چرا ساعت ها تابستانی و زمستانی دارند؟

حالت مطالعه
شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ نویسنده | مترجم:

هر سال در روز اول فروردین 24 ساعت از زمان ما ناپدید می شود و اصطلاحا به جلو کشیده می شود. این در حالیست که در بامداد 31 شهریور این 24 ساعت برگردانده می شود و یک ساعت به عقب کشیده می شود. این یک اتفاق جادویی یا سفر در زمان نیست. 

با انجام این کار، یک ساعت از صبح ها کوتاه تر و عصرها طولانی تر می شود. و در ابتدای پاییز با عقب کشیدن ساعت های خود به زمان استاندارد برمی گردیم. این کار اصطلاحا به ساعت تابستانی در دنیا شناخته می شود اما این کار چه فایده ای دارد؟

دلیل تغییر ساعت در سال چیست؟

کسانی که در مناطق دور از خط استوا زندگی می کنند، ساعات روز آنها در تابستان طولانی تر از روزهای زمستانی شان است. تغییر ساعت تابستانی و صرفه جویی در نور مزایای زیادی برای این افراد به همراه دارد. اما در کشورهایی که ساعات روز آنها در تابستان و زمستان چندان فرقی ندارد، عقب و جلو کشیدن ساعت هم بی فایدست و انجام نمی دهند.

در حال حاضر بیش از 70 کشور دنیا در زمان های متفاوت و به میزان های مختلف ساعت های خود را تغییر می دهند. همچنین تغییر ساعت تابستانی و زمستانی در کشور های مختلف با موافقت ها و مخالفت هایی همراه بوده.

طرفداران موافق اند که ساعت تابستانی باعث صرفه جویی در انرژی نور و کاهش مصرف انرژی می شود. در حالیکه مخالفان معتقدند که صرفه جویی ساعت تابستانی در هنگامی که ساعت زمستانی است جبران می شود. همچنین بیدار شدن در تاریکی فصل پاییز و زمستان می تواند بر سلامتی افراد تاثیر بگذارد.

ایده تغییر ساعت از کجا آمد؟

ایده جلو و عقب کشیدن ساعت، توسط بنیامین فرانکلین اولین بار در سال 1784 در مقاله ای که در فرانسه به چاپ رسیده بود بیان شد. به نظر او، باید مردم در روزهای تابستان زودتر از خواب بیدار شوند تا در نور شمع ها صرفه جویی شود. این ایده در کشورهای دیگر نیز بررسی شد و در یک سری از کشور ها هم انجام شد. در ایران ایده ساعت تابستانی و زمستانی برای اولین بار قبل از انقلاب روی ساعت رسمی کشور اجرا شد. پس از انقلاب تا سال 1370 کنار گذاشته شد. مجددا این طرح در دهه 70 و 80 با وجود مخالفت و موافقت های متعدد در سال 1386 تصویب و عملی شد.

از آنجایی که تنظیم ساعت مچی آنالوگ راحت است، اکثر کسانیکه ساعت مچی دیجیتال دارند، زمان عقب و جلو کشیدن ساعت ها در سال دچار مشکل می شوند. ما در ویدئو آموزشی ساعت مچی دیجیتال روش تنظیم ساعت را به شما توضیح داده ایم. در لینک زیر مشاهده کنید:

مشاهده ویدئو

 

چرا ساعت ها تابستانی و زمستانی دارند؟
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم