صفحه ساعت - درباره ساعت

صفحه ساعت - درباره ساعت

صفحه ساعت

صفحه نمایش ساعت شامل قسمت های متعددی از جمله : شمارشگر (ایندکس) ، عقربه ها ، تقویم می باشد و دسته کوک برای تنظیم محرکه های آن است . البته امروزه با گسترش علم صفحات ساعت تنها محدود به موارد ذکر شده نمی باشند و در برخی از ساعت ها شاهد المان های جدیدی هستیم همچنین ساعت های دیجیتال با توجه به عملکردهای متفاوتی که دارند دارای قسمت های مربوط به خودشان هستند .

مدل های رایج قاب ساعتبرخی از محبوب ترین شمارشگرهای ساعت های آنالوگ

راه های دیگر برای نمایش ساعت:

صفحه نمایش های عقربه ای از سال ها پیش کاربرد داشتند و بدون شک ساختار آن الهام گرفته از حرکت سایه ی ساعت های آفتابی بوده.
ساعت های مکانیکی نیز در ابتدا عقربه ی دقیقه شمار نداشتند و تنها گذر زمان را نشان می دادند، به هر حال امروزه تنوع بسیاری برای نشان دادن زمان در ساعت های مچی وجود دارد. ساعت سازان خلاقیت های زیادی برای طراحی های جسورانه خود با هدف جلب توجه مشتری به کار می برند که مورد استقبال زیادی نیز قرار گرفته.
برای مثال: هدف از تولید ساعت های دیجیتالی نمایش تاریخ و زمان بر حسب کشوری که ساعت را بر روی آن تنظیم می‌کنند ، استفاده از کرنوگراف ، تایمر تولید شدند. ساعت های دیجیتالی غالباً به صورت تمام دیجیتال یا دیجیتال آنالوگ طراحی می‌شوند.
ادامه مطلب...

عقربه ساعت شمار یا HANDS

اولین نکته قابل توجه درباره عقربه های ساعت شمار که شایان توجه است؛ این است که اولین بار توسط ساعت ساز معروف به نام آبراهام لوئیس برگوت در قرن نوزدهم برای بهتر خوانده شدن ساعت اختراع شد.
عقربه های ساعت، اشکال مختلفی دارد و معمولا در ساعت هایی که چند عقربه ای هستند ، عقربه های نمایش ساعت بلند و کشیده تر نسبت به مابقی عقربه ها است.
چند مدل از عقربه های پر کاربرد

مختصری درباره ی انواع مختلف تقویم ها

هنگامی که قصد خریدن ساعتی را داریم علاوه بر اینکه به ظاهر آن توجه می کنیم، بهتر است نسبت به علائم و اعداد داخل صفحه ی آن اطلاعاتی بدست آوریم، به طور کلی ساعت سازی متولد شده از علم نجوم است؛ از زمانی که بشر در گذر زمان درصدد بدست آوردن برنامه ای دقیق برای زندگی خود بوده است؛ زمان توسط ماه و خورشید و ستارگان اندازه گیری می شد، چرخه ی اندازه گیری آنها منجر به ایجاد تقویم هایی برای نمایش تاریخ، روزهای هفته و ماه ها شد که در اینجا نمونه ی کامل از همه اشکال تقویم ها، به ترتیب از ساده ترین تا پیچیده ترین را ذکر می کنیم :


تقویم های ساده: رایج ترین نمونه ی تقویم بر روی ساعت ها، نمایش تاریخ است که از یکم تا سی و یکم را نمایش می دهد که البته برای ماه های کمتر از 31 روز باید تاریخ مجدد به طور دستی اصلاح شود. تاریخ به دو روش قابل نمایش است؛
با عقربه و یا داخل یک پنجره ی کوچک که معمولا در نیمه شب (بین ساعت 11 تا 5 صبح) عدد آن تغییر می کند.

تقویم‌های بزرگ شامل اعداد دو رقمی و جدا از هم هستند که با عدد 01 شروع و به 31 ختم می‌شود. در بعضی از ساعتهای قدیمی، اشکالی وجود دارد که بعد از عدد 31 عدد 32ظاهر می‌شود که بایست به صورت دستی تاریخ را بعد از عدد 39 به 01 تغییر داد تا تاریخ به مدت یکماه درست نمایش داده شود.

تقویم های روزشمار: نوع دیگر ساعت های تقویم دار، ساعت هایی هستند که علاوه بر نمایش تاریخ، روزهای هفته را نیز نمایش می دهند، که به جای 31 عدد شامل اسامی روزهای هفته هستند

تقویم های کامل: نوع دیگر؛ ساعت هایی هستند که تقویمی سه گانه دارند. تاریخ، ماه، سال و روزهای هفته را نمایش می دهد اگر وضعیت تغییرات ماه هم مشخص باشد، می توان گفت که ساعت دارای یک تقویم کامل است. به علاوه برخی ساعت ها در صفحه نمایش خود اعداد 1 تا 24 را نمایش می دهند که به منظور نمایش ساعت های روز یا شب هستند، به طور مثال 9صبح یا 9شب را نشان می دهد.

پیچ تنظیم ساعت یا دسته کوک یا Crown

پیچ تنظیم معمولاً روی قاب و در کنار عدد سه قرار داده میشود و بیشتر برای تنظیم ساعت مورد استفاده قرار میگیرد .اما دیگر استفاده از این قطعه برای تنظیم نمایش روز و تاریخی است که روی صفحه‌ی ساعت نمایش داده می‌شود ، به این صورت که در دو یا سه مرحله دسته کوک خارج میشود، در مرحله اول میتوانید روز یا تاریخ و در مرحله آخر ساعت را تنظیم کنید .
در بسیاری از ساعت های اسپرت و صفحه های شلوغ، از تعداد 2 الی 5 دکمه فشاری که به آن دکمه پمپی نیز گفته می‌شود، برای تنظیم یا استفاده از کاربردهای ساعت گذاشته می شود اما در بیشتر موارد برای زیبایی بیشتر در بعضی از ساعتها از پمپ‌های مخفی نیز استفاده می‌کنند.

آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم