هرچیزی که باید درباره ساعت طلا بدانید

حالت مطالعه

منظور از 18k, 23k, 22k و 24k چیست؟

شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ نویسنده | مترجم:

می‌توانیم طلا را جزو فلزهای گرانبها در نظر بگیریم که اولین ساعت سازان دنیا، از آن در ساخت ساعت مچی استفاده می‌کردند. از آنجایی که خود طلا فلزی گرانبهاست، پس بدون شک بر روی ارزش ساعت هم تاثیر زیادی دارد. ساعت مچی طلا از قدیم تا به امروز، همیشه دارای جایگاه و ارزش ویژه‌ای است. به همین خاطر اکثر کلکسیونر‌های ساعت دوست دارند حداقل یک تجربه خرید ساعت طلا را داشته باشند. اما چرا ساعت طلا ارزشمند است؟ آیا به عنوان یک سرمایه گذاری سود آور می‌توانیم روی آن حساب کنیم؟ یا صرفا یک ساعت لوکس محسوب می‌شود؟ اصطلاحات درست و غلط در پشت در ساعت مچی طلا چیست و چه پیغام‌هایی برای ما دارند؟ چطور می‌توانیم از خرید ساعت مچی طلا اصل مطمئن شویم؟ همه این سوالات را با هم در این مقاله بررسی می‌کنیم.

مشخصات ساعت طلا و درصد استفاده از طلا در ساعت

قطعا میدانید که ساعت طلایی رنگی، از جنس طلا نیست! اما چطور می‌توانیم مطمئن شویم ساعتی که دست ماست یا قصد خرید آن را داریم، یک ساعت مچی طلاست؟ مشخصات دقیق ساعت طلا چیست و چطور فرق آن را با دیگر ساعت‌ها متوجه می‌شویم؟ شاید تشخیص ساعت طلا سخت باشد، اما با شناخت انواع سطح ساعت‌های طلایی این کار راحت‌تر می‌شود:

1. ساعت روکش طلا یا Gold Plated

در این نوع ساعت‌ها از یک لایه نازک طلا بر روی فلزی دیگر مانند استیل استفاده می‌شود که تنها درخشندگی طلا را دارد، اما در واقع از ارزش واقعی طلا بهره مند نیست. از آنجایی که مقدار خیلی کمی از طلا در این نوع ساعت‌ها استفاده می‌شود، تاثیر زیادی بر روی قیمت نمیگذارد و از طرفی نمای ساعت زیباتر به نظر می‌رسد. به همین خاطر هم در بسیاری از برندهای ساعت مچی امروزی می‌بینیم که از روکش طلا استفاده می‌کنند.

2. ساعت‌های طلایی PVD یا Gold PVD

روش مدرن PVD این روزها بیشتر از آبکاری طلا در صنعت ساعت سازی استفاده می‌شود. در این نوع ساعت‌های طلا از تبخیر طلا در خلاء و اتصال آن با یک ماده پایه (مانند فلز) در سطح اتمی، به کار میرود. به دلیل این نوع اتصال طلا با فلز (مواد پایه) روکش PVD ایجاد شده بر ساعت بسیار مقاوم‌تر در برابر خراش می‌باشد.

3. ساعت طلا از جنس طلا

بیشترین و ارزشمند‌ترین نوع ساعت طلا، همان ساعت‌هایی است که در آن از طلای جامد استفاده شده. در این نوع ساعت‌ها طلا با مواد دیگری ترکیب نمی‌شود و تمام بدنه ساعت از جمله قاب و بند آن از جنس طلای 18 عیار است. اما نکته‌ای که در ساعت طلای واقعی مهم است، میزان عیار آن است.

ساعت مچی روکش طلا
ساعت طلا
ساعت مچی طلا

در ساعت طلا از چه عیاری استفاده می‌شود؟

عیار طلای به کار رفته در ساعت مچی طلا باید مشخص باشد. معمولا در این ساعت‌ها از طلای خالص با عیار 22 و 24 بخاطر نرم بودن و مقاومت کمی که دارد استفاده نمی‌شود. اکثرا از طلای 14 و 18 عیار که مقاومت بیشتری دارند در ساخت طلا استفاده می‌شود. همچنین ممکن است از طلاهای با عیار کمتر هم در چنین ساعت‌های استفاده شود که طبیعتا قیمت کمتری هم دارند. پس در زمان خرید ساعت طلا به عدد نوشته شده در پست در ساعت یا شناسنامه آن توجه کنید.

منظور از علامت 18k یا 22k در پشت ساعت مچی طلا چیست؟

اولین چیزی که باید هنگام خرید ساعت طلا باید نظرتان را جلب کند، علامت k یا karat است. ترکیب این علامت و عدد کنار آن میزان عیار طلای به کار رفته را در ساعت مچی شما نشان می‌دهد. برای مثال اگر پشت در ساعت علامت 22k را دیدید، به این مفهوم است که طلای 22 عیار حاوی 22 قسمت طلا که با دو قسمت از آلیاژهای دیگر مانند مس، نقره، نیکل و روی مخلوط شده. تمامی طلاهای ۲۲ عیار به طلای ۹۱۶ نیز معروف است زیرا دارای ۹۱.۶۷ درصد طلای خالص است. بافت این طلا به دلیل دارا بودن ردپایی از ترکیب فلزات نسبت به طلای ۲۴ عیار سخت‌تر و بادوام‌تر است. در نتیجه، طلای ۲۲ عیار برای ساخت جواهرات و یا ساعت استفاده می‌شود.

در کدام قسمت‌های ساعت از طلا استفاده می‌شود؟

جدا از اینکه طلا یک فلز گرانبهاست، مقاومت بالایی در برابر ضربه و زنگ زدگی و همچنین کدر نمی‌شود. به همین خاطر بسیاری از ساعت سازان از ابتدا، از طلا در موتور ساعت برای اتصالات چرخ دنده‌ها به عنوان جزء اصلی موتور استفاده می‌کردند. اما در ساعت‌های جنس طلا که حرفش را میزنیم، از این فلز در هر قسمت از ظاهر ساعت مانند قاب، داخل صفحه، بند و … برای زیبایی هرچه بیشتر ساعت مچی استفاده می‌شود. از آنجایی که طلا در زیورآلات محبوب خانم‌هاست، پس طبیعیست که ساعت زنانه از جنس طلا هم برای بانوان جذابیت بیشتری داشته باشد. چرا که این فلز برای فرم دهی و دیزاین ساعت انعطاف پذیری خوبی هم دارد.

تغییر رنگ طلا در ساعت به چه روشی انجام می‌شود؟

اگر به ساعت طلا با رنگ سفید برخورد کردید باید بدانید حاصل ترکیب طلا با فلز نقره است و اگر به رنگ مسی بود، حاصل ترکیب طلا با مس می‌باشد.

ساعت مچی طلا مسی رنگ

روش تشخیص ساعت طلا اصل از تقلبی

برای خرید و فروش ساعت طلا، باید از اصالت آن ابتدا اطمینان پیدا کنید. چند روش برای تشخیص اصالت ساعت طلای قدیمی وجود دارد که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد:

1. کد حک شده در ساعت:

یکی از ساده‌ترین روش تشخیص ساعت طلا اصل و بدل، چک کردن کد حک شده روی ساعت مچی است. این کد باید واضح و خوانا باشد، اما این نکته را هم در نظر بگیرید که در ساعت‌های طلا قدیمی ممکن است کد مشاهده نشود. در چنین مواقعی از روش‌های دیگری برای تشخیص اصالت ساعت طلا قدیمی می‌توانید استفاده کنید. برای اینکه از ارزش و قیمت اصلی فلزی که خریداری شده مطمئن شوید، یک ویرگول بعد از رقم دوم عدد حک شده بگذارید. عددی که بدست می‌آید، درصد فلز استفاده شده در آن را نشان می‌‌دهد. مثلا در صورتی که روی طلا عدد ۹۲۵ حک شده باشد، یعنی ۹۲.۵ درصد از طلای خالص ساخته شده است. هر مصنوع طلا می‌بایست یا کد داشته باشد یا یک سری عدد به همراه حروف K، KT یا KP روی آن حک گردد. این اعداد و ارقام در واقع شناسنامه طلا محسوب می‌شود که ارزش و میزان طلای خالص موجود در آن را مشخص می‌‌کنند. اگر مصنوعی این اعداد و حروف را داشت، یعنی تماما از طلا ساخته شده و روکش و بدلی نمی‌باشد.

 • کد مصنوعات طلا: ۳۷۵, ۵۰۰, ۵۸۳, ۵۸۵, ۷۵۰, ۹۱۶, ۹۵۸, ۹۹۹
 • کد مصنوعات نقره: ۸۰۰, ۸۳۰, ۸۷۵, ۹۲۵, ۹۶۰, ۹۹۹
 • کد مصنوعات پلاتین: ۸۵۰, ۹۰۰, ۹۵۰, ۹۹۹

2. تغییر رنگ ساعت طلا:

از آنجایی که طلا یک فلزی است که کدر نمی‌شود، اگر در صورت استفاده در یک مدت زمان شاهد تغییر رنگ آن شدید، مطمئن باشید ساعت شما از جنس طلا نیست.

3.گاز زدن طلا:

قطعا این روش قدیمی را می‌شناسید! از آنجایی که طلا یک فلز نرم است، با گاز زدن قسمتی از آن اگر به دقت نگاه کنید جای دندان‌تان را خواهید دید.

4. تشخیص طلا با یخ:

گرچه شاید این روش دقیق به نظر نرسد، اما از آنجایی که طلا فلزی با رسانش گرمایی بالاست، می‌توانید ساعت طلای خود را روی یک تکه یخ بگذارید. اگر سرعت ذوب شدن یخ بیشتر از حد معمول بود، پس از اصالت ساعت می‌توانید مطمئن شوید.

5. تست طلا بر روی پوست:

در این روش چند دقیقه ساعت طلا را بین دستان خود نگه دارید، اگر فلز ساعت تقلبی باشد خیلی زود دست شما عرق کرده یا رنگ پوست دست تغییر می‌کند.طلای تقلبی باعث میشود پوست شما سیاه، سبز و یا آبی شود. اما به عنوان روش آخر باید بگوییم، بهترین و مطمئن‌ترین را برای خرید ساعت اورجینال از جنس طلا، خرید از فروشگاه‌های معتبر است.

تشخیص ساعت مچی اصل طلا از بدل

مزیت و ارزش خرید ساعت مچی طلا:

 • نوعی سرمایه گذاری اقتصادی برای حفظ و افزایش ارزش مالی در گذر زمان
 • داشتن دوام و مقاومت بالا که امکان انتقال به نسل‌های آینده نیز وجود دارد
 • احتمال آسیب دیدگی کمتر نسبت به سایر ساعت‌ها با اجزای به کار رفته غیر از طلا
 • امکان آبکاری و تعمیر در صورت آسیب دیدن
 • همیشه امکان فروش و تقاضا برای خرید ساعت طلا وجود دارد

بهترین برندهای سازنده ساعت مچی از جنس طلا:

اگر بخواهیم در بین ساعت سازان امروزی، برندهایی که ساعت تمام طلا یا ساعت‌هایی که در بخشی از آن و حتی روکش طلا استفاده می‌کنند نام ببریم، باید اکثرا برندهای لوکس در رده لاکچری باشند. برند ساعت‌های معروف و نام آشنایی از جمله:

 • رولکس
 • امگا
 • کارتیه
 • اودمار پیگه و ….

و برند‌هایی که بیشتر از روکش طلا و قسمت‌های از طلا استفاده می‌کنند، مانند:

 • فردریک کنستانت
 • لوئیس ارارد
 • امیل شوریه و …


سخن آخر ایران تایمر با شما:

ارزش ساعت مچی طلا

ما در تجربه بیش از 1 دهه‌ای که بدست آوردیم، خرید ساعت طلا و هر ساعت مچی که به ارزش آن اضافه شود را تایید می‌کنیم. اما داخل مجموعه ایران تایمر ساعت مچی تمام طلا برای فروش وجود ندارد. در عوض می‌توانیم در خرید و فروش ساعت رولکس، ساعت امگا و دیگر برندهایی که از وجود طلا در آنها مطمئن هستیم و همچنین ارزش خرید و فروش و سرمایه گذاری دارند، شما را راهنمایی کنیم.

هرچیزی که باید درباره ساعت طلا بدانید
  ۲۳
نویسنده | مترجم: سحر نجیبی
من متخصص تولید محتوا متنی، عکس و فیلم برداری و علاقه مند به حوزه ساعت مچی و اکسسوری، دنیای مد و فشن با تجربه کافی در این زمینه هستم. و در سایت ایران تایمر از جدیدترین مدل های روز تا فنی ترین اطلاعات دنیای ساعت ها را با شما به اشتراک می گذارم.
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
امیر: ۱۷ تير ۱۴۰۳
سلام و عرض ادب
ساعت های طلا به صورت محدود تولید می گردند؟
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
ایران تایمر: ۱۷ تير ۱۴۰۳
سلام - تمام ساعت‌های با جنس‌های مختلف امکان تولید محدود و غیر محدود را دارند - مثال رولکس که نا محدود ساعت طلا تولید میکند و یا اینگرسول که با مشخصات عادی تولید محدود
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
سپهر: ۵ تير ۱۴۰۳
سلام درودفراوان خریدساعت طلا یه سرمایه گذاری خوبه افت قیمت نداره ممنون ازاین شما این مقاله
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
آراد: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۳
قیمت حدودی یک ساعت swisstar زنانه 22k که هنوز استفاده نشده و هنوز در جلد پلاستیکی هست و آکبند هست رو میخواستم
چون برای فروش نمی‌دونم چه قیمتی داره
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (1) خیر (2)
ایران تایمر: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۳
سلام و خدا قوت - متاسفانه در این زمینه نمیتونیم کمک به شما بدیم
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (2) خیر (1)
علی: ۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
بنده یه ساعت کوکی رو میزی قدیمی دارم که پشت موتور ساعت ساخت چین حک شده و یدونه شماره نیز حک شده به این شکل. ۰۹ ۷۵ لطفاً راهنمایی بکنید که این طلا می‌باشد یا کد ساعت هست؟؟؟
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
ایران تایمر: ۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
سلام وقت بخیر دوست عزیز چون ما در خصوص ساعت طلا فعالیت نداریم اطلاعی هم نداریم بتونیم راهنماییتون کنیم-میتونید به طلافروشی ها مراجعه کنید
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
ممد: ۱۴ فروردین ۱۴۰۳
سلام ببخشید من می خواستم ساعت دومینو ۲۲k(شبیه رادو تخم مرغی ) بگیرم می خواستم ببینم معروفه و چند راهنمایی برای اصل و تقلبی بودنش
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
ایران تایمر: ۱۵ فروردین ۱۴۰۳
سلام دوست عزیز چون ما این برند رو نداریم اطلاعی هم در این زمینه نداریم تقدیمتون کنم
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (1)
321
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم