قاب و بند - درباره ساعت

قاب و بند - درباره ساعت

قاب و بند

انواع جنس هایی که در ساخت قاب و بند ساعت به کار برده میشود

- طلا

فلز گران قیمتی که در کنار نگین های برلیان و موتور های گران قیمت در ساعت های لاکچری و بیشتردر کشور های سوئیسی ساخته می‌شود.
مشاهده ساعت‌های طلا

استیل

استیل هایی که در ساعت به کار برده می‌شوند سه نوع است و تفاوت میان آنها در ضد حساسیت بودن و انعطاف پذیری آنهاست ، ساعت های استیل به هیچ وجه دچار خوردگی از جانب تعرق بدن و یا زنگ زدگی نمی‌شود.
- استیل ۳۰۴؛ این استیل معمولاً در ساعتهای ارزان قیمت و ساعت‌های کپی استفاده می شود.
- استیل 316L و 318L؛ این نوع استیل ضد حساسیت است و حتی وقتی هم در محلول اسید سولفوریک گذاشته شود دیرتر از استیل ۳۰۴ خورده می شود که معمولاً درساعت‌های خوب دنیا از این دو نوع استیل استفاده می‌شود معمولاً در ساعت‌های لاکچری با قیمت متوسط به پایین از استیل 318L استفاده می‌شود. لاز م به ذکر است در ساخت ساعت ها با اصالت از استیل 316L به بالا استفاده می‌شود. افرادی که به فلزات حساسیت دارند (حتی به استیل) پیشنهاد می‌شود از محصولاتی استفاده کنند که از استیل با خلوص 318 به بالا تهیه شده است.
- استیل ۹۰۴؛ این نوع بهترین نوع استیل است که فقط درساعت های لاکچری متوسط به بالا استفاده می شود انعطاف پذیرتر از مابقی استیلهای ذکر شده و مقاوم تر در اثر خوردگی اسید می باشد نسبت به بقیه فلزات درخشنده تر و زیباتر است.
مشاهده ساعت‌های استیل

- آلومینیوم

آلمینیوم از فراوان ترین فلزات، به رنگ سفید نقره ای است که ویژگی‌های بارز آن؛ مقاوم در برابر زنگ زدگی و چگالی کم آن محسوب می‌شود، در قدیم این فلز جزو فلزات گرانبها همچون طلا بوده اما با روش های صنعتی جدید به یکی از متداول ترین فلزات به کار رفته در اجسامی است که شاید در روزمرگی ها از آن استفاده می‌کنیم ، تبدیل شده.

- سرامیک

سرامیک به خودیه خود یک ماده بسیار ظریف و حساس بوده اما از ترکیب این ماده با فناوری های مکمل می‌توان آن را به یک ماده مناسب برای ساخت ساعت‌های ضد حساسیت و ضد خش تبدیل کرد از ضعف های این ماده می‌توان به شکنندگی آن اشاره کرد که اگر در نگهداری آن دقت کنید، می‌توانید یک ساعت ظریف و زیبا داشته باشید.
مشاهده ساعت‌های سرامیکی

- پلاستیک یا رزین

رزین یک نوع پلاستیک است که کاملا مصنوعی و ضد آب بوده و به علت داشتن پلی استر، ونیل استر و یا اپوکسی دارای مقاومت بالا در برابر دما، نور خورشید و ضربه می باشد و برای افراد ورزشکار و فعال مناسب است. همچنین افرادی که به بند های استیل حساسیت دارند بهتر است از ساعتهایی با این نوع بند استفاده کنند زیرا بهترین گزینه برای آنهاست و در عین ارزان بودن و سبک بودن تنوع رنگ بالایی دارد.

- نقره

این نوع جنس از درصد بیشتر نقره و درصد خیلی کمی از فلزات مکمل مانند مس برای ایجاد استحکام بیشتر تشکیل شده است، این فلز گرانبها و پر طرفدار به ندرت همراه نگین های درخشنده در ساخت قاب و بند ساعت به کار می‌رود.

- تیتانیوم

فلزی است نقره ای رنگ که از ویژگی ها آن می‌توان به وزن کم، ظاهر درخشان، مقاومت بالا در برابر ضربه و همچنین کم وزن بودن آن اشاره کرد یکی از دلایلی که باعث می‌شود تا از این فلز در صنعت جواهرسازی و ساعت سازی استفاده شود مقاومتش دربرابر زنگ زدگی و ضد خوردگی و وزن سبک آن است. همچنین به علت داشتن خاصیت ضد حساسیت بالایی که دارد انتخاب مناسبی برای شناگران و افرادی که به فلز حساسیت دارند، می‌باشد.
مشاهده ساعت‌های تیتانیومی

- روی

فلز ارزان قیمتی که غالباً برای ساخت ساعت های ارزان به کار برده می‌شود و به خصوص در ساخت قاب ساعت استفاده می گردد. این فلز نرم در اثر استفاده دچار خوردگی می شود و آبکاری این نوع فلزات بسیار ساده و ماندگاری آن کم است.

- برنج

قدیمی ترین نوع فلزی است که از قدیم در ساخت ساعت‌ها از آن استفاده شده با اینکه این فلز نسبت به روی بهتر بوده اما به مرور زمان توسط عرق دست دچار خوردگی می‌شود.

- چوب

این نوع جنس در ساعتهای قدیمی بسیار دیده می شد و بیشتر مورد پسند افراد با سلایق متفاوت هست.

- پارچه یا برزنت

در ساعتهایی با جنس پارچه یا یک نوع روکش زخیم تر نسبت به پارچه استفاده می‌شود که بافت کنفی دارد.
مشاهده ساعت‌های پارچه یا برزنت

چرم

معمولا فقط لایه نازک رویی و زیر بند ساعت از چرم طبیعی است و ضخیم بودن بند ساعت دلیل بر کیفیت بهتر آن نمی باشد. چون مابین لایه رویه و زیره تکه پلاستیک و یا اسفنج استفاده می شود که بند ساعت ظاهر ضخیم تری داشته باشد. تشخیص تفاوت بین بند ساعت ساخته شده از چرم طبیعی یا چرم مصنوعی بسیار دشوار است؛ ولی ساده ترین راه این است که در حد چند ثانیه بند چرمی را با فندک حرارت دهیم ، چرم های مصنوعی با کوچکترین حرارت جمع شده و از بین می رود ولی چرم طبیعی ظاهر خود را حفظ نموده و دچار تغییر حالت نمی گردد. برای نگه داری بهتر از بند چرمی و جلوگیری از عرق و ایجاد باکتری بر اثر عرق دست، بهتر است یک لایه آستر در زیر بند چرم دوخته شود که هم قابل تعویض باشد و هم از موارد گفته شده جلوگیری شود.

- فلز آلوی یا برس

بیشتر در برندهای ارزان استفاده می‌شود (برندهای فیک و کپی ارزان)

بند ساعت

بند ساعت به سه قسمت تقسیم می‌شود؛

۱- قسمت بالا که به قاب ساعت متصل می‌شود؛ یا منحنی بوده و کاملا به قاب ساعت مماس است و یا صاف و با فاصله از قاب ساعت قرار می گیرد، ساعت‌های بند فلزی اگر صاف باشند به قاب و خود بند بر اثر ساییدگی صدمه برسانند که بسیار ناچیز است و اگر چرم صاف باشد و فاصله با قاب نداشته باشد، براثر ساییدگی از بین می‌رود (به صورت معمول چرم از قاب فاصله دارد) و اگر چرم منحنی باشد داخل آن نوعی پلاستیک استفاده شده که در سال اول استفاده ترک می خورد
۲- قسمت میانی خود بند است .
۳- قسمتی که به قفل بند ساعت وصل می‌گردد؛
طول بند چرمی ساعت‌های زنانه به 19 سانتیمتر و ساعت‌های مردانه به 21 سانتی‌متر می‌رسد. استاندارد ساعت‌های بند فلزی نیز به صورت معمول در همین اندازه و یا حداکثر 3 سانت بلندتر می‌باشند.

• در صورتی که سایز مچ دست شما برای بند چرمی آقایان از 21سانتی متر و برای بند فلزی 23 سانتی متر بزرگتر باشد؛ لطفا در توضیحات فاکتور ایران تایمر قید بفرمایید، تا سایز مناسب برای شما تهیه شود برای بانوان نیز بند چرمی بزرگتر از 19سانتی متر و فلزی بزرگتر از 21سانتی متر لطفا در فاکتور خود قید کنید.زه دور قاب یا BEZEL

قاب محافظ دور شیشه ساعت که باعث میشود شیشه ساعت در حالت ایمن تری قرار گیرد در ضمن این نوار ( زه دور قاب) میتواند دارای ویژگی هایی برای استفاده بهتر از ساعت جهت غواصی، زمان بندی و صرفا زیبایی را فراهم آورد

قاب نوار غواصی یا Diving Bezel :
این نوع قاب غواص را قادر می سازد تا از طریق اندازه گیری زمان شیرجه با استفاده از نشانگرهای دقیقه از 0 تا 60 در یک قاب متحرک دو طرفه، دیدگاه خود را در جهت تامین هوای خود دنبال کند قبل از غواصی، غواص با توجه به تامین مخزن ، هوای خود را تنظیم می کندقاب زمانبندی یا Timing Bezel :
شبیه به قاب غواصی است، اما از اعداد روی آن میتوانید برای دیدگاه بهتر جهت زمان بندی دوم استفاده کرد

آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم