کرنوگراف - درباره ساعت

کرنوگراف - درباره ساعت

کرنوگراف


تعریف کرنوگراف:

ساعتی خریده اید که یکی از مزیت های آن کرنوگراف است. این به چه معنا می‌باشد؟ در چه مواقعی می‌توان از آن استفاده کرد؟
در معنای لغتی به ابزاری که بتواند فواصل زمانی را اندازه گیری کند؛ گفته می‌شود یا به بیان ساده تر این که، دستگاه آنالوگی که بتواند زمان مشخصی را اندازه گیری کند. این خصوصیت در ساعت‌های دیجیتال نیز وجود دارد که آن را تایمر (timer) می نامند. حتما شما قبلا این ساعت‌ها را دیده اید. امروزه استفاده از این مدل ساعت مچی (کرنوگراف) رونق یافته. اما ساعت‌های کرنوگراف بیشترکاربرد ورزشی داشته و به دلیل زیبایی عقربه های زیاد، از جذابیت بیشتری برخوردارند.

ساعت‌های کرنوگراف در حساسیت‌های مختلفی عرضه می‌شوند، این حساسیت به اندازه گیری دهم ثانیه و یا حتی صدم ثانیه نیز می‌رسد. متداول ترین این ساعت‌ها از حساسیت 1/4 ثانیه و 1/10 و 1/60 ثانیه دارا اند. برای زمان دقیقه، نیز محدودیتهایی وجود دارد که انواع مختلفی دارد، هر چه حساسیت و دقت این ضرایب کمتر باشد، ساعت مچی از تکنولوژی پیشرفته تری برخوردار است.
ساعتهای کرنوگراف معمولا سه عقربه ای هستند و با دو دکمه فشاری کنترل می‌شوند، برای تنظیم عقربه های کرنوگراف از تاج ساعت (دسته کوک) و این دو دکمه فشاری استفاده می‌شود.
در شکل زیر یک صفحه ساعت معمولی کرنوگراف را ملاحظه می‌کنید، قسمتهای مربوط به سیستم نمایش زمان کرنوگراف، هایلایت شده است.

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، دقت این ساعت کورنو گراف 1/10 ثانیه است.طرز استفاده

در حالت معمولی برای اندازه گیری زمان ابتدا دکمه A را فشار دهید تا کرنوگراف شروع به حرکت کند، برای توقف مجدد، دکمه A را فشار دهید؛ نمایش دهنده ثانیه، کمتر از 1/10 ثانیه و نمایش دهنده 60 ثانیه ، ثانیه های گذشته و نمایش دهند 30 دقیقه ، دقیقه های گذشته (تا 30 دقیقه) را به نمایش می‌گذارند. برای ادامه ثبت زمان مجددا این کار را انجام دهید، در پایان برای صفر کردن کرنوگراف دکمه B را فشاردهید.

برای درک بهتر به عکس رو به رو دقت کنید.زمان نمایش داده شده 5 دقیقه 4 ثانیه 6 دهم ثانیه

توجه: ساعت‌های کرنوگراف با توجه به نوع موتور عملکردهای متفاوتی دارند. اندازه گیری میانگین چندین کورنومتر از جمله این عملکردها است.

ساعت‌های کرنوگراف دیگری نیز وجود دارند که قادر به اندازه گیری زمانهای بیشتر از 30 دقیقه هستند. این ساعتها برای نمایش هر60 دقیقه از عقربه دیگری استفاده می‌کنند. دقت و حساسیت این ساعتها به نوع موتور و کسر از ثانیه متفاوت می باشد از متداول ترین این سیستم ها میتوان به موتور روبرو اشاره کرد.
زمان نمایش داده شده 1 ساعت 20 دقیقه 10 ثانیه 0.6 ثانیه

علت استفاده از کرنوگراف چیست؟

فروشنده می گوید: «از کرونوگراف خود چه استفاده ای می خواهید بکنید؟» مشتری پاسخ می دهد: « استفاده؟! بهش فکر نکرده بودم»1. ساعت کرونوگراف فقط برای فهمیدن ساعت نیست، بلکه قابلیت های عملی دیگر نیز به شما ارائه می دهد. اندازه گیری زمان آشپزی، میزان پیاده روی و دویدن، دوچرخه سواری، نرمش، قرارهای کاری و کاربردهای دیگر دارد. برای مثال با کرونوگراف شما می توانید بفهمید تعویض روغن سریع خودروی شما چند دقیقه طول می کشد؟ البته این کار را هم می توانید بکنید؛ موقعی که همسر شما می گوید پنج دقیقه طول می کشد تا حاضر شوم، کرونوگراف خود را فعال کنید، که البته این کار را نکنید بهتر است!!!!:)
2. خوانا بودن :
اینکه نمایشگر شما به راحتی قابل خواندن باشد، امروزه با وجود طراحی های پیچیده ی کرنوگراف به راحتی به دست نمی آید. تولیدکنندگان تمام تلاش خود را می کنند تا ضمن شکیل بودن طراحی ساعت ها، نمایشگرهای آن ها به راحتی قابل خواندن باشد.البته همه ی آن ها هم موفق نمی شوند پس به خوانا بودن نمایشگر کرونوگراف توجه کنید
3. قطعات داخلی و طراحی های ظاهری :
وقتی بحث روند طراحی ساعت های کرنوگراف به میان می آید، خاص پسندان ساعت های ترکیبی را به مدولار ترجیح می دهند به این دلیل که در مدل های ترکیبی، همه ی اجزاء مورد نیاز به کار گرفته می شوند و به این دلیل بسیار حائز اهمیت است که کرونوگراف ممکن است عملیات پیچیده و سنگینی را طلب کند که شارژ زیادی هم نیاز داشته باشد.
4. ترمز دستی قطار کرنوگراف را چگونه می توان کشید؟
حالتی را تصور کنید که شما می توانید شروع مجدد کرونوگراف خود را درست در زمانیکه در حال اجراست، فعال کنید. اصطلاح « ایست قطار» اینجا به ذهن می آید برای جلوگیری از این اتفاق ناگوار، تولیدکنندگان کرنوگراف با طراحی کلیدهای فشاری فعال کرده اند همانطور که انتظار دارید، این عملیات به حالت ها و منو های مختلف طراحی شده است که در موقع خرید باید به این نکته هم توجه کنید.
5. نیاز به سرعت : همواره یک رابطه مستقیم بین فرکانس حرکت و سایز نوسانات یک ثانیه وجود دارد؛ هرچه فرکانس بالاتر باشد، نوسانات کم تر است بنابراین از آنجاییکه میانگین فرکانس حرکت ساعت مچی ها در طی زمان افزایش پیدا کرده، کرونوگرافهایی تولید شده، براساس این تغییرات می تواند نوسانات کوچکتر و کمتر از ثانیه را اندازه بگیرد. مرسوم ترین فرکانس حرکت ساعت های مدرن مکانیکی 28800vph است؛ این ساعت می تواند یک هشتم ثانیه را اندازه بگیرد در حالیکه یک ساعت با فرکانس 18000 vph قادر است رویداد هایی در یک پنجم ثانیه را اندازه بگیرد.

تعریف کرنومتر:

اصطلاح کرنومتر اغلب به طور اشتباه به یک ابزار در ساعت ها اطلاق می شود ، که با فشار دادن یک دکمه می توانند مدت زمان یک رویداد را اندازه گیری کنند. این ابزار در واقع یک کرنوگراف یا کرنوسکاپ (زمان سنج ) می باشد. البته ممکن است ساعتی که گواهی کرنومتر را داشته باشد، علارقم معیارهای تعیین شده این استاندارد ، دارای این ابزار نیز باشد.

موئسسه COSC در قوانین فنی اش برای تأیید یک ساعت دارای یک شرط اضافی ، یعنی نمایش دائمی ثانیه می باشد.

یک ساعت کرنومتر به شرح زیر تعریف می شود:

کرنومتر یک ساعت مچی با دقت بالاست که قادر به نمایش ثانیه می باشد که این ساعت در طی چندین روز در موقعیت های مختلف و دما حرارت های مختلف توسط یک شخص رسمی از COSC آزمایش شده است.
هر کرنومتر منحصر به فرد است با یک عدد حکاکی شده بر روی بدنه موتور آن ساعت شناخته می شود و همچنین آن ساعت دارای یک شماره گواهی است که توسط COSC به آن داده شده است.
هر موتور به صورت جداگانه در طی چند روز متوالی در 5 موقعیت و 3 دما حرارت مختلف مورد آزمایش قرار می گیرد. یعنی هر ساعتی که به آن لقب "کرنومتر" داده شده باشد دارای یک موتور گواهی شده می باشد.

کرنومتر مکانیکی

کرنومتر مکانیکی : استاندارد ایزو 3159 یک ساعت مچی – کرنومتر را با یک تعادل نوسان ساز (Spring Balance Oscillator) تعریف می کند. فقط موتورهایی که دارای دقت تعریف شده در استاندارد ایزو 3159 هستند ، می توانند گواهی رسمی کرنومتر را دریافت کنند. این موتورها برای 16 روز متوالی با توجه به جدول آزمایش ها مورد آزمایش قرار می گیرند.

همه روزها حتی شنبه و یک شنبه ها ، موتورها سنجیده شده و دوباره کوک می شوند.

بر اساس آزمایش ها ، 7 معیار مجزا مورد محاسبه قرار می گیرند.

اگر همه ی معیارها به اندازه لازم باشند، موتور ساعت " گواهی کرنومتر" را دریافت می کند.کرنومتر کوآرتز (Quartz Chronometer):

کرنومتر کوآرتز (Quartz Chornometer) : در زمان گذشته هیچ استاندارد بین المللی برای ساعت های الکترونیکی کوآرتز صادر نشده بود.
بر اساس استاندارد ایزو 3159 ، موئسسه COSC یک مجموعه آزمایشات قابل اجرا را برای ساعت های کرنومتر کوآرتز صادر کرد که بتواند کارایی آنها را همانند ساعت های کرنومتر مکانیکی کنترل کند.
با توجه به خصوصیت های تکنیکی ویژه ی این ساعت ها ، COSC آزمایش ها و مقررات درستی عملکرد را برای این ساعت ها تغییر داد.
این امر برای توسعه ویژگی موتورهای کوآرتز به کار رفت ، تا اینکه موتور این ساعت ها از مقررات جدید برخوردار شوند.
برای این ساعت ها ، مجهز شدن به یک سیستم الکترونیکی که جبران کننده ی تغییرات تناوت در دما حرارت های مختلف می باشد اجباری شد.
یک ساعت کوآرتز کورنومتر نسل جدید 10 برابر دقیق تر از یک ساعت کوآرتز سنتی می باشد. علاوه بر این ، این ساعت ها یک محصول منحصر به فردی هستند که در یک مقیاس کوچک تر تولید شده اند.

یک ساعت کورنومتر کوآرتز در طی 11 روز ، در یک موقعییت و 3 دما حرارت مختلف همان طور که در شکل رو به رو نشان داده شده ، مورد آزمایش قرار می گیرند.

آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم