20 فکت جالب از ساعت مچی ها

حالت مطالعه
ﺳﻪشنبه ۱۹ تير ۱۴۰۳ نویسنده | مترجم:

همیشه زمان و ابزار نمایش آن (ساعت) برای بشر، مهم و دغدغه آمیز بوده. زمانی که طی میشود جزو گرانبهاترین سرمایه شخصی هر فرد است، به همین خاطر ابزار نمایش آن مهم می باشد. ساعت ها از ابتدا در اشکال متفاوت از آنچه امروز در دست ماست، در اختیار بشر بوده. اما با گذر زمان و بیشتر اهمیت پیدا کردن این سرمایه، ساعت ها دستخوش تغییرات شگفتی شدند. در میان داستانی که ساعت ها از ابتدا تا به امروز داشتند، فکت هایی نهفته است که شاید از آنها بی خبرید! ما در این مقاله 10 فکت جالب دنیا ساعت مچی ها را به شما می گوییم.

1. اولین ساعت ها فقط عقربه داشتند، و نه حرکت!

بعد از گذر از ساعت های آبی، شنی و ماسه ای، خورشیدی و … اولین ساعت جیبی ها با شکل امروزی که شاهدش هستیم، تنها یک ابزار نمایشی بودند. ساعت ها از قرن 15 و 16 میلادی وجود داشتند و در ابتدا فقط عقربه ها بصورت نمایشی روی ساعت ها قرار می گرفتند. تا اوایل قرن 17 که با رشد صنعت ساعت سازی، عقربه دقیقه شمار توسط موتور ساعت، جان حرکت گرفت تا امروزه ما زمان را از حرکت عقربه ها مشاهده کنیم.

اولین ساعت های جیبی

2. پیتر هنلین (سازنده ساعت های کوچک)، ابتدا یک قفل ساز بود:

پیترهنلین پدر و مخترع ساعت مچی

پیتر هنلین به عنوان اولین کسی که توانست ساعت ها را در قالب های بسیار کوچک بسازد، یک قفل ساز و ساعت ساز ساکن نورنبرگ بود. او در واقع به عنوان پدر ساعت مچی نیز شناخته می شود.

3. ساعت جیبی منطقه زمانی تولید انبوه آنقدر که فکر می کنید قدیمی نیستند

ساعت های جیبی تولید انبوه تا سال 1853 معرفی نشدند. در این زمان بود که تیسوت ساعت های جیبی تولید انبوه را با 2 منطقه زمانی به عموم عرضه کرد.

اولین ساعت جیبی های دو زمانه تیسوت

4. اولین ساعت مچی ها، برای زنانه ساخته شد

اولین ساعت مچی های زنانه

بله درسته! برعکس اینکه ساعت مچی مردانه یکی از مهم ترین اکسسوری ها برای آقایان در عصر امروز است، اما این زنان بودند که صاحب اولین ساعت مچی زنانه شدند. چرا که قبل از خلق ساعت هایی که بشود روی مچ دست بست، ساعت جیبی ها محبوبیت داشتند. و ساعت جیبی جزو اکسسوری مورد علاقه مردان بود و حمل آنها متناسب با لباس آقایان طراحی شده بود، و نه خانم ها! به همین دلیل زنان اشراف زاده با سفارشی سازی ساعت جیبی ها به اکسسوری که بتوان آن را مانند دستبند به مچ دست بست، باعث خلق ساعت مچی شدند.

5. اولین ساعت مچی زنانه متعلق بود به …

گفته ها و شنفته ها بر این است که اولین ساعت مچی زنانه برای الیزابت اول به عنوان هدیه ای از معشوقه شایعه شده او، رابرت دادلی، در سال 1571 بود.

ساعت مچی الیزابت اول - اولین ساعت مچی زنانه

6. اولین ساعت زنانه بطور رسمی توسط پتک فیلیپ ساخته شد.

اولین ساعت مچی زنانه پتک فیلیپ

اولین ساعت مچی "مدرن" برای یک زن نجیب دیگر به نام کنتس کوسکوویچ مجارستانی توسط Patek Philippe & Co در سال 1868 ساخته شد. اگرچه این اولین دستگاه زمان سنجی بود که به طور خاص برای استفاده روی مچ طراحی شده بود، اما اساساً به عنوان یک قطعه جواهرات تزئینی در نظر گرفته شده بود.

7. ساعت های مچی تا جنگ جهانی اول محبوب نبودند

همانطور که گفتیم، مردان از ابتدا تمایل به استفاده ساعت جیبی داشتند. تا اینکه با شروع جنگ جهانی اول، حمل ساعت های جیبی بخاطر احتمال شکستگی و خرابی ناممکن شد. از آن موقع اولین ساعت مچی های مردانه با سفارش ارتش بریتانیا برای سربازانش تولید شدند. ساعت مچی ها بخاطر حمل و دسترسی راحت تری که نسبت به ساعت جیبی ها داشتند، خیلی زود محبوبیت پیدا کردند. به طوری که بعد از جنگ جهانی هم خرید ساعت مچی به جای ساعت جیبی ها ادامه یافت.

اولین ساعت مچی های مردانه

8. رولکس با اصالت سوئیس یا بریتانیا؟

رولکس یکی از نام آشنایان و محبوب ترین برند ساعت مچی لاکچری است که قطعا با آن آشناییت دارید. اما قطعا برایتان جالب خواهد بود که بدانید رولکس در معروف ترین شهر ساعت، یعنی سوئیس، تاسیس نشد. رولکس در سال 1905 در بریتانیای کبیر تاسیس شد و تا سال 1920 به ژنو نقل مکان نکرد.

9. نبوغ ساعت سازی در مرزهای بین سوئیس و فرانسه:

توسعه صنعت ساعت و خلق ساعت مچی سوئیسی در واقع در دره های کوههای ژورا در مرز فرانسه و سوئیس آغاز شد. دانیل ژان ریچارد اولین کسی بود که با نبوغش سیستم "تقسیم کار" را برای تولید ساعت مچی مطرح کرد. جالب است بدانید ژان ریچارد، ابتدا یک زرگر بوده.

10.از ابتدا سوئیس مهد ساعت مچی نبود!

جالب است بدانید تا قبل از مهاجرت ساعت سازان فرانسوی به سوئیس، اغلب سوئیسی ها در کار زرگری مشغول بودند. و صنعت ساعت مچی در بریتانیا و فرانسه رونق بیشتری داشت. با ورود فرانسوی ها به سوئیس ( یا بهتر است بگوییم فرار فرانسوی ها از کشورشان)، و طی ایجاد قانون منع تولید و استفاده از طلا و جواهرات و اقلام زینتی در سوئیس، همکاری سوئیسی های زرگر و فرانسوی های ساعت ساز شکل گرفت. به اینصورت بود که ساعت ها کم کم به سمت اشکال امروزی با ظرافت و زیبایی بیشتر هدایت شدند.

اولین کشورهای سازنده ساعت

11. مردمان عادی، اولین خط تولید ساعت های سوئیسی

جالب است بدانید بسیاری از کارگاه هایی که در کوه های ژورا قرار داشت، توسط کشاورزان و دامداران سوئیسی اداره می شدند. در فصل های سرد سوئیس که عملا کار آنها بی فایده بود، تولید ساعت جایگزین خوبی برای کسب درآمد و کار آنها شد.

12. مهد ساعت ساز در سوئیس

Jura's La Chaux-de-Fonds اولین شهر و مهد ساعت سازی سوئیس در نظر گرفته می شود که مرتفع ترین شهر اروپا با 1000 متر بالاتر از سطح دریا. کارگران آهن نیز در کنار کشاورزان و دامداران در قرن 18 به ساعت سازی روی آوردند و در نتیجه تولید محلی ساعت در این منطقه به صورت قارچ، رشد کرد. از سال 2009، La Chaux-de-Fonds در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

13. اولین تولید انبوه ساعت مچی به سفارش قیصر!

تحقیقات اخیر نشان داده، برند ساعت مچی لوکس ژرارد پرگو (Girard-Perregaux) اولین بار در سال 1880 یک ساعت مچی را به صورت انبوه تولید کرد. در مجموع 2000 ساعت مچی به دستور پادشاه ویلیام دوم ( یا قیصر آلمانی ها) برای افسران نیروی دریایی آلمان که همگی به یک طرح و نقش مزین شد.

اولین ساعت مچی های نظامی جنگ جهانی دوم

14. دوجین کثیف یا the Dirty Dozen شامل 12 برند ساعت در خاطرات جنگ جهانی دوم

همانطور که گفتیم، در طول جنگ جهانی دوم استفاده از ساعت مچی اهمیت زیادی پیدا کرد و وزارت دفاع نیاز به ساعت هایی داشت که برای پرسنل ارتش خود ارسال کند. از آنجایی که ساعت سازی بریتانیا رو به افول رفته بود و سوئیس یک کشور بی طرف بود، طی یک فراخوان برای تولید ساعت مچی های نظامی 12 برند پذیرفته شدند. برندهایی از جمله:

 •  Buren
 •  Cyma
 •  Eterna
 •  Grana
 •  Jaeger-LeCoultre
 •  Lemania
 •  Longines
 •  IWC
 •  Omega
 •  Record
 •  Timor 
 • و Vertex 

که در پروژه "w.w.w." جنگ جهانی دوم به نام کلکسیون دوجین کثیف یا "the Dirty Dozen" شناخته و معروف شدند.

 ساعت های دوجین کثیف جنگ جهانی یا the Dirty Dozen

15. شهرت رولکس Submariner توسط مرد دریاها

ژاک کوستو "Jaques Cousteau"، مرد مشهور به دریا، با اختراع آکوالونگ "aqualung"در سال 1943، نحوه انجام اکتشافات و کارهای زیر آب را برای همیشه تغییر داد. اختراع او غواصان را آزاد کرد تا تا عمق 100 فوتی و فراتر از آن کاوش کنند. همچنین اون با نمایش ساعت رولکس Submariner در مستند دنیای خاموش در سال 1954، نقش پر رنگی بر موفقیت ها و شهرت رولکس داشت.

16. ساعت های غواصی برای انفجار آزمایش می شوند

برای اطمینان از حداکثر دوام ساعت های غواصی در برابر فشار، در مرحله توسعه و آزمایش، آنها را تا حد انفجار می آزمایند.

17. گران ترین ساعت متعلق به پل نیومن است!

جالب است بدانید، رولکس پل نیومن "Paul Newman’s Rolex" در یک حراجی به قیمت 17.8 میلیون دلار فروخته شد و در زمان فروش رکوردهای جهانی را شکست.

رکورد دار گران ترین رولکس

18. اولین ثبت اختراع "Tachymeter" یا ابزار اندازه گیری مسافت طی شده

تاکی متر (یا تاچومتر) معمولا در اکثر ساعت ها یافت می شود و برای اندازه گیری مسافت طی شده یا سرعت سفر استفاده می شود. این مقیاسی است که اغلب در قاب ساعت ادغام می شود و علامت گذاری ها به شما امکان می دهد مسافت طی شده را در یک بازه زمانی معین یا سرعت یک جسم متحرک را برای یک مسافت مشخص تعیین کنید. در سال 1822، نیکلاس ماتیو ریوسک "Nicolas Mathieu Rieussec" حق ثبت اختراع این ابزار در ساعت را دریافت کرد.قبلا Tachymeter توسط لویی موینت ساخته شد که از آن برای کار با تجهیزات نجومی استفاده کرد. اما اینبار اختراع نیکلاس اولین Tachymeter تجاری بود و برای پادشاه لوئی هجدهم به منظور زمانبندی مسابقات اسب سواری ایجاد شد.

اولین مخترع مسافت سنج در ساعت - مخترع Tachymeter

19. اولین ثبت اختراع "chronograph" یا ابزار زمان سنج

این گاستون بریتلینگ "Gaston Breitling" بود که برای اولین بار چیزی را تولید کرد که ما امروز آن را به عنوان کرنوگراف (یا کورنوگراف) می شناسیم. در سال 1915، او اولین کرنوگراف را با یک ثانیه شمار مرکزی و شمارنده 30 دقیقه ای خلق کرد. در سال 1923 با ایجاد یک پمپ (دکمه فشار دهنده) کنار عدد 2 قاب ساعت، حرکت کرنوگراف را جدا کرد. و در سال 1934، پسر گاستون، ویلی، دومین پمپ (دکمه فشار دهنده) را در کنار عدد 4 قاب ساعت، اضافه کرد و استاندارد صنعتی را برای کرنوگراف ها خلق نمود.

اولین مخترع کرنوگراف - مخترع chronograph

20. بحران کوارتز، شکست بزرگ صنعت ساعت سازی سوئیس

اواخر دهه 70، صنعت ساعت سازی سنتی سوئیس، به دست ساعت‌های ارزان قیمت خاور دور که با موتور کوارتز تولید و با باتری کار می‌کردند، تقریباً نابود شد! دوره‌ای که اکنون به عنوان «بحران کوارتز» شناخته می‌شود.

سخن آخر:

این تنها 20 فکت درباره دنیای پرتلاطم و پر فراز و نشیب ساعت مچی ها بود. صنعت ساعت سازی دارای رمز و رازهای زیادی است که اگر طالب دانستن آنها هستید، نظراتتون رو کامنت کنید تا در مقالات بعدی، فکت های بیشتری در اختیار شما قرار بدیم.

20 فکت جالب از ساعت مچی ها
  ۴
نویسنده | مترجم: سحر نجیبی
من متخصص تولید محتوا متنی، عکس و فیلم برداری و علاقه مند به حوزه ساعت مچی و اکسسوری، دنیای مد و فشن با تجربه کافی در این زمینه هستم. و در سایت ایران تایمر از جدیدترین مدل های روز تا فنی ترین اطلاعات دنیای ساعت ها را با شما به اشتراک می گذارم.
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
سپهر: ۲۰ تير ۱۴۰۳
سلام مقاله روکامل خوندم واقعااین فکت هارونمیدونستم ممنون که اطلاعاتموکاملترکردین❤️🤩
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (2) خیر (0)
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم