لنز عینک

لنز عینک
لنز نباید باعث تغییر ماهیت نور و تصویر شود و رنگ هر دو شیشه باید یکسان و یکدست باشد.

جنس لنز

ACRYLIC: لـنـزهـای آکــریلی ارزان قـیـمـت و سـخـت میباشند اما وضوحشان کمتر از پلی کربنات است و زود هم خراشیده میشوند.
39-CR(به اصطلاح عدسی های پلاستیکی) : لـنـزهـای آکــریلی ارزان قـیـمـت و سـخـت میباشند اما نـوعی پلاستیک کـه از یـک نـوع رزیـن سـاخته میشود و نصف وزن شیشه را دارد . این نوع عدسی پر کاربردترین عدسی در صنعت عینک است.
ویژگی های مثبت: سبک – شکنندگی و بخار کمتر نسبت به شیشه – برخلاف شیشه مواد چسبنده حفره ای روی عدسی ایجاد نمیکند
ویژگی‌های منفی: برخلاف شیشه ضدخش نمیباشد و برای ایجاد این امکان نیاز به پوشش ماده ضد خش دارد – برای جلوگیری از ورود نور اشعه بنفش نیاز به اضافه کردن پوشش ضد اشعه فرابنفش دارد.

POLYCARBONATE: لـنـزهـای آکــریلی ارزان قـیـمـت و سـخـت میباشند اما نـوعی پلاستیک کـه از پلاستیک مصنوعی بسیار سبک وزن و ماده ای نرم و دارای استحکام زیاد میباشد. یکی از مهمترین و بهترین مواد برای ساخت عدسی است و به شکل های مختلف در دسترس است که بیشترین کاربرد آن در موارد مربوط به صنعت نظامی و شیشه های خودرو های جنگی و شیشه های ضد گلوله ، هواپیماها ، کلاه موتور سواران و عینک ها است .
ویژگی های مثبت: دارای مقاومت بالا دربرابر شکستگی – نسبت به بقیه عدسی ها نازک تر و سبک تر – بطور کامل از ورود اشعه ماورابنفش جلوگیری میکند.
ویژگی‌های منفی: دارای مقاومت بالا دربرابر شکستگی – نسبت به بقیه عدسی ها نازک تر و سبک تر – بطور کامل از ورود اشعه ماورابنفش جلوگیری میکند.
شیشه: سنگین وزنتر از لنزهای پلاستیکی بوده، اما در برابر خراشیدگی مقاومت بیشتری دارندو خطر شکستن هم وجود دارد. قدیمی ترین روشی که در عین حال هنوز هم رایج میباشد. رایج ترین نوع عدسی شیشه Crown نام دارد.
ویژگی های مثبت: دارای ویژگی ضد خش و شفافیت زیاد
ویژگی‌های منفی: استفاده از مواد ضد اشعه فرابنفش برای جلوگیری از این اشعه – بسیار سنگین و شکننده- به علت مواد چسباننده مثل تراشه های آهن در جوشکاری هنگام تراش شیشه روی عدسی حفره ایجاد میشود.

پوشش لنز

Ultraviolet(ضد اشعه ماورابنفش) :

این پوشش اشعه ماوراء بنفش 100 درصد امـواج مـاوراء بنفش را بلوکه می کند. برخی از عینکهای آفتابی اشعه مادون قرمز را نیز حذف میکنند.

scratch-resistant (ضد خش) :

این ماده بــروی پلاستیکها اعمال می گـردد چـون لـنـزهـای شیشه ای خودشان تقریبا ضد خش می باشند.

Photo chromic (فتو کرومیک) :

عدسی های فتوکرومیک از میلیون ها کریستال هالید نقره تشکیل شده اند که وقتی در معرض نور خورشید یا فرابنفش قرار می گیرند به یون های نقره تجزیه می شوند و میزان عبور نور را کاهش داده و سبب تیره تر شدن رنگ عدسی می شوند و با حذف اثر نور خورشید یا اشعه فرابنفش مجددا کم رنگ می شوند و به حالت عادی بر می گردند.
Mirroring یا Flash (آینه ای) :
ایـن پـوششها لنز را مـانـند آینه کرده و 10 الی 60 درصد بیشتر نور را کاهش داده و جذب میکند. میتواند از نقره ، طلا و یا مس باشد. در ارتفاعات و برای برف و شن وآب مناسب است.
ar یا anti-reflective(آنتی-رفلکت) :
این پوشش سبب میگـردد نـور بـیـشـتـری بــه چـشمـها رسیـده در عـیــن حال که نور زننده را بسـیار کاهش میدهـد و هــمچنین چشمـان شمـا نـمایـان تـر می گردد. بسیار مناسب برای رانندگی در شب میباشد.
polarization (پلاریزیشن) :
بیـشتـرین نـور زننده از سـطـوح افـقی حاصل می گردند ، بنابراین این لنزها طوری تنظیم می شــونـد کـه امــواج انعکاس یافته افقی را حذف کرده و بـه شـمـا اجازه میدهد به سطوحی مانند آب، یخ و برف نگاه کنید.

رنگ لنز

ته رنگ خاکستری:
بـرای رانندگی و استفاده عمومی مناسب میباشد و شدت نور را بطور یکسان کم میکند.
ته رنگ زرد و طلایی:
بـرای میزان نور آبی را کاهش داده و در عـیـن حـال به فرکانسهای دیگر نور اجازه عبور می دهـد. در واقع این ته رنگ دید نور را مختل میکند ، برای رانندگی در شب، هوای ابری و مه آلود و اسکی روی برف نیز مناسب است.
ته رنگ قهوه‌ای و کهربایی:
ته رنگهای عمومی میباشند و مزایای آن کاهش نور زننده و حذف فرکانسهای بالای نور مانند نـور آبـی و مـاوراء بنـفش را دارد. مانند ته رنگ زرد دید نور را مختل میکند اما کنتراست و وضوح را افزایش میدهد. برای دویدن، دوچرخه سواری و رانندگی مناسب است.
ته رنگ سبز:
کاهش نور زننده و حـذف نـور آبی از ویژگیهای آن میـباشد، از آن رو که ته رنگ سبز بالاترین میزان کنتراست و بیشترین درجه تیزبینی را فراهم می آورد بسیار محبوب میباشد.
ته رنگ صورتی و قرمز:
بـرای رانندگی و استفاده عمومی مناسب میباشد و شدت نور را بطور یکسان کم میکند.
ته رنگ آبی:
بیشترین نور آبی را از خود عبور می دهد و بـرای گـلف و تـنـیـس و یـا نشانه گیری به سوی هدفهای سبز رنگ مناسب میباشد .
مــــــــــیزان تــــــــیرگی شــــیـــشه عـیــــــــــــــــنک:
لنزهایی که بین 10 تا 20 % نور را کاهش میدهند برای زیبایی و استفاده عادی مناسب اند. بین 70 تا 90% مخصوص برای استفاده کنار دریا یا مکان هایی که بازتاب نور چند برابر است (مانند استفاده در بیابان)
تا 95 % برای رانندگی مناسب میباشد.
از 95% به بالا برای مکان هایی که شدت نور خیلی زیاد است.
(مانند استفاده در ورزش های اسکی روی برف یا کوهنوردی )
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم