هفت ساعت مدرن که از ساعات تاریخی الهام گرفته اند

حالت مطالعه
ﺳﻪشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ نویسنده | مترجم:

هفت ساعت مدرن که از ساعات تاریخی الهام گرفته اند

 

بازار ساعت در چند سال اخیر بسیار پر رونق بوده و افتی از خود نشان نداده است. طراحی مجددِ مدرن از ساعت های تاریخی از سوی برندهای معتبر همچنان ادامه دارد. در اینجا 7 نمونه قابل ذکر از ساعتهای الهام گرفته تاریخی را خواهیم دید.

 

Omega GlobeMaster

 OmegaGlobeMasterاولین ساعتی است که گواهی "Master Chronometer" را دریافت کرده است عملا یک مدل جدید در رزومه کاری اُمگا است؛ اما خط مشی طراحی خود را از مدل قدیمی تری گرفته است.

صفحه محدب چند ضلعی که نشانگر الهام گرفتن از مجموعه مدلهای قدیمی امگا از سال 1952 است.

لبه های صفحه ساعت به صورت شیار دار بوده که از مجموعه دیگری از سال 1968 مشتق شده است.

قاب 39 میلیمتری (که به صورت استیل، طلای زرد، استیل دو رنگ و طلای زرد، و طلای سِدنا که مختص امگا است ارائه میگردد) آن فلز بُرِس خورده با دو خط مورب است صیقلی که پایه های نگهدارنده بند ساعت را به دور صفحه ساعت متصل میکند.لبه های بالایی شیار های دور صفحه ساعت، هموار شده است.

 موتور کالیبر 8900  “Master Chronometer”نه تنها با استانداردهای سرسخت آژانس آزماینده COSC سوئیس مطابقت دارد بلکه استانداردهای مضاف بر آن که توسط امگا و METAS، موسسه اندازه گیری فدرال سوئیس، پایه گذاری شده اند از جمله کارکرد ساعت هنگام قرار گرفتن تحت میدان مغناطیسی تا شدن 15000 گاوس را نیز رعایت نموده است.

 

Tudor North Flag:

ساعت Tudor North Flag ایده‌های نام و طراحی خود را از سفر تحقیقاتی انگلیسی ها به گرینلند شمالی در اوایل دهه 50 قرن 20 که اعضای تیم مدلهای circa1952 Tudor Oyster Prince به دست داشتند. این ساعت‌های مجهز، ابزارهای خوبی در هموارتر نمودن این سفر به برخی از نقاط ناملایم از نظر آب و هوایی بودند. ساعت North Flag ظاهر "علمی گونه" خود را مدیون آن ساعت های قدیمی است:

قاب استیل برس خورده اطلسی (قطر 40 میلیمتر) با منحنی های اِرگونومیک، که با صفحه دور از یک طرف مُشکِل از سرامیک مات و از طرف دیگر از استیل برس خورده برجسته تر شده است. همراه با پیچ کوک مخروطی شکل که تا 100 متر ساعت را ضد آب میکند.

صفحه پشتی ساعت، پنجره ای از جنس سفایر داشته که اجازه مشاهده موتور ساعت که کالیبر اتوماتیک MT5621 بوده و همچنین اولین موتور ساخت داخلی این شرکت است را میدهد.

 

 

Breitling Transocean Chronograph 1915

این ساعت نشان صدمین سالگرد طراحی نوآورانه کرنوگراف های معاصر است. در اوایل قرن بیستم همه کرنوگراف ها از نوع "monopushers" بودند، که برای شروع، توقف و ریست نمودن کرنوگراف تنها یک دکمه در نظر گرفته شده بود. در سال 1915، آقای Gaston Breitling، فرزند موسس، آقای Léon Breiting ساعت زمان سنجی را با دکمه های مجزا برای کنترل شروع، توقف و ریست را طراحی نموده و دکمه آن را در پهلوی ساعت مقابل ساعت 2، کمی بالاتر از پیچ تنظیم ساعت قرار داد. موقعیت دکمه مقابل ساعت 2 در کنار ساعت به علت دسترسی آسان به سرعت تبدیل به یک استاندارد شد. این ساعت که به صورت نسخه محدود (limited edition) ساخته شد باعث بروزرسانی ساعت های دیگر از مجموعه Transocean شد. یک دکمه فشاری زاویه دار که بالای پیچ تنظیم شیاردار ساعت نشسته است.

صفحه نقره ای دوزمانه آن یک صفحه کوچک برای ثانیه در موقعیت ساعت 9 و یک شمارنده 30 دقیقه ای در ساعت 3 دارد. قطعات ساعت که ساخت آنها از سر گرفته شده مجهز به یک موتور کالیبر B14 که از نوع کوکی است و کرنوگراف آن تحت لیسانس COSC است.

 

 

 

 

Longines Pulsometer Chronograph:

زمینه طراحی Longines Pulsometer Chronograph، ساعتی بود که در سال 1920 قرار بود سنجش زمان را برای مختصصین علم طب فراهم کند. ساعت به اصلاح "پزشکی" مذکور یک ترازِ نبض سنج به رنگ قرمز برروی محیط صفحه سفید لاکی آن نقش بسته است. استفاده ترکیبی این تراز با کرنوگراف آن (که با استفاده از یک دکمه شروع متوقف و ریست میشود) این اجازه را به صاحب ساعت میدهد که ضربان قلب را به صورت ساده و قابل اطمینان اندازه گیری کند. قاب 44 میلیمتری استیل آن یک کریستال سفایر در جلو و عقب خود داشته و محتوی یک موتور L788.2 منحصر به Longines ، طراحی شده توسط ETA بوده که مُلَبَس به کرنوگراف column-wheel می‌باشد. توان ذخیره سازی انرژی تا 54 ساعت می‌باشد.

 

Patek Philippe Calatrava Pilot Travel Time Ref. 5524:

همانطور که بسیاری از علاقمندان ساعت می‌دانند، پتک فیلیپ که تاریخچه طولانی در دنیای ساعت دارد، اولین ساعت "Heure Univecselle" خود را با ساعت ساز مشهور، لوییس کوتیِر در سال 1930 ساخت که به همین خاطر پتنتی برای مکانیزم "Travel Time" در سال 1959 ثبت نمود. چیزی که احتمالا افراد کمتری می‌دانند این است که این برند همچنین سابقه‌ای در صنعت هوانوردی داشته و ساعت‌های قابل توجهی با قابلیت “Siderometer" ( زمان‌سنج نجومی یا زاویه ساعت) در اوایل پرواز بشر داشته است توسعه داده که دو عدد از آنها در موزه پتک فیلیپ در ژنو به نمایش گذاشته شده است.

این ساعت بسیار نامتعارف پتک فیلیپ ظاهر یک ساعت خلبانی اوایل قرن بیستمی را داشته و به S C FUS کالیبر 324 پتک فلیپ به علاوه یک ساعت دوم هوانوردی سهل الاستفاده مجهز است. طراحی زیبای این ساعت به رنگ صفحه ساعت نیز رخنه کرده و رنگ سرمه زیبایی را انتخاب نموده که الهام گرفته از رنگ بدنه هواپیما‌های جنگنده دهه 1930 آمریکایی و رنگ قهوه‌ای قدیمی چرم گاو با قفل شبیه به کمربندهای چرمی خلبانهای دهه 1930.

 

Seiko Grand Seiko 62GS:

ساعت Grand Seiko 62GS بر اساس اولین ساعت Grand Seiko با موتور اتوماتیک که در سال 1967 ساخته شد طراحی شده است. این ساعت خلق دوباره 62GS پس از دو مدل آخر سیکو که از همین سری تاریخی Grand Seiko (طراحی مجدد از روی مدل 44GS در سال 2013 و "Self Dater 1964" در سال گذشته) بسیار تداعی کننده مدل اولیه آن است که هواداران آن با قاب چند وجهی و متقارنش از آن یاد می‌کنند. سایر ویژگی‌های نوستالژیک آن صفحه بزرگ بدون حلقه برجسته جلوی آن دستگیره‌های تیز و بزرگ، پیچ تنظیمی که در موقعیت ساعت 4 (راه هوشمندانه‌ای برای رساندن این مطلب که این ساعت نیازی به کوک به صورت دستی ندارد)  منحصر به این سری تولید سیکو است. این ساعت مجهز به موتور کانیکی کالیبر  9S65 سیکو با کوک اتوماتیک بوده و توانایی ذخیره سازی 72 ساعت را دارا می‌باشد. قابلیت‌های به ارث برده شده از مدل اصلی آن شامل تمثیل شیر در پشت قاب و آرم “Diashock” (اشاره به فن‌آوری ضد شوک سیکو) برروی صفحه ساعت است.

 

 

Oris Diver Sixty-Five:

این ساعت احیا کننده ظاهر قدیمی ساعت غواصی Oris که 50 سال قبل عرضه شد با بازسازی قرن بیست و یکمی است. مدل 1965 قاب برنجی با ورق کروم و شیشه پلیمری سرسخت متیل متاکریلات، یک درجه دور ساعت با قابلیت حرکت به هر دو جهت و یک بند پلاستیکی سیاه داشت در حالی که نسخه جدید آن دارای قاب 40میلیمتری بزرگ و معاصر ضد زنگ و ضد زنگار استیل، شیشه حبابی شکل ضد انعکاس و ضد خش از جنس سفایر و یک درجه مخصوص غواصی قابل چرخش به یک سو، میباشد. درجه دور این ساعت از جنس آلومینیوم سیاه رنگ خاتم کاری شده است و عقربه و نشان‌گرهای ساعت شبرنگ از جنس استرانسیوم آلومینات (نسخه اصلی آن از جنس تریتیوم) است که رنگ بِژ گونه آن مکمل رنگ مشکلی صفحه در تاریکی می‌باشد. دیگر ویژگیها، قاب پشتی استیل ساعت که مزین به همان تمثیل تاریخی Oris که در نسخه اصلی ساعت بوده، دکمه تنظیم که به صورت پیچی به جهت ضد آب بودن تا صد متر محکم می‌شود و اینکه نسخه مدرن ساعت با بند پارچه‌ای سیاه رنگ NATO، دستبند استیل و همچنین بند لاستیکی عرضه میگردد. موتور ساعت، کالیبر 733 اتوماتیک Oris بوده که برگرفته از SW200 Sellita است.

 

هفت ساعت مدرن که از ساعات تاریخی الهام گرفته اند
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم