همه چیز درباره تعمیر ساعت مچی (مراحل سرویس و تعمیر ساعت)

حالت مطالعه

+ پاسخ به سوالات شما

شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ نویسنده | مترجم:

نیاز به تعمیر ساعت مچی دارید؟ حتما شما هم به یکی از این عوامل در طول استفاده از ساعت برخورد کردید; خواب رفتن ساعت، افتادن عقربه های ساعت، ترک برداشت یا شکسته شدن شیشه ساعت، ایراد فنی در موتور ساعت، افتادن ساعت مچی داخل آب و یا نیاز به تعویض بند ساعتمچی! اولین چیزی که در وقوع چنین اتفاقاتی درباره ساعت مچی به ذهنتان میرسد، تعمیر ساعت است. اما اینکه تصمیم بگیرید خودتان می توانید ساعت مچی تان را تعمیر کنید یا باید به یک متخصص مراجعه کنید، شرط مهمی است. در ادامه همراه من باشید تا درباره تعمیر انواع ساعت مچی ها و مراحل سرویس و تعمیر آنها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

تعمیر ساعت مچی کار آسانی است؟

تعمیر ساعت مچی ممکن است کار پیچیده ای به نظر برسد، اما با آگاهی از انواع مشکلاتی که می تواند برای ساعت بوجود بیاید، قطعات ساعت و میزان آسیب پذیری در ساعت ها، بهتر می توانید تصمیم بگیرید که آیا تعمیر ساعت مچی توسط خودتان کار آسانی است یا خیر؟! بطور کلی یا در طی حادثه ای که پیش آمده نیاز به تعمیر ساعت پیدا می کنید، یا برای طولانی شدن عمر ساعت و دوام بهتر آن ترجیح می دهید بعد از چند سال برای سرویس ساعت اقدام کنید. در خصوص سرویس ساعت مچی، ایان هایکاک (رئیس خدمات فنی در Watches of Switzerland) توضیح می دهد:

تعمیر ساعت مچی

"فواصل خدمات و سرویس ساعت می تواند بسته به برند و مدل ساعت مچی متفاوت باشد. اما در اصل، تولیدکنندگان توصیه می کنند هر سه تا پنج سال یک بار سرویس ساعت را حتی در شرایطی که عملکرد آن درست است، انجام دهید. مخصوصا در ساعت های مکانیکی!"

اما در خصوص تعمیر ساعت مچی بستگی دارد چه نیاز و چه حادثه ای برای ساعت شما پیش آمده باشد. برطرف کردن کثیفی از روی سطح ساعت مچی، تعویض بند یا کوتاه کردن بندهای استیل، راحت ترین و آسان ترین کارهایی است که یک شخص می تواند خودش انجام دهد. اما تعمیرات اساسی تر مانند تعویض باتری ساعت، بخار گرفتگی زیر شیشه ساعت، چسباندن عقربه ها و ایندکس ها و حتی عملکرد نادرست در نمایش زمان، مواردی است که به مراتب سخت تر می شوند. شاید تعویض باتری ساعت مچی ها کار آسانی به نظر برسد، اما ما همچنان پیشنهاد می دهیم برای اینکه ساعت شما آسیب جدی تری نبیند، برای مثال پاره شدن واشر ضد آب ساعت در هنگام تعویض باتری، حتما به یک تعمیرکار مراجعه کنید یا از یک کارشناس راهنمایی بگیرید.

سرویس ساعت مچی (کامل یا تعویض قطعات)

سرویس ساعت مچی توسط تعمیرکاران ساعت در 2 صورت انجام می شود. یا ساعت مچی شما دچار حادثه ای شده و نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات دارد و یا ساعت مچی با ارزشی دارید که می خواهید برای طولانی تر شدن عمر آن، یک سرویس کلی انجام دهید. می خواهید مراحل سرویس کلی ساعت توسط یک تعمیرکار حرفه ای را بدانید؟

مراحل سرویس ساعت مچی ها:

جدا کردن بند ساعت
 • مرحله 1:
  باز کردن پین بند و جدا کردن بند ساعت از قاب
 • مرحله 2:
  باز کردن درب پشت قاب ساعت، خارج کردن دسته کوک و موتور از بدنه
باز کردن پشت قاب ساعت
سرویس ساعت مچی
 •  مرحله 3:
  پیاده سازی محفظه ساعت؛ شامل شیشه، نگهدارنده ها، سوپاپ جدا کننده داخل و خارج محفظه، واشرها و... .
 • مرحله 4:
  پیاده سازی صفحه، جدا کردن عقربه ها و بررسی کردن قطعات خارج شده از ساعت در داخل قاب (این کار برای تشخیص موقعیت اجزای ساعت و جایگذاری مجدد ضروریست)
سرویس قطعات ساعت مچی
پولیش ساعت
 • مرحله 5:
  نوسازی قاب و بند که در اصطلاح به آن "پولیش زدن" گفته می شود
 • مرحله 6:
  تمیز کردن (شستن) قطعات داخلی موتور و قطعات خارجی ساعت
تمیز کردن داخل ساعت
چک کردن ساعت مچی
 • مرحله 7:
  تشخیص قسمت های آسیب دیده از قطعات موتور، تعمیر و یا تعویض قطعات
 • مرحله 8:
  روغن کاری قطعات و چک کردن حرکت دقیق موتور با استفاده از دستگاه های معتبر
روغن کاری ساعت مچی مکانیکی
اسمبل ساعت
  • مرحله 9:
   اسمبل و نصب مجدد قاب، شیشه و قطعات محفظه داخلی
  • مرحله 10:
   اسمبل عقربه ها بر روی صفحه ساعت و قرار دادن صفحه داخل قاب
  جا انداختن عقربه ساعت
  نصب موتور ساعت مچی
  • مرحله 11:
   قرارگیری موتور بر روی صفحه و اتصال دسته کوک
  • مرحله 12:
   ترمیم واشر ضد آب و جایگذاری مجدد آن
  ضد آب ساعت مچی
  سرویس ساعت مچی ها
  • مرحله13:
   بستن پشت درب ساعت و تست نهایی در دستگاه های سنجش مخصوص

  بعد از سرویس کامل ساعت مچی، چه اطلاعاتی را باید از تعمیرکار خود بدست بیاورید؟

  از آنجایی که سرویس ساعت مچی بصورت کامل است، بعد از انجام این کار باید برای اطمینان بیشتر از سلامت ساعت، این سوالات را از تعمیرکار تان بپرسید و یک سری تست ها را خودتان انجام دهید:

  • آیا موتور ساعت نیاز به تعمیر یا تعویض قطعه داشته؟ (در این صورت تعمیرکار موظف است قبل از تعمیر یا تعویض قطعه هزینه را به شما اطلاع دهد)
  • دسته کوک را بیرون بکشید و حرکت روان عقربه ها را بررسی کنید. اگر ساعت تان مکانیکی (اتوماتیک-کوکی) است نحوه کوک و صدای دسته کوک و چرخدنده ها را خودتان تست کنید.
  • در خصوص واشر بندی و ضد آب ساعت سوال کنید و مطمئن شوید که آسیبی به واشرهای داخلی وارد نشده باشد.
  • بعد از دریافت ساعت اگر ساعت مچی مکانیکی دارید میزان نگهداری شارژ را بررسی کنید (تا حدود 1 دقیقه تلرانس زمانی در طول روز برای ساعت های مکانیکی امر طبیعی است) و اگر ساعت مچی باتری دارید که قابلیت نور پس زمینه و یا صفحه دیجیتال دارد، حتما از نمایش واضح و نور کافی اطمینان پیدا کنید.
  چه موقع ساعت نیاز به تعمیرات دارد؟

  در چه صورت ساعت مچی نیاز به تعمیر و سرویس پیدا می کند؟

  همانطور که بالاتر گفتیم ممکن است دلایل دیگری موجب شود تا شما نیاز به سرویس ساعت مچی پیدا کنید، اگر می پرسید چه دلایلی، فهرست زیر اتفاقاتی است که ممکن است آن را تجربه کنید:

  • صدا تق تق یا لرزش داخل ساعت (نشانه ضربه دیدن موتور ساعت)
  • نداشتن چرخش و حرکت روان دسته کوک (نشانه شکستن قسمت اتصال دسته کوک یا چرخ دنده های موتور)
  • بخار گرفتگی زیر شیشه ساعت (نشانه ترک ریز روی شیشه که با چشم قابل مشاهده نیست یا استفاده از ساعت در موقعیتی که بیشتر از میزان ضد آب ساعت بوده)
  • شکستن یک تکه یا کل شیشه (نشانه ضربه به ساعت)
  • ریختن ایندکس ها یا در آمدن عقربه ها از جا خود (نشانه ضربه به ساعت)

  در مواجه با هر اتفاقی که متوجه شدید ساعت مچی شما دچار آسیب شده، در اولین مرحله دسته کوک را خارج کنید تا از عملکرد موتور جلوگیری شود، به خصوص در ساعت های مکانیکی. برای مثال اگر طی یک ضربه، عقربه و ایندکس های داخل صفحه ساعت ریخته باشد  شاید به نظر نرسد، اما فعال بودن موتور باعث گیر کردن عقربه ها و در نتیجه آسیب به موتور ساعت می شود.

  تعمیر ساعت مچی:

  ممکن است در شرایطی خاص، فکر کنید که تعمیر بخشی از ساعت توسط خودتان امکان پذیر است. برای انجام تعمیراتی مانند تعویض باتری، تعویض بند ساعت و یا جا انداختن عقربه ساعت مچی اگر مهارت و تجربه کافی دارید، نیازمند یک سری تجهیزات مخصوص تعمیرات ساعت نیز هستید که در ادامه آنها را به شما معرفی می کنیم. اما بطور کلی ما تعمیر ساعت مچی ها (مخصوص قطعات مربوط به موتور یا صفحه ساعت) را بدون مراجعه به تعمیر کار حرفه ای ساعت توصیه نمی کنیم.

  تجهیزات تعمیر ساعت مچی

  تجهیزات مورد نیاز برای تعمیر ساعت ها

  تعمیر ساعت مچی نیازمند ابزار مخصوصی است که باید آنها را داشته باشید. از آنجایی که ساعت مچی ها از قطعات بهم پیوسته ریز تشکیل شدند، ابزار آنها نیز ظریف و نازک هستند. ابزار "پین کش" بهترین ابزار ساعت برای جدا و وصل کردن بند ساعت، کوچک کردن طول بند استیل و موارد مربوط به بند ساعت است که در قدم اول نیاز دارید. "پیچ گوشتی های نازک" و یا "چاقوی مخصوص ساعت" برای باز کردن درب پشت ساعت مچی هم ابزارهای بعدی مورد نیاز شماست. ابزار هایی مانند; نگهدارنده ساعت، پنس، چکش مخصوص ساعت و … در صورت استفاده و تعمیرات حرفه ای تر نیز بیشتر مورد نیاز قرار می گیرند. بهتر است تمام کارهایی که قرار است انجام دهید، در محیطی با نور کافی باشد تا دید بهتری داشته باشید. همچنین تمیز بودن محیط اطراف در هنگامی که درب پشت ساعت را باز می کنید اهمیت زیادی دارد تا گرد و غبار به درون ساعت‌تان ورود نکند.

  انواع نحوه باز کردن پشت قاب ساعت:

  درب پشت ساعت مچی ها با توجه به نوع واشر بندی و تولیدشان، انواع متفاوتی دارند که بطور کلی به این 3 شکل هستند:

  1. درب مدل آچاری: در این نوع درب ها پیچ هایی پشت قاب ساعت مشاهده می کنید که با استفاده از پیچ گوشتی های نازک می توانید آنها را باز و بسته کنید. فقط باید حواستان به گم نشدن پیچ ها باشد. همچنین برای جدا کردن درب نیازی به چرخاندن ساعت نیست، فقط از یک چاقو یا جسم نوک تیز استفاده کنید تا درب را از روی قاب بلند کنید. مدل های آچاری یا پیچی به چند نوع مختلف تقسیم می شوند که هر کدام نیازمند آچار مخصوص به خودشان می باشند. بنابراین اگر با ساعتی مواجه شدید که مدل پیچی بود اما آچار مخصوص آن را نداشتید یا پیچ های روی آن به هر دلیلی فرسوده و غیر قابل باز شدن بود، می توانید به تعمیر کار مراجعه کنید تا با استفاده از دستگاه مخصوص (دستگاه فرمونی) آن را باز کند.

  باز کردن پشت درب ساعت
  انواع قاب پشت ساعت

  2. درب مدل چکشی یا فشاری: در چنین ساعت هایی به جای پیچ در پشت قاب یک یا چند فرورفتگی مشاهده می کنید. در این صورت با استفاده از چاقوی مخصوص ساعت یا ابزار نوک تیز و کمی فشار به سمت پایین، صدای باز شدن درب ساعت را می شنوید. در بعضی از این مدل ها شاید نیاز به ضربه زدن از طریق چکش ساعت به چاقو در قسمت فرو رفتگی پیدا کنید. در چنین موقعیتی دقت کنید فشار دست و ضربه ای که وارد می شود مهم است. ممکن است در صورت فشار زیاد باعث ایجاد خط و خش پشت قاب ساعت شود.

  3. درب شیشه ای: درب های شیشه ای که معمولا برای ساعت مچی های مکانیکی استفاده می شوند نیز حساسیت زیادی دارند و اصلا باز کردن آن ها بدون مراجعه به متخصص و تعمیرکار ساعت پیشنهاد نمی کنیم.

  پشت قاب شیشه ای ساعت

  تعویض باتری ساعت مچی کوارتز:

  جدا از اینکه هنگام خرید ساعت مچی، قیمت ساعت مچی کوارتز به مراتب خیلی به صرفه تر از ساعت های مکانیکی است، هزینه تعمیر یا تعویض باتری در این ساعت ها هم خیلی کمتر از تعمیر ساعت مچی های مکانیکی می باشد. کمترین آسیبی که یک ساعت کوارتز حتما با آن مواجه می شود، تمام شدن باتری است. که البته این مورد بیشترین مشکلی است که در طول استفاده از ساعت های کوارتز با آن برخورد می کنید. زمانی که ساعت مچی باتری شما از کار میوفتد یا اصطلاحا به خواب میرود، وقت تعویض باتری آن رسیده. درصورتیکه در این زمینه تجربه کافی ندارید، پیشنهاد میکنیم حتما به یک تعمیر کار ساعت مراجعه کنید. یکی از جدی ترین آسیب های که ساعت شما در صورت نداشتن تجربه در هنگام تعویض باتری می تواند ببیند، ایجاد پارگی در واشر ساعت است که به ضد آب بودن ساعت مچی آسیب می زند. بنابراین قبل از هر اقدامی که مربوط به موتور و ضد آب ساعت است، از میزان تجربه و اطلاعات خود یا تعمیرکارتان مطمئن شوید.

  مراحل تعویض باتری ساعت:

  با توجه به مطلبی که بالاتر درباره نحوه باز کردن انواع درب پشت قاب ساعت به شما گفتیم، اگر درب پشت ساعت شما مدل پیچی یا چکشی باشد، می توانید آن را از طریق روش های گفته شده باز کنید.

  1. باتری قدیمی را با استفاده از موچین یا با فشار دادن کلید کوچک کنار جایگاه باتری از موتور جدا کنید. در زمان جدا کردن باتری قدیمی، حتما جهت و نحوه قرار گرفتن باتری را به خاطر بسپارید.
  2. در این مرحله شما نیاز دارید تا با توجه به اطلاعات نوشته شده روی باتری قدیمی، یا جستجو در گوگل از نوع باتری مناسب ساعت تان مطلع شوید. در بعضی از برندها همراه ساعت دفترچه ای است که باتری مورد استفاده را در آن قید می کنند.
  3. برای جایگذاری باتری جدید با توجه به جهت باتری قبلی، از یک موچین استفاده کنید و از جاگیری درست باتری در جایگاهش مطمئن شوید.
  4. پشت درب ساعت را ببندید و از قرار گرفتن درست جایگاه واشر ضد آب نیز مطمئن شوید.
  تعویض کردن باتری ساعت

  تعمیر موتور ساعت مچی مکانیکی:

  بطور معمول در موتور یک ساعت مچی مکانیکی بیش از 180 قطعه به کار می رود که همبستگی یکپارچه آنها باعث حرکت ساعت می شود. دلیل بالاتر بودن قیمت ساعت مچی مکانیکی، سختی تولید و اسمبل قطعات، دقت و همچنین دستی بودن این کار است. ساعت های مکانیکی همیشه حساسیت بیشتری نسبت به ساعت های کوارتز داشتند. به همین دلیل هم عوامل و آسیب های متفاوت تری نسبت به ساعت کوارتز که عمده مشکلش تعویض باتری است، پیدا می کنند. دانستن عوامل و آسیب هایی که موتور یک ساعت مچی مکانیکی ممکن است ببیند به شما کمک می کند تا در مواجه با مشکل ساعت، کمتر نگران شوید. قبل از اینکه برویم انواع دلایلی که باعث آسیب این نوع ساعت ها می شود را بررسی کنیم، باید بگوییم به دلیل حساسیت، تعداد زیاد و ظرافت قطعات در موتورهای مکانیکی، فکر تعمیر آنها را از سرتان خارج کنید. تعمیر ساعت های مکانیکی در صورت نداشتن تجربه می تواند آسیب های خیلی جدی و جبران ناپذیری در پی داشته باشد که از آن بی خبرید! پس در مواجه با هر نوع مشکلی در ساعت مچی مکانیکی، ضمن اینکه می توانید با دانستن موارد زیر مشکل بوجود آمده را تشخیص دهید، در اولین فرصت به یک تعمیرکار ماهر ساعت مراجعه کنید. این نکته را فراموش نکنید که، تعمیر ساعت های مکانیکی کاملاً به مشکل آنها بستگی دارد.

  انواع مشکلات فنی و آسیب در ساعت های مکانیکی (اتوماتیک - کوکی):

  1. شل شدن دسته کوک:
  یکی از احتمالاتی که در صورت متوقف شدن حرکت عقربه ها در ساعت های مکانیکی وجود دارد، شل شدن یا حتی شکستن دسته کوک است. در چنین موقعیتی تا جای ممکن از تکان دادن ساعت و به حرکت درآمدن روتر (لنگر محرک در موتور) جلوگیری کنید.

  دلیل شل شدن دسته کوک

  2. شکستن یا پاره شدن فنر اصلی:
  فنر از مهمترین قطعات در موتور های مکانیکی است. با چرخاندن دسته کوک یا به حرکت در آمدن روتر داخل موتور، این فنر قابل شارژ است که انرژی را ذخیره و باعث حرکت عقربه ها می شود. با اینکه این حادثه خیلی بد است، اما پاره شدن یا شکستن فنر قابل شارژ در موتور های مکانیکی از شایع ترین آسیب ها در این نوع ساعت هاست.

  3. ضربه و شکست قطعات داخلی:
  همانطور که گفتیم، در یک ساعت مچی مکانیکی از قطعات ریز و بهم پیوسته زیادی استفاده می شود که جدا از زیبایی، حساسیت بالایی هم دارند. کوچکترین ضربه ممکن است باعث ایجاد ترک یا شکسته شدن در یکی از این قطعات شود و به دلیل بهم پیوسته بودن همه آنها بهم، در عملکرد بقیه قطعات نیز مشکل بوجود می آید. معمولا در صورت ضربه دیدن ساعت های مکانیکی، چرخدنده ها بیشترین آسیب را می بینند که باعث می شود حرکت آنها مختل شود.

  تعمیر ساعت مچی مکانیکی

  4. عدم سرویس و روغن کاری به موقع:
  یکی دیگر از شایع ترین مشکلات در ساعت های مکانیکی، عدم سرویس و رسیدگی به موقع به قطعات موتور است. در واقع باید بگوییم که اکثر مشکلات ساعت های مکانیکی مانند ایجاد ترک، شکستگی قطعات و … ناشی از خشکی روغن است. شاید ندانید اما روغن کاری به موقع بیش از 180 قطعه در موتورهای مکانیکی از خشکیدگی آنها جلوگیری کرده و باعث عملکرد بهتر آنها می شود. بنابراین پیشنهاد می شود اگر ساعت مچی مکانیکی دارید، هر 4 یا 5 سال جهت روغن کاری و سرویس قطعات به یک تعمیرکار ساعت مراجعه کنید.

  تعویض بند ساعت مچی:

  یکی از شایع ترین تغییرات در ساعت مچی که اکثر مردم ترجیح میدهند خودشان آن کار را انجام دهند، تعویض بند ساعت مچی است. با اینکه این کار با کمی دقت و تجربه به راحتی انجام شدنی است، اما لازم است شما را از آسیب احتمالی آن با خبر کنیم. حتی تعویض بند هم ممکن است منجر به ایجاد خراش شدید بر روی قاب ساعت در صورت لیز خورد بند یا قاب از دست شما شود. پس اگر نسبت به کاری که انجام می دهید مطمئن هستید، آن زمان تصمیم به تعویض بند ساعت بگیرید.

  تعویض بند ساعت مچی

  مراحل تعویض بند ساعت:

  1. برای تعویض هر نوع بند ساعتی (چرمی، فلزی، پلاستیکی و یا برزنت) نیاز دارید سایز بند مناسب ساعت مچی تان را خریداری کنید. برای خرید بند ساعت مناسب، باید عرض بند در قسمت اتصال بند به قاب را بدست بیاورید یا از یک کارشناس ساعت در این خصوص سوال کنید.
  2. برای درآوردن بند ساعت (اگر که قسمت اتصال مدل پین بند باشد و جای جداسازی داشت) می توانید از ابزار تخصصی ساعت به اسم " پین کش" یا در صورت عدم وجود آن از یک شئ نوک تیز استفاده کنید.
  3. با کمک پین کش از یک طرف پین بند آن را به سمت خارج هل دهید تا یک طرف بند خارج شود، سپس بند کامل بیرون می آید.
  4. پین قسمت اتصال را داخل بند جدید قرار دهید و برای نصب اینبار برعکس مراحل جداسازی عمل کنید. یعنی ابتدا یک قسمت پین بند را داخل حفره داخل بدنه قاب قرار دهید سپس طرف دیگر پین بند را با کمک پین کش فشار و به سمت حفره خود هل دهید تا پین بند در جایگاه حفره چفت شود.

  چند نکته درباره تعویض بند و قفل ساعت:

  • در هنگام خرید ساعت مچی بند چرم اگر بند چرم خودش قابلیت باز و بسته شدن آسان داشته باشد، کار شما برای تعویض بند بسیار راحت و بدون خطر است. همچنین تعویض بندهای برزنتی (پارچه ای) که مانند لباس قابلیت پوشاندن بر بدنه ساعت دارند، مثل سری ساعت دنیل ولینگتون بند برزنتی، شما هیچ دغدغه ای نخواهید داشت.
  •  تعویض بندهای استیل از خطرناک ترین و سخت ترین نوع هستند چرا که با کوچکترین بی احتیاطی ممکن است خراش بدی روی بند ساعت یا بدنه آن ایجاد شود.
  •  برای تعویض قفل ساعت که تمام مراحل آن مانند تعویض بند انجام می شود، بهتر است حتما از یک متخصص یا تعمیر کار کمک بگیرید. چرا که اگر در این کار حرفه ای نباشید می تواند آسیب و حتی پارگی در بند بوجود بیاید.
  •  در صورتیکه اتصال بند ساعت و قاب بصورت پرسی یا پیوسته بود، حتما باید به یک تعمیرکار مطمئن مراجعه کنید.

  تعویض شیشه ساعت مچی:

  یکی از بدترین اتفاقاتی که می تواند برای ساعت مچی شما بیفتد، ترک برداشتن یا شکستن شیشه ساعت است. حتی فکر این را نکنید که می توانید خودتان و با تجهیزات خانگی شیشه ساعت را تعویض کنید. شکستن یا ترک برداشتن شیشه ساعت، همانطور که بالاتر هم گفتیم، نشانه از ضربه به ساعت مچی است. پس جدا از اینکه ممکن است به دیگر قطعات داخل صفحه ساعت آسیب وارد کند، یک تهدید برای ضد آب بودن ساعت و حتی ایجاد مشکل در عملکرد موتور می شود. در وقوع چنین مشکلی بهتر است دسته کوک را خارج، و در اولین فرصت به یک تعمیرکار حرفه ای ساعت مراجعه کنید.

  تعویض شیشه ساعت

  جا انداختن عقربه ساعت مچی:

  افتادن عقربه ها، ایندکس و سایر اجزای داخل صفحه مانند شیشه ساعت، نتیجه برخورد یا ضربه سخت به ساعت مچی است. پس قبل از اینکه اتفاق بدتری برای ساعت تان بیوفتد، ابتدا دسته کوک را خارج کنید و سعی کنید تا زمانیکه به یک تعمیرکار مطمئن مراجعه می کنید، ساعت مچی کمترین حرکت را داشته باشد.

  سوالات پر تکرار در خصوص تعمیر و سرویس ساعت مچی

  در صورت خراب شدن ساعت مچی به نمایندگی برند خودش مراجعه کنم یا تعمیرکاران صنف ساعت؟

  پیشنهاد ما مراجعه به نمایندگی ها برند ساعت مچی است، حتی اگر از زمان گارانتی ساعت تان گذشته باشد. چرا که تعمیرکاران نمایندگی برند ساعتی که خریداری کردید، علاوه بر دانش بیشتر درباره برند ساعت قطعات مربوطه را به احتمال زیاد دارند و بهتر و سریعتر می توانند ایراد بوجود آمده را برطرف کنند.

  برای سرویس ساعت به کجاها میتونم مراجعه کنم؟

  سرویس ساعت مچی هم مانند تعمیر ساعت اگر توسط نماینده برند ساعت مچی انجام شود انتخاب بهتری است. مخصوص در ساعت های لوکس مانند ساعت رولکس یا امگا و … که مراحل انجام کار دارای حساسیت بیشتر و نیازمند تجهیزات مخصوص همان برند است.

  روند سرویس ساعت چگونه است؟

  سرویس ساعت مچی توسط تعمیرکار یا متخصص ساعت با جدا کردن قاب از بند و در آوردن موتور و قطعات داخل صفحه آن شروع می شود. بعد از جدا کردن کامل قطعات، متخصص به دنبال مشکلات فنی و ظاهری در ساعت می گردد و بعد از پیدا کردن آنها، به تعمیر و ترمیم بخش آسیب دیده می پردازد.

  اگر زیر شیشه ساعت مچی بخار گرفتی یا قطرات آب مشاهده شد، چه کاری باید انجام داد؟

  این اتفاق 2 دلیل دارد. یا بخاطر ضربه ای که متوجه آن نشدید، شیشه ساعت ترک برداشته و به مرور زمان دچار آسیب شده. یا بیشتر از میزان ضد آب ساعت، آن را در معرض برخورد با آب قرار دادید. در مواجه با چنین مشکلی سعی کنید ساعت را در جای خشک و بدون رطوبت نگه دارید و در اولین فرصت به یک تعمیرکار ساعت مراجعه کنید.

  تعمیر ساعت قدیمی به صرفه است؟

  تعمیر ساعت های قدیمی از این جهت ارزشمند است که آنها دارای خاطرات با ارزشی هستند و به احتمال زیاد یاد افراد قدیمی را برای تان زنده نگه می دارد. برای مثال تعمیر ساعت سیکو 5 قدیمی! ساعت هایی که همچنان با کیفیت اند اما بخاطر طول عمر زیاد، دچار مشکلاتی شدند که اکثر آنها قابل برطرف شدن هستند.

  چطور ساعت مچی مکانیکی را کوک کنم؟

  کوک کردن ساعت مچی اتوماتیک یا همان مکانیکی ها از رایج ترین سوال هاست. کوک کردن ساعت مکانیکی در زمانی که دسته کوک داخل است و به سمت جهت چرخش عقربه ها صورت می گیرد. معمولا در ساعت های مکانیکی جدید با چرخاندن دسته کوک، زمانی که فنر قابل شارژ داخل موتور کاملا شارژ شد، دسته کوک هم سفت می شود. در بعضی مدل ها نیز بعد از شارژ کامل فنر، دسته کوک بصورت هرزگرد می چرخد و مشکلی برای آن بوجود نمیاید. اما بطور کلی پیشنهاد می کنیم روزانه 15-20 دور دسته کوک را زمانی که داخل است در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا ساعت تان کوک کافی را داشته باشد.

  بایدها و نباید های ساعت مچی

  باید ها و نباید چیزهایی که نباید فراموش کنید:

  • اگر ساعت مچی مکانیکی دارید فراموش نکنید که 4-5 سال آن را به نمایندگی برند خود یا یک تعمیر کار مطمئن، جهت روغن کاری قطعات و سرویس ببرید.
  • اگر ساعت مچی مکانیکی دارید و خیلی از آن استفاده نمی کنید، هر از گاهی آن را کوک کنید یا از یک دستگاه واینر برای شارژ نگه داشتن موتور کمک بگیرید.
  • اگر ساعت مچی کوارتز دارید و باتری آن تمام شده و قصد دارید خودتان تعویض باتری انجام دهید، باید بدانید که باتری مناسب چه شماره ای است و این کار را بدون آسیب به سیم پیچ موتور و واشرهای ساعت انجام دهید.
  • اگر ساعت مچی تان دچار آسیب شد و به تعمیرکار جهت رفع مشکل مراجعه کردید، حتما از او بخواهید داخل فاکتور موارد تعمیر یا تعویض قطعات را قید کند.

  سخن آخر:

  در نهایت مجددا پیشنهاد میکنیم، تعویض قطعات و یا تعمیر ساعت مچی را در صورت نداشتن مهارت کافی بصورت شخصی انجام ندهید. این امر ممکن است آسیب جدی و بدتری برای ساعت شما بوجود بیاورد. ما در ایران تایمر در تهیه قطعات ساعت مانند: بند ساعت، قفل بند، باتری و تعویض باتری، تجهیزات مخصوص تعمیر ساعت و … می توانیم در کنار شما باشیم. اما برای تعمیرات قطعا شما را به سمت نمایندگی برند ساعت تان هدایت خواهیم کرد.

  همه چیز درباره تعمیر ساعت مچی (مراحل سرویس و تعمیر ساعت)
    ۲۶
  نویسنده | مترجم: سحر نجیبی
  من متخصص تولید محتوا متنی، عکس و فیلم برداری و علاقه مند به حوزه ساعت مچی و اکسسوری، دنیای مد و فشن با تجربه کافی در این زمینه هستم. و در سایت ایران تایمر از جدیدترین مدل های روز تا فنی ترین اطلاعات دنیای ساعت ها را با شما به اشتراک می گذارم.
  امانت داری و اخلاق مداری
  استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
  محصولات پیشنهادی ما برای شما
  نظرات کاربران
  مرتب سازی بر اساس:
  امیر: ۵ خرداد ۱۴۰۲
  سلام و تشکر از مطالب مفید
  ایا ساعت های غیر مکانیکی که با باتری کار می کنند نیز نیاز به سرویس دارند؟
  به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (2) خیر (0)
  ایران تایمر: ۶ خرداد ۱۴۰۲
  سلام وقت بخیر بله در صورت اینکه ساعت نیاز به تعمیر نداشته، بهتر هست هر 5 سال یک سرویس ببرید
  به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (2)
  Amin: ۳ ارديبهشت ۱۴۰۲
  وقت بخیر من ی رولکس جاست دیت دارم متاسفانه کوک‌نمیکنه ینی میچرخونی هیچ صدایی نمیاد ازش و کوک نمیشه، ساعتش ۱۸ عیاره حیفه
  به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (1) خیر (1)
  ایران تایمر: ۴ ارديبهشت ۱۴۰۲
  سلام - در حال حاضر ما تعمیرات روی برند رولکس انجام نمیدهیم
  به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (2)
  آزاده: ۲۵ بهمن ۱۴۰۱
  بسیار دقیق و کامل توضیح دادید👏🙏
  به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
  امیر: ۲۴ دی ۱۴۰۱
  سلام تشکر از مطالب مفید
  ایا امکان سفارش ابزار باز کردن قاب ساعت در سایت هست؟
  به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
  ایران تایمر: ۲۴ دی ۱۴۰۱
  سلام وقت بخیر یکسری ابزار بابت باز کردن درب پشت قاب ساعت داخل سایت هست که از قسمت خدمات پس از فروش میتونید دسترسی داشته باشید
  به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (1) خیر (0)
  Mohammad: ۲۴ آبان ۱۴۰۱
  سلام وقت بخیر
  من یه ساعت اسپرت لاروس دارم که قاب دور صفش شکسته
  میشه اونو تعویض کرد؟
  به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (1) خیر (0)
  ایران تایمر: ۲۴ آبان ۱۴۰۱
  سلام وقت شما هم بخیر
  در حال حاضر برند مورد نظر شما در ایران نمایندگی فعال ندارد و ما نیز امکان ارائه این خدمات را نداریم
  به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
  21
  عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
  کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
  ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
  آخرین محصولات دیده شده


  بستن فرم