همه چیز درباره موتور کوارتز ساعت مچی

حالت مطالعه
شنبه ۲۶ اسفند ۱۴۰۲ نویسنده | مترجم:

قطعا موتور ساعت مچی، همه چیز و در واقع قلب ساعت است. موتور ساعت با یکپارچگی قطعات زیاد و بهم پیوسته، باعث حرکت عقربه ها و در نتیجه نمایش زمان می شود. در طول تاریخچه تولید ساعت مچی، موتور های مختلفی تولید شدند. اما به طور کلی می توانیم موتور ساعت ها را به دو دسته مکانیکی و کوارتز تبدیل کنیم. که البته هر کدوم از این 2 دسته شامل زیرشاخه هایی هستند. بحث امروز ما فقط موتورهای کوارتز ساعت یا همان باتری هاست. پس اگر قصد خرید ساعت مچی باتری را دارید بهتر است قبل از آن با نحوه عملکرد موتور ساعت کوارتز آشنا شوید.

ساعت کوارتز چیست؟

موتور کوارتز ساعت مچی

ساعت کوارتز، ساعتی است که با باتری یا سلول خورشیدی کار می کند و در آن زمان سنجی توسط یک کریستال کوارتز تنظیم می شود که با فرکانس خاصی می لرزد. ما قصد نداریم با توضیح خیلی تخصصی درباره قطعات تشکیل دهنده این نوع موتور حوصله شما سر برود، اما دانستن این موضوع می تواند مفید باشد. حرکت کردن در ساعت کوارتز اینطور است که، باتری سیگنال الکتریکی را از طریق یک کریستال کوارتز کوچک می فرستد و باعث می شود با سرعت ثابتی ارتعاش ایجاد کند.

این لرزش امکان ثبت زمان دقیق را فراهم می کند. و مانند تمام ساعت ها، چرخ دنده ها برای چرخش عقربه های ساعت، دقیقه و ثانیه استفاده می شوند. در طی این فرایند شما زمان دقیق و درست را هر لحظه روی دست خود خواهید دید. در واقع، این نیرو در ساعت های کوارتز پشت صفحه ساعت است که باعث می شود عقربه ها به حرکت در آیند. بر خلاف حرکت صاف و یکدست عقربه ثانیه شمار در ساعت اتوماتیک، عقربه ثانیه شمار ساعت کوارتز حرکتی تیک تاک و بصورت مجزا حرکت می کند. تقریبا می تواند گفت از زمان ظهور این موتور، به دلیل رفع بسیاری از نیاز ها و کاهش هزینه تولید ساخت ساعت مچی، موتور کوارتز به پر مصرف ترین نوع موتور در صنعت ساعت سازی تبدیل شد.

معنای لغوی کوارتز و عملکرد سنگ کوارتز:

جالب است بدانید که ماده کوارتز که یک ماده معدنی از سیلیسیم دی اکسید است، از فراوان ترین مواد معدنی در کره زمین می باشد! و سنگ کوارتز دارای ویژگی خاص پیزوالکتریک است که با فشار مکانیکی یک جریان الکتریکی تولید می کند و به همین دلیل از آن برای استفاده در تجهیزات الکترونیکی بیشتر استفاده می کنند. برای سنت‌گرایان ساعت مچی، ساعت‌های کوارتز هنوز نمی‌توانند شمع مهندسی استادانه ساعت‌های حرکتی مکانیکی را نگه دارند. با این حال، یک کوارتز به دلیل دقت در کنار جزئیات در نظر گرفته شده و زیبایی شناسی ظریف، ارزش توجه را دارد.

ماده کوارتز در ساعت مچی باتری

اولین ساعت کوارتز و تاریخچه تولید آن

تاریخچه ساعت کوارتز

سوئیس به دلیل تاریخچه معتبر و میراث صنایع دستی نفیس، استاندارد فوق العاده ای را برای سایر ساعت سازان در تولید ساعت مچی تعیین می کند. در طول قرن شانزدهم، صنعت ساعت سوئیس به طور پیوسته به خانه ساعت سازی تبدیل شد و تا پایان قرن هجدهم، ژنو بیش از 60000 ساعت در سال صادر می کرد. با این حال، قرار نبود برای همیشه دریانوردی برای سوئیس آرام باشد. قبل از تولید موتورهای کوارتز، ساعت سازان سوئیسی با تولید ساعت مکانیکی از رونق خوبی در بازار برخوردار بودند. اما عواملی مثل دقت کم در موتورهای مکانیکی و هزینه تولید زیاد آنها باعث شد تا در دهه 60 زمزمه هایی از تولید یک موتور الکترونیکی بوجود بیاید. و این یک تهدید برای ساعت سازان سوئیسی بود.

در طول دهه‌های 1970 و 80، شرکت سازنده ساعت ژاپنی "سیکو" با موفقیت صنعت ساعت را با آنچه که معمولاً به عنوان بحران کوارتز شناخته می‌شود، از مسیر خارج کرد. اولین ساعت کوارتز در سال 1969 عرضه شد و جالب است بدانید که آن، یک مدل از ساعت سیکو Astron بود که بسیار مورد توجه قرار گرفت. دلیل این توجه هم برطرف کردن 2 نقطه ضعف موتور های مکانیکی در موتور کوارتز بود، دقت بالا در موتور کوارتز و هزینه کم در تولید آن! فریب این فناوری جدید و پیشرفته که می‌توانست زمان را با دقت بیشتری نشان دهد و هزینه آن بسیار کمتر بود، غیرقابل مقاومت شد. ساعت سازان در ایالات متحده آمریکا و خاور دور با هزینه برای برندهای سنتی شروع به رشد خود کردند. تخمین زده می شود که در این دوره حدود 900 برند ساعت سوئیسی ورشکست شدند و دو سوم نیروی کار شغل خود را از دست دادند.

پس از چندین دهه تحول در صنعت ساعت سازی و با توجه به چالشی که ساعت‌سازان در سرتاسر جهان برای ایجاد باریک‌ترین و باکیفیت‌ترین ساعت‌های کوارتز به چالش می‌کشند، این دوره تیره و تار در تاریخ ساعت‌سازی سوئیس به زودی فروکش کرد. فن‌آوری موتور کوارتز توسط سنت‌گرایان دنیای ساعت مورد استقبال قرار گرفت و از آن زمان با پیشرفت‌هایی در نوآوری‌ آن، مانند ساعت‌های خورشیدی (ساعت سولار) یا حتی ساعت کینتیک (تلفیق کوارتز و مکانیک)، به رشد خود ادامه داده است.

اولین ساعت مچی کوارتز

ساعت کوارتز یا ساعت مکانیکی؟

واقعا نمی شود نتیجه گرفت که کدام بهتر هستند! با توجه به اینکه در سال های اخیر، ساعت سازان در تولید ساعت های مکانیکی با دقت بالا رشد بسیار چشمگیری داشتند. از طرفی موتور مکانیکی به خاطر قدمت و نوع مکانیزم آن، به خصوص برای علاقه مندان صنعت ساعت مچی، همیشه از محبوبیت زیادی برخوردار بوده. در واقع اینطور میشود گفت که هر دو نوع این موتورها نقاط قوت و نقاط ضعفی دارند که برندهای سازنده ساعت در کل دنیا، سعی در بهبودیشان دارند.

فرق ساعت مکانیکی و ساعت کوارتز

برای انتخاب یا خرید بین ساعت مچی کوارتز یا ساعت مچی مکانیکی باید به نوع نیاز و استفاده ای که دارید دقت کنید. صرف نظر از این موضوع که اکثر افراد علاقه مند به ساعت مچی، بخاطر ماهیت اصیل و اولیه ساعت ها، ساعت مکانیکی را ترجیح می دهند، اما هر کدام این مدل ها دارای مزیت ها و معایبی هستند. بطور کلی اگر دارای مشاغلی هستید که احتمال آسیب به ساعت مچی برایتان کمتر است (مثلا بیشتر مواقع پشت میز می نشینید یا به جلسات می روید) قطعا ساعت مکانیکی برای تان کارآمد است. اما اگر شغل یا حرفه پر جنب و جوش دارید (مانند شغل های ساختمانی) ساعت کوارتز احتمال آسیب کمتری دارند، پس انتخاب بهتری می باشند.

نقاط ضعف و قوت ساعت کوارتز

درسته که ساعت های کوارتز تهدیدی برای مکانیکی ها بودند. اما این نوع موتور ها هم شامل یک سری نقاط قوت و ضعف هستند که نباید از آنها چشم پوشی کرد.

مزایای ساعت کوارتز:

  • در زمان سنجی دقت بیشتر نسبت به مکانیکی ها دارند
  • هزینه تولید آنها و حتی تعمیرات در صورت آسیب دیدن، به نسبت مکانیکی ها ارزان تر است
  • برعکس ساعت های مکانیکی که هر 5 سال نیاز به سرویس دارند، در صورت نگهداری درست نیاز به سرویس ندارند
مزایا و معایت ساعت مچی باتری

معایب ساعت کوارتز:

  • به یک نیروی محرکه (باتری) نیازمند است
  • تقریبا هر 2 سال نیاز به تعویض باتری دارند (مدت عمر باتری به برند و زمان تولیدش برمیگردد)
  • به نسبت موتورهای مکانیکی که از تعداد زیادی چرخ دنده تولید میشوند، زیبایی کمتری دارد. از نظر ساعت دوستان ساعت های مکانیکی، جذابیت تاریخی بیشتری نسبت به کوارتزهای مدرن دارند.

ساعت کوارتز، ساعت سولار، ساعت کنتیک:

ساعت سولار یا همان خورشیدی و ساعت کنتیک دو فناوری افزوده شده یا به نوعی ایجاد تغییر در عملکرد اصلی ساعت کوارتز هستند. در توضیح مختصر باید گفت ساعت سولار در واقع یک ساعت کوارتز دارای پنل خورشیدی است که نور را دریافت و آن را تبدیل به انرژی می کند. اما بدین معنا نیست که هیچوقت ساعت خورشیدی نیاز به تعویض باتری ندارد! ساعت های خورشیدی طول عمر بیشتری به نسبت ساعت کوارتز دارند اما آنها هم با تمام شدن باتری، قطعا نیاز به تعویض باتری خواهند داشت.

خرید ساعت کنتیک سیکو

ساعت کنتیک هم یک فناوری و اختراع دیگر از برند محبوب ژاپنی سیکو است. کنتیک ها ترکیب موتور کوارتز و مکانیکی است که این ساعت ها نیز مانند سولار دارای عمری طولانی تر به نسبت ساعت کوارتز معمولی دارند. اما در ساعت های کنتیک هم با تمام شدن عمر خازن، آن را باید جایگزین کرد. در مقالات قبلی، بیشتر درباره این دو نوع موتور که به نوعی زیر مجموعه موتور کوارتز است، توضیح داده ایم.

خرید ساعت خورشیدی - ساعت سولار

سوالات متداول درباره موتور کوارتز ساعت مچی

موتور کوارتز چیست؟

سنگ کوارتز دارای ویژگی خاص پیزوالکتریک است که با فشار مکانیکی یک جریان الکتریکی تولید می کند و به همین دلیل از آن برای استفاده در تجهیزات الکترونیکی بیشتر استفاده می کنند. موتور کوارتز این روزها در صنعت ساعت سازی نقش پررنگی دارد و بیشتر ساعت مچی ها با این نوع موتور ساعت تولید می شوند.

ساعت کوارتز ساخت کجاست؟

در واقع این سوال، سوال غلطی است! سنگ کوارتز یک ماده معدنی در کره زمین است که بخاطر نوع عملکرد آن مورد توجه و استفاده در تجهیزات الکترونیکی قرار گرفته است. اما نمی توان گفت که ساعت کوارتز ساخت کشور یا مکانی به خصوص است.

اولین ساعت کوارتز چه زمانی و توسط چه کسی ساخته شد؟

اولین ساعت کوارتز در جهان توسط کمپانی محبوب ساعت سیکو در سال 1969 به نام Seiko Astron تولید و معرفی شد.

نتیجه گیری:
در هنگام خرید ساعت، انتخاب نوع موتور که مکانیکی باشد یا کوارتز به سلیقه و کاربردی که انتظار دارید بستگی دارد. برای مثال اگر دنبال ساعت ارزان، دقیق و بدون دردسر از نظر سرویس کردن موتور هستید، کوارتز رو انتخاب کنید. یا اگر اهل دنیای ساعت هستید و برایتان زیبایی و قدمت حرف اول را میزند، قطعا ساعت مکانیکی انتخاب کنید. در مقاله های بعدی به انواع موتورهای دیگری که وجود دارند می پردازیم. اما به نظر شما کدام نوع ساعت (ساعت کوارتز یا ساعت مکانیکی) برای استفاده شخص شما بهتر است؟

همه چیز درباره موتور کوارتز ساعت مچی
  ۷
نویسنده | مترجم: سحر نجیبی
من متخصص تولید محتوا متنی، عکس و فیلم برداری و علاقه مند به حوزه ساعت مچی و اکسسوری، دنیای مد و فشن با تجربه کافی در این زمینه هستم. و در سایت ایران تایمر از جدیدترین مدل های روز تا فنی ترین اطلاعات دنیای ساعت ها را با شما به اشتراک می گذارم.
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
امیر: ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
سلام
تعمیر ساعت کوارتز راحت تر هست یا مکانیکی؟
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
ایران تایمر: ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
سلام
ساعت کوارتز
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
Ali: ۱۰ فروردین ۱۴۰۲
من خیلی از مقاله شما درباره ساعت مکانیکی و کوارتز چیزهای زیادی یاد گرفتم اگر میشه لطفا نحوه دقیق کار کردن موتور ساعت کوارتز رو با جزیئاتش در سایت بگذارید برای آگاهی بیشتر عموم متشکرم
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (4) خیر (0)
ایران تایمر: ۱۰ فروردین ۱۴۰۲
سلام خیلی ممنون از نظرتون دوست عزیز چشم حتما در آینده انجام میشه
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (5) خیر (0)
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم