طراحی با نیش مار !

حالت مطالعه
چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ نویسنده | مترجم:

طراحی با نیش: پنج ساعت با جاذبۀ حیوانات
موجودات خطرناک همیشه جاذبۀ جادویی داشته اند. در این مقاله، ما به پنج مدل ساعت که این جذابیت را منعکس می کنند، می پردازیم. 
یک مار بر مچ دست بهتر از دو مار در زیر یک بوته هستند – مخصوصاً اگر از یک مادۀ ارزشمند ساخته شده باشد، زمان را نشان دهد و از خانۀ بولگاری (Bulgari) بیاید. سرپنتی (Serpenti) انعطاف پذیر که دور مچ مانند یک مار واقعی پیچیده می شود. شکل مثلثی گرد در یک انتها، هم قاب ساعت است و هم سر خزنده . 
bulgari_serpenti بولگاری اولین مدل ساعت های سرپنتی را در دهۀ 1940 ارائه داد. موجودات خطرناک برای مدت های طولانی مورد علاقۀ طراحان بوده اند. کارتیه (Catrier) نیز مجموعه ای از ساعت ها با نمادهای حیوانات درنده دارد – از سال 1914، پلنگ همیشه جایگاه ثابتی در مجموعۀ این برند ساعت و جواهرات پاریسی داشته است. 
یک گربۀ وحشی ساخته شده از فلز باارزش می تواند حساب بانکی هر شخصی که می خواهد یکی از آنها را خریداری کند، تهدید کند – و پلنگ نیز ساعت مچی چندان هیچان انگیزی نخواهد بود اگر زیبایی آن با درندگی چهرۀ این حیوان همراه نشود. رولیشن (Revelation) جدیدترین ساعت پلنگباز کارتیه، به زیبایی و هنرمندی جذابیت آن را نشان می دهد، و این به خاطر ویژگی ساعت شنی تماشایی آن است. حرکت صفحۀ ساعت باعث می شود دانه های ریز طلا به آهستگی از بالا به پایین چهرۀ پلنگ بریزند، و مجدداً آن را به تدریج محو کنند. 
cartier_revelation_cartier گربه سان وحشی دیگری الهام بخش تخیلات طراحان در ژاکت دراز (Jaquet Droz) بوده است. یک پرترۀ مینیاتوری ظریف از چهرۀ شیر روی صفحۀ میناکاری شدۀ پتیت هور مینوت لیون (Petite Heure Minute Lion) با جزئیات بسیار، در کوچک ترین فضا نقاشی شده است. ژاکت دراز استعدادهای عالی هنرمندان خود را که هر یک از 28 عدد این ساعت منحصربفرد را خلق کرده اند، تقدیر می کند. 
jaquet_droz_petite_heuer_lion یک گرگ روی صفحۀ آرتی ولف توربیلون 1/1 (ArtyA Wolf Tourbillon 1/1 ) ظاهر خشونت آمیزتری دارد. هنرمند بلژیکی  برام رامون (Bram Ramon) پشت این طراحی پیچیده قرار دارد، با صفحه ای که تزئینات طرح گل و سر گرگ با کار حکاکی و مجمسه سازی مینیاتوری ترکیب شده اند. طراحی ساعت گرگ – با سبک قرون وسطایی خود – ترکیبی از راک اند رول (rock and roll)، اسطوره شناسی و صنعتگری زیبا است، که اینجا با افزودن یک توربیلون تقویت شده است. گرگ وحشی این ساعت سوئیسی را به ساعت پرجلوۀ افراد سخت و جدی تبدیل کرده است. 
artya-wolf-tourbillon

حیوانی که ترس و جاذبه را برمی انگیزد توسط برند ژنوی نوآور و مبتکر، MB&F به همراهی ساعت ساز LEpee در سال 1839 به یک ساعت تبدیل شده است. ساعت عنکبوتی آراکنوفوبیا (Arachnophobia، به معنای ترس شدید از عنکبوت ها، مترجم) به عنوان یک ساعت رومیزی یا دیواری طراحی شد – بزرگ تر از آن است که بتوان روی مچ بست.

آراکنوفوبیا از مجسمۀ عنکبوت 9 متری به نام «Maman» که توسط هنرمند فرانسوی – آمریکایی لوییس بورژوا (Louise Bourgeois) ساخته شده بود، الهام گرفته است، که حس دوگانۀ محافظت کننده و تهدید کننده را القا می کند. آراکنوفوبیا مجسم کنندۀ خطی است که بین ترس و زیبایی قرار دارد.

 

طراحی با نیش مار !
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم