بررسی تخصصی نمایش حالت ماه

حالت مطالعه
شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ نویسنده | مترجم:

بررسی تخصصی نمایش حالت ماه:

 

"به ماه سوگند یاد نکن، که دائم در حال تغییر است. پس عشق تو نیز دچار تغییر خواهد شد."

  • ویلیام شکسپیر، رومئو و ژولیت

جاذبه ای که ماه بر تخیلات ما دارد تقریبا به اندازه جزر و مد ماه نیرومند است. ورای نیازمندی اخترشناسان و زمان‌سنج‌ها، شبیه سازی دوره قمری برروی صفحه ساعت شاعرانه و سمبلیک است. ساعت‌های نمایش حالت ماه یک بیانیه از ارتباط ظریف بین گذشته و موقعیت ما در جهان است. در پس صفحه ساعت مکانیزم‌های پیشرفته دوره ماه را نمایش میدهند.

چند نوع ماه قمری وجود دارد. چیزی که برای ساعت‌سازان مهم است نوع مذهبی آن و دوره قابل رویت آن است. طول میانگین آن 29.530587981 روز است (یعنی 29 روز و 12 ساعت و 44 دقیقه و 2.80 ثانیه). در تلاش ساعت‌سازان در شبیه سازی گردش ماه، بیشتر ساعت‌های مون فیز (نمایش حالت ماه) یک چرخدنده 59 دندانه‌ای (2 برابر 29.5 روز) دارند. این چرخدنده در هر روز یک دندانه به جلو حرکت کرده در حالی که 2 عدد ماه برروی صفحه آن کشیده شده که یکی پس از دیگری از داخل پنجره بریده شده برروی صفحه ساعت نمایان می‌شود.

 

 

به جهت اعشار بلند بالار طول ماه در واحد روز، چنین مکانیزمی نیازمند تصحیح یکروزه در هر 2.5 سال است. هرچقدر گردش ماه به مقدار میانگین آن نزدیکتر شود، اندازه‌گیری آن دقیقتر خواهد بود. هرچقدر نیز مکانیزم آن پیشرفته تر باشد، خطای آن می‌تواند به یک روز در یک قرن، یک هزاره و حتی بیشتر از آن نیز کاهش یابد.

 

 

حال که صحبت از دقت اندازه گیری شد، قابل ذکر است که چندین ساعت‌ساز تلاش برای بهبود دقت اندازه گیری حالت ماه نموده‌اند. به عنوان مثال شرکت "کریستین وَن دِر کلاو (Christiaan Van Der Klaauw) با ساعت ریل مون (Real Moon) یک نمایشگر 3بعدی ماه که تنها انحرافی معادل با یک روز در 11 هزار سال دارد. این ساعت همچنین بالاترین دقت نمایش حالت ماه با نشانگر 3بعدی از ماه در جهان را دارد.

 

 

سپس برند مستقل و بی سر و صدای "اوچز اوند جونیور" (Ochs und Junior) ساعت ماه‌نمایی ساخت که تا 3478.27 سال آینده کاملا صحیح عمل می‌نمود. مطمئنا دقیق‌ترین ساعت تولید شده نیست، اما در نظر داشته باشید که عملکرد نمایش حالت ماه توسط یک سیستم چرخدنده ای اِپیسایکلیکال (Epicyclical دو چرخدنده سوار برهم به گونه‌ای که محور یکی، بر محور دیگری در حال گردش باشد) 5 قطعه‌ای اجرا میگردد (تنها 5 قطعه).

 

 

ساعت ساتورِل اَ لون پورپِتوئِل 2 اِم (Sauterelle a lune Perpetuelle 2M) که توسط ساعت‌ساز مستقل آدره استرِلِر (Andreas Strehler) در ساعت 2015 ارائه شد تا به امروز دقیقترین ساعت مچی نمایش حالت ماه است که تقریبا در هر 2.060 میلیون سال نیاز به تصحیح یک روز را خواهد داشت. اندریا استرلر بر اساس محاسبات پروفسور رابرت بَگِنستوس (Robert Baggenstos)، یک مجموعه چرخ دنده جدید را برای مدل 2M طراحی نموده‌است. پروفسور بگنستوس نسبت را محاسبه و استلر این محاسبات را به قطار چرخ دنده تبدیل نموده است.

 

 

با این حال اندریا استرلر به تازگی ساعت دیگری را عرضه نموده است. ساعتی با نام لون اکزکت (Lune Exact) به معنی ماه دقیق، که نمی‌توان گفت از نظر مکانیکی دقیقتر است، اما به شیوه‌ای تصحیح شونده دقیقتر است. با دقتی که یک ساعت میتواند دقیق باشد، به این معنی که نمی‌توان ساعت‌های عقربه‌ای را با دقت بالایی خواند. به استثناء ماه نو و ماه کامل، در سایر زمان‌های ماه کاربر می‌بایست وضعیت دقیق ماه را حدس بزند. اما در این ساعت (Lune Exact) یک مقیاس برروی صفحه قرار دارد که بوسیله آن می‌توان وضعیت ماه را با مقیاس ورنیر (Vernier Scale) با دقتی در حدود 3 ساعت تنظیم نمود.

 

 

نیم‌کره شمالی و جنوبی:

مردم نیم‌کره شمالی وضعیت ماه را متفاوت با مردم نیم‌کره جنوبی می‌بینند. سمت روشن ماه در نیم‌کره جنوبی برعکس دیده می‌شود. برای مثال ربع اول مانند حرف D لاتین در نیم‌کره شمالی و به شکل C لاتین در نیم‌کره جنوبی است. تنها ماه نو و ماه کامل است که در هر دو سوی استوا به یک شکل دیده میشود.

 

 

بیشتر ساعت‌ها ماه را آنچنان که در نیم‌کره شمالی دیده می‌شود نمایش میدهند. با این حال برخی ساعت‌سازان ساعت‌هایی با نمای ماه در نیم‌کره جنوبی و حتی برخی با نمایش هر دو نمای ماه اراده نموده‌اند. مانند ساعت اچ ام دبل همیسفر مون از شرکت آرنولد اند سان (Anrold and Son HM Double Hemisphere perpetual Moon)

 

بررسی تخصصی نمایش حالت ماه
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم