میان تجزیه می شود، آسیب شدیدی در طول زمان به محور های داخلی ساعت وارد می کند که سرعت انجام آن زیاد است. بنابراین ساعت سازان به منظور کاهش سایش و اصطکاک میان قطعات فلزی از سنگ های سخت استفاده می کنند تا این اختلالات در مدت زمان طولانی تری اتفاق بیافتد.

ساعت سازان برای مقابله با سایش فلز با فلز، سعی در یافتن ماده ای جایگزین داشتند با این شرایط که سخت تر از فلز باشد پس انواع سنگ ها و جواهرات را مورد آزمایش قرار می دادند. در میان جواهرات الماس ها و یاقوت ها مناسب این کار بودند. البته استفاده از الماس در ساعت زیاد از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نبود و بیشتر از یاقوت و جواهرات استفاده می کردند.

در بیشتر ساعت ها از این جواهرات، در بخش های اتصال محوری استفاده می شود و در طول تاریخ  تعداد جواهرات استفاده شده در ساعت ها افزایش پیدا کردند و نتیجه ی مثبتی از کاربرد آنها مشاهده شد. تا جایی که برخلاف گذشته که بیشتر برندهای بخصوصی جسارت استفاده از چنین موادی را داشتند، تقریبا این موضوع در کلیه ی ساعت سازان به اثبات رسید و فراگیر شد. در دو ساعت مختلف مقادیر متفاوتی از سنگ ها به کار می رود اما به طور کلی ساعت های اتوماتیک به منظور کاهش اصطکاک به سنگ های بیشتری نیاز دارند. تفاوت در تعداد سنگ ها بسته به نوع طراحی موتور ساعت می باشد. البته تعداد بسیار بالای جواهرات به تنهایی نمی تواند به معنای کیفیت بهتر یک ساعت باشد چرا که عوامل بسیاری در عالی بودن نقش دارد و باید فاکتور های  دیگر را در نظر داشت.

چرا داخل موتورِ ساعت از سنگ های قیمتی و جواهرات استفاده می شود؟
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم