تحول در ساعت مردانه جدید کریستف کلارت X-TREM-1

حالت مطالعه
دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۳ نویسنده | مترجم:

در اینجا یکی دیگر از ساعت های لوکس آزمایشی بسیار پیشرفته را که با هدف بر انگیختن عموم و تنها سر در آوردن بر روی مچ دست تعدادی محدود طراحی شده است، می بینیم. این درست است که استفاده از ترکیب های مختلف کلمه ی "Extreme - بینهایت" به عنوان بخشی از نام سال ها پیش به سرعت از مد افتاد، در این مورد می توان این را نادیده گرفت، زیرا کریستف کلارت (Christophe Claret) این نام را به مخفف "مکانیزم مهندسی آزمایشی تحقیقات ساعت (Experimental Time Research Engineering Mechanism)" تبدیل کرده است. اما آیا این تقریبا تمام مواردی نیست که CC این روزها منتشر می کند؟


تازه یا بی نهایت، ساعت X-TREM-1 هم از لحاظ ظاهری جالب است و هم از لحاظ تکنیکی شگفت انگیز، و حتی از آهنربا نیز در آن استفاده می کند! جالب نیست؟ زیرا آهنربا از گذشته ی بسیار دور تا به حال دشمن دیرینه ی ساعت های مکانیکی بوده است. البته نه به مانند آهنربایی که به کلی بخش های دقیق در حال حرکت را دچار مشکل کند. تا به حال این سوال را از خود پرسیده اید که چرا ساعت های ضد مغناطیسی (Anti-Magnetic) موارد قابل توجهی هستند؟ در X-TREM-1 اهنربا ها به این جهت استفاده شده اند تا حسی را القا کنند که گویی تیله های فلزی درون لوله های کریستال سفایر در در کناره های ساعت بدون کمک به بالا و پایین حرکت می کنند تا دقیقه و ساعت را نشان دهند.

*کیفیت های مختلف ویدیو در گالری فیلم و عکس، بخش اخبار و رویداد های ساعت، با نام همین خبر موجود هستند.

براساس کریستف کلارت، طرح توسط یک بخش غیر مرتبط (سوم شخص) طراحی شده بود و به وسیله ی کریستف کلارت خریداری شده و به شکل طرح این ساعت در آمده. این شاهکاری گیراست، به این دلیل که آهنربا ها بسیار مختص و متمرکز  استفاده شده اند که مانع عملکرد نرمال موتور نمی شوند. در هر یک از لوله ها یک تیله ی فلزی تو خالی وجود دارد که به هیچ چیز متصل نیست. ضربه ای کافی به تیله ها وارد می شود که آن ها را از آهنربای مرتبط جدا کند، ولی به مرور باز به جای ابتدایی خود بازگردند و دوباره بچسپند.


آهنربا های استفاده شده آهنربا های کوچک خاصی هستند که به رشته های ابریشم جراحی ای آویخته شده اند که توسط موتور بر روی مسیر به بالا و پایین حرکت می کنند تا تیله های فلزی را بر روی نشانه های ساعت و دقیقه به منظور اشاره به زمان جا به جا کنند. این کار به گونه ای کارآمد "دست هایی مرموز" را در سنت بزرگ ساعت سازی که برای نسل ها آن را انجام می داد ایجاد می کند. شما حتی می توانید زمان را از روی آن بگویید به گونه ای که نوارهای درخشان سوپرلومینووا (SuperLumiNova) در گوشه ی بدنه ی ساعت در هر دو سمت آن، جایی که لوله ها قرار دارند جای گرفته اند. این روش بسیار دقیقی برای خواندن زمان نیست، اما به نظر می رسد که با توجه به نقش مفهومی ساعت می توان آن را نادیده گرفت.


در سکوی مرکزی بر روی ساعت موتور قرار گرفته و بخش نمایشگر ساعت کلی در دو سوی آن جای دارد. کلارت همیشه کاری شگفت انگیز را در نمایش هنر های سازنده ی خود انجام می دهد. هر یک از موتور ها با دست سر هم و آراسته شده اند. موتور جدید کالیبر FLY11 می باشد، که از یک صفحه ی خمیده ی تیتانیمی پیچیده استفاده می کند و شامل یک توربیلون معلق می باشد. توربیلون در زاویه ی 30 درجه ای قرار گرفته و بر روی حاملان سرامیکی دوگانه جای داده شده. شما می توانید آن را از شیشه ی سفایر زیرین ساعت به راحتی نگاه کنید. موتور از 419 قطعه تشکیل شده و دارای یک نگه دارنده ی انرژی تا حدود 50 ساعت می باشد. در اینجا استوانه فنر اصلی برای موتور موجود هستند – یکی برای چرخدنگ و دیگری برای رشته ی موتور. هر چه بیشتر به این ساعت نگاه می کنید، بیشتر متوجه آن می شوید که بسیار مشابه یک بازی کارناوال است که از آن هیچ سر در نمی آورید.


عملکرد ساعت به واسطه ی دو تاج در پشت ساعت انجام می شود، یکی برای کوک دستیموتور و دیگری برای تنظیم ساعت. بسیار جالب است که به شکلی تمام جنبه های عملکرد آن از دید پنهان هستند. کریستف کلارت یک طرفدار تیتانیم است، اما این را هم می داند که مشتری خواستار طلاست. بسیاری از ساعت از تیتانیم استفاده می کند – مخصوصا موتور آن. البته برای خوشنود نگه داشتن مشتریان خود آخرین نسخه ی ساعت X-TREM-1 با این فلز با ارزش در هم آمیخته. جالبتر از همه اینکه این یک نسخه ی نادر دیگر از کریستف کلارت است که در آن از سنگ های قیمتی استفاده نشده است.


بدنه ی X-TREM-1، 40.80 میلی متر پهنا ر 56.80 میلی متر ارتفاع دارد. در 15 میلی متر قطر، پیکیج به صورت کلی منطقی اندازه بندی شده به نحوی که زیاد بزرگ یا زیاد کوچک نیست. یکی از موارد دوست داشتنی در ساعت های کلارت طراحی با گوشه های صاف و خم های برازنده ی آن است در حالی که چیزی مانند ام بی و اف (MB&F) بسیار از ماشین ها و یا یورورک (URWERK) از صنعت بسیار مدرن الهام گرفته است. قطعات کریستف کلارت یک دلربایی از دنیای گذشته دارند که امروزی شده در حالی که از عمقی در طراحی - برای مثال، مشابه ماشین های کلاسیک - گذشته بهره می برد.


این ظاهر ساعت درست همان چیزی است که انتظار آن از کارگاه کریستف کلارت می رفت. خود کلارت به آزمایشی بودن آن (Experimental)  اشاره داشته. از هر نسخه ی آن 18 قطعه وجود دارد. برای شروع مدل ها از در هم آمیختن تیتانیم و یکی از موارد طلای 18 عیار، طلای سرخ 18 عیار (Rose Gold)، و یا پلاتینم می باشند. آپشن های بند آن نیز یا از چرم تمساح و یا یک چرم خاص می باشند که حسی مشابه پلاستیک دارد. . قیمت آن با توجه به مواد سازنده ی آن بین 264,000 – 288,000 فرانک سوئیس می باشد.

تحول در ساعت مردانه جدید کریستف کلارت X-TREM-1
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم