نکات مهم کلیدی برای تنظیم ساعت مچی

حالت مطالعه

تنظیم ساعت و تقویم

شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ نویسنده | مترجم:

تنظیم کردن ساعت مچی اگرچه شاید آسان به نظر برسد، اما انجام اشتباه آن می تواند آسیب های جدی و هزینه برداری در پی داشته باشد. به همین علت تنظیم ساعت می تواند یکی از دغدغه های شما بعد از خرید ساعت مچی شود. برای اینکه این کار را بصورت اصولی و مانند یک فرد حرفه ای انجام دهید، ما در این مقاله به شما کمک می کنیم. و پیشنهاد می کنیم این نکات را برای دوستان خودتان که به ساعت مچی شان اهمیت میدهند هم ارسال کنید.

آموزش تنظیم ساعت مچی

نکات مهم قبل از تنظیم ساعت:

قبل از اقدام به انجام هر کاری، پیشنهاد می کنیم این نکات را در نظر بگیرید

 1. قبل از تنظیم ساعت مچی حتما آن را از روی مچ دست باز کنید. همچنین از چرخاندن دسته کوک زمانی که ساعت روی مچ دست است خودداری کنید، چرا که احتمال فشار به میله دسته کوک و خورد شدن نقطه اتصال آن وجود دارد.
 2. برای بیرون کشیدن دسته کوک و فشردن پمپ های ساعت دقت کنید تا آسیبی به آن وارد نشود، حتما این کار را به آرامی انجام دهید.
 3. همیشه و تحت هر شرایطی عقربه های ساعت را در جهت ساعتگرد بچرخانید. چرخاندن معکوس عقربه ها می تواند آسیب جدی به ساعت و چرخ دنده های موتور آن وارد کند.
 4. تغییر تاریخ در ساعت مچی ها متناسب با نوع موتور و کالیبر به کار رفته متغیر است. به همین خاطر پیشنهاد می کنیم در بازه زمانی 11 شب تا 5 صبح از تنظیم ساعت پرهیز کنید. یا اگر مجبور به انجام چنین کاری هستید، ابتدا عقربه ها را بچرخانید تا این بازه زمانی را رد کند سپس اقدام به تنظیمات کنید.
 5. تغییر عدد تاریخ شمار در هر ساعت مچی متفاوت است. اگر تعویض تاریخ در ساعت مچی شما راس ساعت 00:00 صورت نمی گیرد سعی در تنظیم کردن آن نکنید. کالیبر موتور ساعت مچی شما به این نحو است و قابل تغییر آن مطابق با خواسته شما وجود ندارد.
 6. در ساعت مچی های دیجیتالی، به جای دسته کوک از دکمه یا پمپ های فشاری استفاده می شود که هر کدام مختص به انجام یکسری از کارها هستند و قابل تغییر نمی باشند.
 7. دکمه "mode" در اکثر ساعت های دیجیتال وظیفه جا به جایی بین ویژگی های ساعت (نمایش زمان، کرنوگراف، تایمر و …) در منو را دارد.

چطور ساعت مچی را تنظیم کنم؟

بطور کلی تنظیم زمان (عقربه های ساعت) و تنظیم تاریخ در ساعت مچی آنالوگ و ساعت دیجیتال جزو اصلی ترین دغدغه ها و پر پرسش ترین هاست. بنابراین ما هم به جواب دادن این دو سوال و نکات کلیدی دیگر در زمان تنظیم ساعت می پردازیم.

نحوه تنظیم ساعت مچی

تنظیم زمان در ساعت مچی آنالوگ:

تنظیم ساعت مچی آنالوگ می تواند یکی از ساده ترین و راحت ترین تنظیمات باشد. البته اگر به یکسری نکات ریز گفته شده دقت کنید! در بسیاری از ساعت های آنالوگ، صرف نظر از اینکه ساعت مکانیکی است یا باتری، معمولا دسته کوک در دو مرحله به بیرون کشیده می شود. مرحله اول اکثرا برای تنظیم تاریخ و مرحله دوم برای تنظیم عقربه ها یا همان تنظیم زمان ساعت می باشد. پس این نکته را در نظر داشته باشید که بیرون کشیدن دسته کوک باید به آرامی باشد. برای تنظیم ساعت باید:

 1. تاج (دسته کوک) را در دو مرحله بیرون بکشید. در بعضی از ساعت ها دسته کوک بصورت پیچی طراحی شده که این موضوع برای ضد آب ساعت است، پس ابتدا دسته کوک را با کمی فشار به سمت داخل بچرخوانید سپس به آرامی آن را بیرون بکشید.
 2. اگر ساعت مچی شما فاقد ویژگی تاریخ شمار است، پس با یک مرحله بیرون کشیدن دسته کوک به راحتی می توانید عقربه ها را تنظیم کنید.
 3. حتما دسته کوک را در جهت ساعتگرد بچرخانید تا عقربه ها در زمان درست قرار بگیرند. سپس دسته کوک را به داخل فشار دهید.
 4. دقت کنید اگر مدل دسته کوک ساعت تان پیچی است حتما آن را تا جایی که دیگر قابل پیچاندن نباشد، سفت کنید.
 5. اگر ساعت مچی اتوماتیک دارید، بهتر است بعد از تنظیم ساعت دسته کوک را زمانی که داخل قرار دارد 15-16 دور در جهت ساعتگرد بچرخانید تا فنر قابل شارژ داخل موتور کاملا جمع شود و انرژی لازم را داشته باشد.
 6. اگر ساعت مچی سولار یا ساعت سیتیزن اکو درایو دارید، از داشتن انرژی خورشیدی کافی در ساعت مطمئن شوید. اگر ساعت تان عملکرد پیوسته در حرکت عقربه ها ندارد، احتمالا ساعت شما شارژ نیست. برای شارژ کامل بهتر است چند ساعتی آن را زیر نور مستقیم (پشت پنجره زیر تابش نور مستقیم خورشید) و یا زیر نور غیر مستقیم (نور مهتابی) قرار دهید.
تنظیم ساعت مچی

تنظیم تاریخ ساعت مچی آنالوگ:

همانطور که توضیح دادیم، اگر ساعت مچی عقربه ای شما دارای قاب نمایش تاریخ است، پس حتما دسته کوک 2 مرحله ای برای آن طراحی شده. البته در بعضی مدل های خیلی محدود ممکنه است از پمپ های فشاری یا مخفی بر روی قاب یا پشت قاب ساعت برای تنظیم تاریخ، روزهای هفته و ماه و سال هم استفاده شود که خب موضوع آنها مشخص است. با فشردن پمپ ها یا دکمه ها متوجه تغییر بخش مخصوص خواهید شد. اما بطور معمول برای تنظیم تاریخ در ساعت آنالوگ، کافیست زمانی که ساعت در بازه زمانی 11 شب تا 5 صبح نیست، دسته کوک را یک مرحله به آرامی خارج کنید. سپس در جهت چرخش عقربه ها (ساعتگرد) آن را بچرخانید و تاریخ درست را اعمال نمایید.

چرا در بازه زمانی 11 شب تا 5 صبح نباید تنظیمات را انجام داد؟

شاید برای 1 یا 2 باری که در این بازه زمانی دست به تنظیم تاریخ ساعت زده باشید، تغییر یا خرابی در ساعت مشاهده نکنید. اما مطمئن باشید که به مرور زمان و با تکرار این کار ساعت مچی دچار آسیب های جدی می شود. همانطور که اکثر ساعت سازان معتقدند، این بازه زمانی دقیقا زمانی است که چرخ دنده ها در موقعیت ایده آل برای تغییر تاریخ نیستند. به دلیل درگیر بودن چرخ دنده ها در این بازه زمانی، انجام این عمل می تواند باعث درگیر شدن چرخ دنده ای شود که هیچ ربطی به تغییر تاریخ نداشته باشد. و در نتیجه باعث خرابی ساعت مچی شما شود.

تنظیم زمان و تاریخ در ساعت مچی دیجیتال:

تنظیم ساعت مچی دیجیتالی با توجه به پیشرفته شدن تکنولوژی و صنعت ساعت سازی به نسبت ساعت های آنالوگ کمی پیچیده تر و سخت تر به حساب میاید. فرق ساعت دیجیتال با ساعت آنالوگ در نحوه نمایش زمان و امکانات داخل ساعت است. ساعت دیجیتال دارای یک صفحه نمایش الکترونیکی است و معمولا برای تنظیم آن تنها یک دسته کوک کافی نیست. نکته ای که در ساعت مچی های دیجیتال وجود دارد، جایگزین شدن دکمه ( یا پمپ ها) به جای دسته کوک در طراحی ساعت است. اکثر ساعت های دیجیتالی (مانند ساعت کاسیو جی شاک یا مدل های معمولی تر) بسته به تعداد ویژگی های به کار رفته داخل ساعت دکمه های 3 یا 4 عددی دارند. در ادامه نحوه تنظیم هر کدام از آنها را بصورت جداگانه توضیح می دهیم:

تنظیم ساعت مچی دیجیتال

تنظیم ساعت مچی دیجیتال 3 دکمه ای:

برای مثال یک ساعت زنانه کاسیو وینتیج را در نظر بگیرید. همانطور که داخل عکس مشخص است تنها 3 دکمه روی آن طراحی شده که هر کدام آنها دارای یکسری وظایف بخصوص می باشند. لازم به ذکر است که امکان تغییر وظایف این دکمه ها بر حسب سلیقه شخصی هیچ وقت امکان پذیر نیست.

 • وظایف دکمه Light: روشن کردن چراغ صفحه ساعت - صفر کردن اعداد کرنومتر - لغو زنگ هشدار- انتخاب ورود به تنظیم ساعت
 • وظایف دکمه Mode: چرخش در منو ساعت بین نمایش زمان، کرنومتر، تنظیم زمان و تاریخ ساعت
 • وظایف دکمه Start/Stop: تثبیت تنظیمات انجام شده - شروع و توقف کرنومتر - تغییر نمایش 12 یا 24 ساعته زمان (am:pm)
تنظیم ساعت دیجیتال 3 دکمه ای

برای تنظیم زمان در این مدل ساعت مچی دیجیتال، باید دکمه Mode را 3 بار فشار دهید یا در بعضی مدل ها چند ثانیه آن را نگه دارید تا وارد حالت تنظیم ساعت شود. از دکمه Light می توانید برای تغییر اعداد و تنظیم زمان استفاده کنید. نکته ای که در این نوع ساعت های دیجیتال وجود دارد این است که تنظیم زمان و تاریخ بصورت همزمان در همین منو قابل انجام است. پس بعد از تنظیم زمان، به راحتی می توانید تاریخ میلادی ساعت (روز، ماه و سال) و همچنین نوع نمایش زمان که به صورت 12 ساعته یا 24 ساعته باشد را تنظیم نمایید. در انتها برای تثبیت تنظیمات انجام شده، باید دکمه Start/Stop را فشار دهید.

تنظیم ساعت مچی دیجیتال 4 دکمه ای:

شاید اینطور به نظر برسد که اضافه شدن یک دکمه در ساعت دیجیتالی نباید تغییرات زیادی را ایجاد کرده باشد. اما باید بگوییم که برخلاف این تصور، وجود این دکمه قابلیت های بیشتری به ساعت می بخشد. برای نمونه چنین مدلی، می توانید یک ساعت مچی جی شاک کاسیو را در نظر بگیرید. مانند توضیح ساعت دیجیتال 3 دکمه ای، در این مدل ساعت هم هر کدام از دکمه ها دارای یکسری عملکرد های مخصوص به خودشان می باشند.

 • وظایف دکمه Light: روشن کردن چراغ صفحه ساعت - لغو زنگ هشدار- انتخاب ورود به تنظیم ساعت
 • وظایف دکمه Mode: چرخش در منو ساعت بین نمایش زمان، کرنومتر، تنظیم زمان و تاریخ ساعت
 • وظایف دکمه Start/Stop: شروع و توقف کرنومتر - تغییر نمایش 12 یا 24 ساعته زمان (am:pm)
 • وظایف دکمه Adjust یا Set: تثبیت تنظیمات انجام شده - عملکرد LAP در کاربرد کرنومتر ساعت
تنظیم ساعت کاسیو دیجیتال جی شاک

برای ورود به تنظیم زمان در این مدل ساعت دیجیتال، بعد از اینکه با استفاده از دکمه Mode به منو نمایش ساعت رسیدید، چند ثانیه ای دکمه Mode را نگه دارید تا اعداد نمایش زمان به حالت چشمک زن در بیاید. اگر با نگه داشتن این دکمه وارد تنظیمات نشدید، احتمالا ساعت کمی تفاوت دارد. پس با نگه داشتن چند ثانیه دکمه Adjust مجددا امتحان کنید. بعد از اینکه مطمئن شدید اعداد به حالت چشمک در آمدن و وارد مرحله تنظیم شدید، با فشردن دکمه Start/Stop میتوانید اعداد را تغییر دهید و زمان را تنظیم نمایید. در نهایت با زدن دکمه Adjust تنظیمات انجام شده را نهایی کنید. فراموش نکنید که در اکثر ساعت های دیجیتالی تنظیم تاریخ ساعت و زمان آن یکی است. پس بعد از تنظیم ساعت، وارد مرحله تنظیم تاریخ بصورت میلادی سپس تعیین 12 یا 24 ساعته و در بعضی مدل ها حتی نوع صدای دکمه های ساعت می شوید. همچنین ممکن است در بعضی مدل ها وظایف دکمه های معرفی شده کمی متفاوت از مدلی باشد که توضیح دادیم. به همین خاطر با داشتن دفترچه راهنمای ساعت بهتر و مطمئن تر می توانید عمل کنید.

تنظیم ساعت مچی دیجیتال آنالوگ:

اما در صورت ترکیب ساعت دیجیتال و آنالوگ چطور؟ خب قطعا کار کمی پیچیده تر است، اما شما به راحتی می توانید تنظیم ساعت دیجیتال آنالوگ را انجام دهید. در این توضیح همانند 2 نمونه قبلی ما یک نمونه عمومی که اکثرا همین امکانات را دارد را در نظر می گیریم. اما اگر ساعت مچی شما دارای تفاوت های جزئی بود، با کمی جا به جایی و تست دکمه ها می توانید متوجه عملکرد هر دکمه شوید. همچنین وجود دفترچه راهنما می تواند کمک کننده خوبی برای تان باشد. برای تنظیم چنین ساعتی باز هم می توانید یک ساعت دیجیتال آنالوگ جی شاک کاسیو، پروترک یا حتی ادیفایس را در نظر بگیرید. سپس مراحل زیر را به نوبت انجام دهید:

تنظیم ساعت دیجیتال 4 دکمه ای
 1. با چند بار فشردن دکمه Mode به منو نمایش زمان برسید.
 2. سپس با چند ثانیه نگه داشتن دکمه Adjust صبر کنید تا علامت Handset در صفحه نمایش ساعت ظاهر شود و وارد حالت تنظیم زمان قرار بگیرید.
 3. سپس با فشردن دکمه Mode عقربه های ساعت شمار و دقیقه شمار آنالوگ به حرکت در میاید. بعد از حرکت عقربه ها، با فشردن دو دکمه سمت چپ ساعت (light و Start/Stop) می توانید زمان را تنظیم کنید.
 4. بعد از تنظیم زمان نوبت تنظیم تاریخ است.
 5. در نهایت با زدن دکمه Adjust تنظیمات انجام شده را تثبیت کنید.

ویدئو آموزشی تنظیم ساعت مچی:

با اینکه تنظیم ساعت مچی ها (چه آنالوگ و چه دیجیتال) اکثرا شبیه بهم هستند، اما در بعضی ساعت های مچی بخاطر نوع کالیبر موتور ساعت، دکمه ها عملکرد های متفاوتی با هم دارند. همچنین با پیشرفت صنعت ساعت سازی، تکنولوژی های به روز و ویژگی های زیادی وارد این عرصه شده که کار با ساعت ها را پیچیده تر کرده. از ساده ترین ویژگی های مانند کرنوگراف، کرنومتر، زنگ هشدار گرفته تا ویژگی های پیچیده تر مانند: ارتفاع سنج، عمق سنج، قطب نمای دیجیتال، تایمر صدا دار یا معکوس، ساعت جهانی و …. . یا فناوری هایی مانند قابلیت بلوتوث که امکان اتصال ساعت با تلفن همراه را ایجاد می کند، قابلیت GPS برای تنظیم خودکار ساعت مطابق با موقعیت مکانی، امواج رادیویی و خیلی موارد دیگر که علاوه بر ایجاد رفاه و امکانات بیشتر برای مصرف کننده، گاها نحوه استفاده یا تنظیمات را نیز سخت تر می کند. ما در ایران تایمر برای پرفروش ترین ساعت ها و یا مدل های درخواستی مشتریانمان، ویدئو های آموزشی تنظیمات تهیه کردیم که شاید مدل ساعت مچی شما هم جزو آنها باشد. پس از شما برای دیدن لیست ویدئو های آموزشی تنظیم ساعت ها دعوت می کنیم، و اگر ساعتی دارید که ویدئو آن داخل سایت ما نیست، حتما برای ما کامنت کنید تا در اولین فرصت آن را تهیه کنیم.

سوالات متداول درباره تنظیم ساعت مچی

چرا بعد از تنظیم ساعت، ساعتم میخوابه؟

در چنین حالتی یا ساعت مچی شما اتوماتیک کوکی است که نیاز به کوک شدن یا استفاده طولانی مدت روی روی دست دارد یا ساعت باتری است که باتری آن رو به اتمام است و یا ساعت خورشیدی یا سولار است که انرژی خورشیدی کافی در آن ذخیره نشده.

برای تنظیم ساعت آنالوگ چه کار باید کرد؟

تنظیم ساعت مچی آنالوگ ساده ترین و راحت ترین نوع ساعت مچی است. فقط کافیست برای تنظیم تاریخ، دسته کوک را یک مرحله و برای تنظیم ساعت دسته کوک یا تاج را دو مرحله بیرون بکشید. همچنین حتما باید چرخ دسته کوک برای تنظیمات به جهت ساعتگرد باشد.

اگر دسته کوک را خلاف جهت ساعت گرد بچرخانیم چه اتفاقی می افتد؟

شاید برای یکی دو بار اتفاق بدی برای ساعت رخ ندهد. اما به مرور زمان و با تکرار این عمل، باعث خوردگی چرخدنده ها و اختلال در عملکرد آنها می شود.

چرا تاریخ ساعت من ساعت 12 شب تغییر نمی کند؟

تغییر تاریخ در هر ساعت مچی متناسب با نوع کالیبر موتور آن متفاوت است. پس اگر تغییر تاریخ در ساعت مچی شما راس ساعت 00:00 اتفاق نمی افتد، سعی در تغییر این موضوع نداشته باشید. برای مثال اگر تغییر تاریخ ساعت شما در بازه زمانی 4 یا 5 صبح است هیچ وقت نمی توانید آن را به ساعت 12 بامداد تغییر دهید.

چه ساعت بهتر است ساعت مچی را تنظیم کنیم؟

طبق توصیه بیشتر کمپانی های ساعت ساز دنیا، بهتر است بین بازه زمانی 11 شب تا 5 صبح، به علت درگیر بودن چرخ دنده ها برای تغییر دیسک تاریخ، بالانس کردن انرژی و … زمان یا تاریخ ساعت را تنظیم نکنید.

چرا تاریخ ساعت مچی من در روز تغییر می کند؟

برای مثال اگر تاریخ ساعت تان در ساعت 12 یا 13 اتفاق می افتد، به سادگی با چرخاندن 12 ساعته عقربه های ساعت شمار و دقیقه شمار می توانید این موضوع را عمل Am:Pm را روی ساعت آنالوگ انجام دهید. به این شکل تغییر تاریخ ساعت در بازه زمانی شب اتفاق می افتد.

جمع بندی و سخن آخر:

در این مقاله بیشتر تاکید ما در کلی ترین و عموم ترین مدل های ساعت مچی های آنالوگ و دیجیتال بود. در موارد خاص تر و ساعت هایی که ویژگی ها تکنولوژی های بیشتری دارند، قطعا نحوه تنظیم ساعت هم متفاوت است. با اینکه اکثر افراد بعد از خرید ساعت مچی تازه به فکر نحوه تنظیمات آن می افتند، ما پیشنهاد می دهیم قبل از خرید ساعت مچی، علاوه بر در نظر گرفتن نکات مهم متناسب با نیازتان از ساعت مچی، به نکته نحوه تنظیم آن هم دقت کنید.

نکات مهم کلیدی برای تنظیم ساعت مچی
  ۳
نویسنده | مترجم: سحر نجیبی
من متخصص تولید محتوا متنی، عکس و فیلم برداری و علاقه مند به حوزه ساعت مچی و اکسسوری، دنیای مد و فشن با تجربه کافی در این زمینه هستم. و در سایت ایران تایمر از جدیدترین مدل های روز تا فنی ترین اطلاعات دنیای ساعت ها را با شما به اشتراک می گذارم.
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم