مروری بر استرون جی پی اِس سیکو

حالت مطالعه
ﺳﻪشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ نویسنده | مترجم:

مروری بر استرون جی پی اِس سیکو

the Seiko Astron GPS Watch

سیکو در سال 2012  ساعتی را معرفی کرد که زمان را با دریافت سیگنال های جی پی اِس در هر نقطه ای بر روی کره ی زمین نمایش می دهد. سیکو استرون، آینده ی نمایش زمان را با تحولی بزرگ روبرو کرد و اگر تا به حال مطالعه ای راجع به آن نداشتید بهتر است این مقاله را بخوانید. استرون یک ساعت آنالوگ با انرژی خورشیدی است که سیگنال های ماهواره ای را دریافت می کند و قابل تنظیم بر روی 39 منطقه یعنی هر نقطه ای روی کره ی زمین است. البته که هیچ یک از ساعت های مکانیکی بیشتر از 37 منطقه را پوشش نمی دهند. استرون به محض اینکه برای تنظیم آماده شود، موقعیت کلی را توسط اولین سیگنال های اولیه معلوم می کند، سپس در پایگاه اطلاعاتی خود که سطح زمین در آن به یک میلیون مربع تعریف شده، اطلاعات موجود را مقایسه کرده و زمان دقیق در آن محل محاسبه می کند و این کاری است که هیچ ساعت دیگری نمی تواند انجام دهد. کارایی سیکو استرون از دیگر ساعت هایی که در آن ها سیگنالهای رادیویی زمینی از ساعت های اتمی دریافت می شود متفاوت است، آن هایی که به اصطلاح آر سی نامیده می شوند و فقط در محدوده های ایستگاهی در ایالات متحده، ژاپن، انگلستان، آلمان و چین .... کار می کنند اما استرون در قطب، وسط اقیانوس یا بیابان و یا در قله ی کوهستان ها می تواند تشخیص دهد که در چه موقعیت زمانی قرار دارد در حالی که آر سی اینطور نیست.

 

 

Seiko Astron Outer Space bkgd

 

 

زمانی که شما یک استرون را از جعبه ی ساعت خارج می کنید  باید حتما آن را شارژ کنید، این ساعت با نور شارژ می شود، هر نوعی از نور باتری آن را شارژ می کند اما نور خورشید کارآمد ترین منبع تغذیه برای این ساعت است. شاخص میزان شارژ در این ساعت بین اعداد 9 و 10 قرار دارد و میزان شارژ بودن ساعت را می توانید مشاهده کنید؛ وضعیت شارژ از طریق حروف انگلیسی  ای و اِف نمایش داده می شود که - ای - نشانه ی خالی بودن و - اِف -  نشانه ی کامل شارژ بودن است. قدرت ذخیره ی انرژی در آن تا دو ماه در حالت فعال و شش ماه در حالت خواب است، حالت خواب یعنی نور به آن نرسد؛ تنها 6 دقیقه نور خورشید کافی است تا استرون برای یک شبانه روز شارژ داشته باشد اما برای شارژ کامل، از حالت کاملا خالی از شارژ، باید به مدت 65 ساعت نور خورشید دریافت کند.

در حالتی از کمبود انرژی، ساعت به گونه ای برنامه ریزی شده که گیرنده ی سیگنالی آن کار نکند بنابراین شارژ منظم مهم است.

به طور اتوماتیک استرون در هر روز یکبار خود را با سیگنال های موجود در منطقه همگام می کند تا در صورت تغییر موقعیت مکانی، زمان را به درستی نمایش دهد. برنامه نویس استرون می گوید که اگر منبع نوری قوی وجود داشته باشد این دریافت های سینگالی راحتتر و دقیق تر منتقل می شود و این ساعت به یاد می آورد که این منبع نوری قوی در کدام زمان از روز در اختیارش قرار می گیرد و در روزهای بعدی نیز در همان محدوده ی زمانی در صدد جست و جوی سینگال قوی است که گاهی ممکن است با نوع لباس پوشیدن لباس شما در روز بعد موفق به دریافت منبع نور قوی نشود اما به هر حال اختلالی در عملکرد ساعت خود مشاهده نمی کنید ولی او تلاش خودش را می کند!

 

 

Seiko Astron front view

 

حلقه ای به شکل آنتن در زیر قاب سرامیکی قرار گرفته است، برای همگام سازی ساعت به طور دستی می توان تنها با فشار یک دکمه ی ساده این کار را انجام داد. این فرآیند با فشار دادن و نگه داشتن به مدت شش ثانیه امکان پذیر می باشد و زمانی موفق است که حداقل چهار سیگنال دریافت کند که با دریافت آن ساعت و دقیقه به آرامی به موقعیت جدید خود حرکت میکند. بهترین زمانی که می توانید تغییرات را به طور محسوسی مشاهده کنید زمانی است که سوار هواپیما هستید و موقعیت تغییر زمانی فراهم است!

 

Seiko Astron profile

 

 

Seiko Astron angle

 

Seiko Astron back view w/buckle

 

سیکو در این ساعت از بند سیلیکونی استفاده کرده است و اعتقاد دارد این ساعت با این جنس، به شکل مطلوب تر و راحتی دست را در آغوش می گیرد! صفحه ی ساعت به گونه ای طراحی شده که در فضاهای کم نور یا با نور شدید به راحتی خوانا باشد.

این ساعت قابی سرامیکی دارد و شیشه ی ضد خش با کریستال سافایر، بدنه ی اصلی ساخته شده از فولاد ضد زنگ و مقاومت در برابر آب تا صد متر برای آن در نظر گرفته شده است. ضخامت ساعت برابر 16.5 میلیمتر می باشد و وزن ساعت 146 گرم است. تعداد تولید شده ی این ساعت تنها 2500 عدد است. قیمت این رفرنس 2.300 دلار قیمت گذاری شده است. البته از همین مدل ساعت چند نمونه ی دیگر به بازار عرضه شده با رنگ های دیگر و تفاوت های جزئی که تا 3.800 دلار قیمت دارد و در رفرنس آن تنها عدد آخر متفاوت است.

مدل:

SAST009   

 

 

 

مروری بر استرون جی پی اِس سیکو
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم