ساعت GMT چیست و چه کاربردی دارد؟

حالت مطالعه
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ نویسنده | مترجم:

شاید بارها کلمه GMT را روی صفحه ساعت‌ها دیده باشید اما معنی آن را نمی دانید! GMT مخفف کلمه Greenwich Mean Time است و از ساعت رصدخانه صنعتی گرینویچ گرفته شده. به ساده ترین زبان، کاربرد و معنی GMT در ساعت‌های امروزی، ساعتی است که با آن می‌توانید زمان کشور دیگر را روی صفحه نمایش داشته باشید. در صورتی که این ویژگی بر اساس هدف دیگری در ساعت‌ها ایجاد شده بود. اگر می‌خواهید با این ویژگی خاص به نام ساعت جهانی بیشتر آشنا شوید، پس بهتر است در ادامه همراه من باشید.

تاریخچه قابلیت GMT در ساعت ها:

در ابتدا باید بدونید چرا چنین اصطلاحی ایجاد شد و چه کاربردی برای چه اشخاصی داشت؟ GMT در معنای اولیه برای سنجش یک زمان واحد بود. ناهماهنگی زمانی در بین کشورها و حتی در بین شهرهای مختلف، نیاز ایجاد یک زمان متعادل و یکپارچه در سراسر جهان را توسط دولت ها ایجاد کرد. تعیین رصدخانه سلطنتی گرینویچ، به عنوان بزرگترین و برجسته ترین رصد خانه و محل نصف النهار مبدا برای سنجش زمان جهانی (یکپارچه) در بین همه مرسوم شد و قابلیت GMT به معنای نمایش زمان جهانی و سراسری بود. اما بیشتر برای چه اشخاصی مفید بود؟

همان دلیل عدم هماهنگی زمانی بین کشور‌ها و شهرها مشکلات بسیاری برای خلبانان و پروازها ایجاد می‌کرد که بوجود آوردن قابلیت GMT در سال 1848 این مشکل را حل کرد. جالبه بدانید اولین کمپانی ساعتی که از قابلیت GMT در ساعت مچی هایش استفاده کرد، برند ساعت رولکس بوده. ساعت GMT اوایل توسط خلبانان نیروی هوایی انگلستان استفاده می‌شد اما به مرور زمان و با تغییراتی که پیش آمد، توسط عموم مورد استفاده قرار‌گرفت.

کاربرد اولین ساعت های GMT

مفهوم ساعت گرینویچ چیست؟

همانطور که بالا اشاره کردیم، ساعت به وقت گرینویچ (GMT) همان ساعت تعیین شده در رصدخانه سلطنتی گرینویچ در انگلستان است و بر اساس موقعیت خورشید نسبت به زمین مشخص می شود. با اینکه از نظر زمانی ساعت GMT گرینویچ و با ساعت جهانی UTC هماهنگ است، اما بیشتر کشورهای زیر مجموعه بریتانیا متکی بر GMT هستند و اکثر کشورها بر مینای UTC هستند. با این وجود نام قابلیت GMT در ساعت مچی ها بیشتر به چشم می آید و همان مفهوم ساعت جهانی را دارد.

مفهوم ساعت گرینویچ - مفهوم ساعت GMT

قابلیت GMT چه کمکی در صنعت ساعت سازی کرد؟

همانطور که در تاریخچه بوجود آمدن ساعت GMT خواندید، هدف اصلی از تعیین یک زمان واحد برای رفع مشکلات زمانی بین کشور ها به خصوص در اروپا بود. بسیاری معتقدند ساعت GMT تاثیر به سزایی در رشد صنعت حمل و نقل، ریلی و هوایی داشت و مشکلات زیادی از جمله تاخیر و بهم ریختگی زمانی و برنامه ریزی ها را بهبود بخشید. جالب است بدانید مسافرانی که به اروپا سفر می کردند با اطلاع از وجود ساعت GMT به رواج آن در کل دنیا کمک کردند.

ساعت GMT چطور کار می کند؟

پس بطور کلی باید بگوییم، ساعت GMT ابزاریست کاربردی برای تعیین اختلاف زمانی. و در ظاهر به ساعتی که غیر از نمایش زمان 12 ساعت قابلیت نمایش زمان دوم را دارد، ساعت GMT گفته می‌شود. اما این مدل ساعت مچی چطور کار می‌کند و چگونه به ما جهت اطلاع از اختلاف زمانی کمک می کند؟

GMT watches

این ساعت‌ها دارای دو سری اعداد و عقربه هستند. در ساعت GMT به غیر 12 ساعت و عقربه های نمایش زمان، یک سری اعداد 24 ساعته و عقربه مخصوص نمایش زمان GMT طراحی شده. گاها عقربه نمایش GMT یک عقربه و در بعضی ساعت ها هم دو عقربه طراحی شدند. برای تنظیم این ساعت‌ها، عقربه های اصلی را به زمان محلی که در آن قرار دارید تنظیم می‌کنید. در بعضی ساعت‌های GMT که دارای قاب چرخشی هستند، می‌توانید با چرخاندن قاب دور ساعت و یا تنظیم عقربه GMT، اختلاف زمانی محل فعلی و کشور دومی که میخواهید را به دست بیارید. در نسخه های اولیه ساعت های GMT کار با آنها بسیار سخت و پیچیده تر بود. اما در حال حاضر با پیشرفت دنیای ساعت، استفاده از این قابلیت به مرور ساده تر شد.

اهمیت GMT در ساعت مچی ها:

با توجه به پیشرفت بشر در تکنولوژی و بوجود آمدن ابزارهای راحتی مثل تلفن همراه، شاید چندان ساعت های دارای GMT مورد استفاده قرار نگیرند. اما این ساعت مچی ها به دلیل قدمت و اصالتی که دارند هنوز در بین کلکسیونرها و دوستداران ساعت جایگاه ویژه ای دارند. همچنین برند های مطرح ساعت، مثل رولکس که در تولید ساعت GMT هم پیشتاز بوده، هنوز سالی یک یا دو بار ساعت قاب پپسی با قابلیت GMT را وارد بازار می کند. یا برند ساعت سیکو که در کالکشن هر سال اش، یکی از این ساعت های جدید را دارد. یکی دیگر از برندهای مطرح صنعت ساعت مچی، جی شاک کاسیو یا سری ادیفایس کاسیو است که در اکثر ساعت هایش از قابلیت ساعت جهانی و GMT استفاده می کند. چرا که داشتن این ویژگی جدا از زیبایی طراحی ساعت، نشانه از قدرت سازنده ساعت در افزایش دقت و کیفیت محصولاتش نیز دارد. امروزه در بین برندهای مطرح ساعت ساز رقابتی قابل توجه برای تولید ساعت مچی ها با فناوری های به روز از جمله: انرژی خورشیدی، قابلیت هوشمند با اتصال بلوتوث، ویژگی جالب GMT، کرنومتر و کرنوگراف، قطب نمای دیجیتال و … وجود دارد. که به کار بردن هر یک از این ویژگی ها نشان دهنده ارزش و قدرت سازندگی آن برند می باشد.

seiko gmt
casio gmt

غیر از کلکسیونرها برای تکمیل و زیبایی کلکسیون ساعت، ساعت های GMT دار همچنان مورد استفاده خلبانان، تجار یا در مسافرت ها طولانی و هوایی مورد استفاده عموم قرار می گیرد. این ویژگی در ساعت ها وجود دارد تا در صورتیکه به تلفن همراه دسترسی نداشتید با یک نگاه سریع و ساده، تفاوت زمانی محلی که در آن هستید با یک شهر یا کشور مورد نظرتان را سریعتر ببینید.

اختلاف زمانی ساعت ایران با گرینویچ چند ساعت است؟

اختلاف ساعت گرینویچ ایران

اگر ملاک را شهر تهران بگذاریم، اختلاف زمانی تهران به نسبت ساعت گرینویچ انگلستان، 3:30 جلوتر است که به این شکل GMT+3:30 نشان داده می شود.

ساعت مچی GMT مناسب چه افرادی است؟

فرقی نمی کند قصد خرید ساعت مردانه یا ساعت زنانه با قابلیت GMT داشته باشید، این ویژگی مناسب افراد ماجراجو یا پر مشغله است. اگر بخاطر شغل تان مدام در حال تجارت هستید، قطعا نیاز است که از ساعت کشور مقابل مطلع باشید تا بد موقع با آنها تماس نگیرید. و یا اگر اهل مسافرت هستید، ساعت های GMT به شما در تنظیم خواب و زمان بندی مناسب جهت برنامه ریزی بهتر در روزهای مسافرت کمک خواهد کرد.

خرید و قیمت ساعت GMT

هرچقدر قابلیت های یک ساعت بیشتر باشد، به طبع کمپانی سازنده آن هزینه بیشتری بابت افزایش دقت و عملکرد ساعت میپردازد. و بدون شک این موضوع روی قیمت ساعت مچی نیز تاثیر گذار است. در خصوص قیمت ساعت مچی های GMT باید بگوییم بستگی دارد شما چه برندی را انتخاب می کنید. معمولا برندهای سرشناسی که قبلا از آنها نام بردیم، در ساعت هایی که رنج قیمت متوسط رو به بالا دارند، از این قابلیت ویژه استفاده می کنند.

نتیجه گیری:

ساعت های GMT بیشتر بخاطر حس نوستالژی بودن و اصالتشان هنوز مورد توجه دوستداران ساعت هستند. همچنین در اوایل تولید این ساعت‌ها، سختی بیشتری از لحاظ تولید موتور و نوع کالیبر در ساعت مچی وجود داشت. و به مرور این سختی ها با پیشرفت صنعت ساعت سازی برطرف شد. به نظر شما زیباترین یا بهترین ساعت GMT که دیدید از چه برندی بوده؟ حتما نظرتان را درباره این ساعت ها با ما به اشتراک بزارید.

ساعت GMT چیست و چه کاربردی دارد؟
  ۶
نویسنده | مترجم: سحر نجیبی
من متخصص تولید محتوا متنی، عکس و فیلم برداری و علاقه مند به حوزه ساعت مچی و اکسسوری، دنیای مد و فشن با تجربه کافی در این زمینه هستم. و در سایت ایران تایمر از جدیدترین مدل های روز تا فنی ترین اطلاعات دنیای ساعت ها را با شما به اشتراک می گذارم.
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم