تعریف تاچومتر و نحوه محاسبه

تعریف تاچومتر و نحوه محاسبه

تاچومتر در لغت به معنای سرعت سنج است

تاچومتر یک سری اعداد هستند که معمولا از 400 کنار عدد 2 شروع و به 60 کنار عدد 12 بر روی قاب ساعت مچی حک شده ختم میشوند.

این سیستم برای اندازه گیری سرعت در محدوده یک کیلومتر طراحی شده است. این اعداد نشانگر سرعت شیئی میباشد که در این محدوده حرکت میکند. برای نمایش این سرعت از ثانیه شمار کورنومتر استفاده میشود البته کسر از ثانیه نیز قابل محاسبه میباشد و فقط نحوه استفاده مهم است شما میتوانید بر حسب سلیقه و دید خود عمل کنید در اینجا ما به شرح نحوه استفاده از تاچومتر در دو مدل مختلف میپردازیم.

1 - برای اندازه گیری سرعت با توجه به مسافت دقیق (1 کیلومتر):

ابتدا دو نقطهدر فاصله یک کیلومتر را از هم مشخص کرده زمان ورود و خرج شیء مورد نظر را اندازه گیری کنید (توسط کورنوگراف ساعت مچی) عقربه کورنومتر شما بر روی هر عدد از اعداد تاچومتر قرارگیرد میانگین سرعت شیء را نمایش می دهد.
توجه: محدوده نمایش سرعت این ساعتها بین 60 کیلومتر تا 400 کیلومتر در ساعت می باشد.

مثال شما در اتوبوس بین شهری در یکی از اتوبان ها در حال حرکت هستید، در این اتوبان علائم جدا کننده هر کیلومتر مشخص شده است. پس می توانیم به محض عبور از اولین تابلو کورنومتر خود را فعال کرده و تا عبور از تابلوی بعدی کورنومتر را متوقف کنیم. عقربه کرنوگراف (عد ثانیه شمار) سرعت میانگین اتوبوس را به شما نمایش می دهد.


2 - برای اندازه گیری مسافت با سرعت ثابت (1 کیلومتر):

شیئی با سرعت ثابت (مثلا 120 کیلومتر) در حال حرکت است. هرگاه کورنومتر شروع به حرکت کند زمانی که به عدد سرعت مورن نظر برسد (30 ثانیه) این شیء یک کیلومتر را طی کرده است.

آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم