رازهای نگهداری ساعت مچی + ترفندهای کاربردی

حالت مطالعه
چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ نویسنده | مترجم:

چه کلکسیونر ساعت مچی باشید چه نه، بهتر است از ساعت مچی‌هایتان به بهترین شکل نگهداری کنید تا عمر طولانی‌تری داشته باشند. برای نگهداری از ساعت مچی راهکار‌هایی وجود دارد که شاید چندان به چشم نیایند اما قطعا تاثیر گذار است. نگهداری درست و اصولی از ساعتمچی نه تنها باعث افزایش عمر و دوام آن می‌شود، بلکه تاثیر بیشتری در بهتر دیده شدن استایل شما دارد. اینکه همیشه یک ساعت تمیز داشته باشید اینطور به نظر میاید که ساعت مچی شما همچنان نو و جدید است. در این مقاله می‌خواهیم 10 راه حل نگهداری ساعت را با هم بررسی کنیم.

چرا باید از ساعت مچی نگهداری کرد؟

چطور ساعت مچی را تمیز کنیم؟

شاید تا الان این سوال برای شما پیش آمده که ضرورت نگهداری یا تمیز کردن ساعت مچی چیست
بدون شک ساعت مچی هم مانند سایر لباس‌ها و اکسسوری‌های پوشیدنی ما، دچار عواملی مانند گرد و غبار، رطوبت، شوک و … می‌شود.

بسیاری از مواردی که ممکن است تا الان برای ساعت شما هم اتفاق افتاده و متوجه آن نشدید، در طول زمان دچار آسیب به عملکرد ساعت می‌شود. و در نتیجه آن دوام و طول عمری که از ساعت انتظار داشتید را بدست نخواهید آورد. مخصوصا اینکه ماهیت ساعت یادآوری روزها و اتفاقات خوب زندگیست و نگهداری صحیح ساعت مچی می تواند عمر آن را بیشتر کند. بنابراین چه بهتر، قبل از اینکه ساعت شما دچار آسیبی شود از آن پیشگیری کنید.

منظور از نگهداری صحیح ساعت مچی، تنها تمیز کردن ساعت نیست. بلکه عواملی وجود دارد و با آنها برخورد داشتید که بصورت ناخواسته تاثیر منفی بر ساعت گذاشته است. برای تمیز کردن ساعت مچی باید بدانید که ساعت ها هر کدام متریال خاص و متفاوت دارند و نوع تمیز کردن هر متریال هم متفاوت است. در مقالات قبلی ما آموزش نحوه تمیز کردن انواع ساعت مچی به شما داده شده. اما اینجا تنها قصد معرفی و بررسی عواملی را داریم که ممکن است در استفاده روزمره و بطور ناخودآگاه با آن برخورد داشته باشید.

تاثیر گارانتی ساعت مچی بر نگهداری درست آن:

شاید اینطور به نظر برسد که وسواس زیادی نباید در نگهداری ساعت مچی داشت، چون آنها دارای گارانتی هستند! ما پیشنهاد میکنیم حتما قبل از خرید ساعت مچی به موارد شامل گارانتی ساعت که بطور دقیق هم درباره آن داخل سایت توضیح دادیم، دقت کنید. اما این موضوع نباید مهر تایید و ضمانت این باشد که مشکلی برای ساعت مچی شما پیش نمی‌آید! برای مثال مواردی مانند بند ساعت در هیچ برندی گارانتی نمی‌شود، حتی در خیلی از برند‌های لوکس و گران قیمت! بند ساعت شاید به ندرت در بعضی برندهای لوکس و یا در برخی ساعت‌های تولید محدود گارانتی داشته باشد، اما بطور کل این قطعه شامل موارد گارانتی نیست. یا شیشه ساعت فقط در بعضی مدل‌ها و برندها شامل گارانتی می‌شود، آن هم فقط شیشه کریستال یاقوت کبود. حتی در مواردی که از بابت گارانتی آن مطمئن هستید، مانند موتور و ضد آب بودن، اگر استفاده ناصحیح از ساعت داشته باشید قطعا نمی‌توانید از گارانتی درستی هم استفاده کنید. منظور ما از استفاده ناصحیح این است که بر فرض ساعت شما تا 50 متر (در حد شست و شوی دست) ضد آب است اما آن را برای شنا داخل استخر می‌برید و ساعت شما قطعا آسیب جدی میبیند.

گارانتی ساعت مچی شامل چه مواردی است؟

10 نکته مهم برای نگهداری از ساعت مچی

باید بدانید که این نکات تنها برای ساعت های اورجینال و برند نیاز است که رعایت شود. چرا که ساعت های تقلبی و فیک هرچقدر هم که بابت آن هزینه کرده باشید، عمری مشخص و البته کوتاه دارند. همچنین اگر از متریال به کار رفته در ساعت تان اطمینان ندارید، قبل از هر اقدامی از یک کارشناس ساعت راهنمایی بگیرید.

1. مراقب بند ساعت مچی بر اثر استفاده طولانی مدت باشید:

بسیاری از ما دوست داریم مدام ساعت مچی روی دست‌مان باشد. اما اگر شغلی دارید که می‌توانید ساعت‌تان را برای چند ساعتی از دست خارج کنید و کنار خود نگه دارید، این کار را انجام دهید. بخصوص ساعت‌های بند چرمی بخاطر نوع شکل گیری بند ساعت، زمانی که مدت طولانی روی دست قرار می‌گرند با عرق دست رطوبت می‌گیرند و زودتر خراب می‌شوند. معمولا خانم‌ها در نگهداری ساعت زنانه بند چرمی به این نکته ریز دقت بیشتری دارند.

بند چرمی ساعت مچی بند استیل ساعت مچی
بند پارچه ای ساعت مچی بند پلاستیکی ساعت مچی


پس پیشنهاد می‌کنیم غیر از ساعت‌های بند فلزی، بقیه ساعت مچی‌ها با انواع بندهای چرمی، برزنتی (پارچه ای) و رابر یا همان پلاستیکی (مانند ساعت کاسیو جی شاک) را در صورت امکان مدت زمان طولانی روی مچ دست نگه ندارید.

2. . از تماس مواد شیمیایی و عطر به ساعت خود داری کنید:

از آنجایی که دست‌های ما بیشترین برخورد را با مواد آرایشی بهداشتی مانند انواع کرم‌ها و عطر را دارند، باید حواستان باشد که ساعت‌تان با این مواد برخورد نداشته باشد. مواد شیمیایی بخصوص عطر، در تغییر رنگ ساعت‌ها یا کدر شدن بدنه آنها تاثیر گذار است. فرقی هم نمی‌کند ساعت مچی شما یک ساعت سوئیسی است یا ژاپنی و یا …! مواد شیمیایی روی مرغوب‌ترین ساعت‌های اورجینال از بهترین برندها هم تاثیرات مخرب دارد. بنابراین قبل از پوشیدن ساعت مچی مطمئن شوید دست‌تان رطوبت مواد شیمیایی را نداشته باشد.

عوامل مخرب ساعت مچی

3. مراقب پیچ تنظیم ساعت باشید:

نگهداری از ساعت مچی

بسیاری از ما زمانی که ساعت را روی مچ بسته‌ایم سعی داریم دسته کوک ساعت یا همان پیچ تنظیم زمان را خارج کرده و عقربه‌های ساعت مچی را حرکت دهیم. اما این کار می‌تواند آسیب جدی به دسته کوک و ارتباط آن با موتور ایجاد کند. بطور ناخواسته در هنگام خارج کردن دسته کوک زمانی که هنوز ساعت روی مچ قرار دارد، ممکن است دسته کوک را به سمت بالا کشیده و خارج کنید. برای جلوگیری از این آسیب بهتر است ابتدا ساعت مچی را از دست خود باز کرده و بعد پیچ تنظیم را خارج کنید.

4. ساعت را با روش‌های اصولی تمیز کنید:

یک ساعت کثیف، قطعا تاثیر منفی در استایل شما خواهد گذاشت. از طرفی تمیز کردن ساعت مچی دارای اصول خاص خودش است و نباید بدون اطلاع از آن ساعت را زیر شیر آب گرفت و با صابون شست! در مقالات قبلی نحوه تمیز کردن انواع ساعت مچی‌ها را بر اساس نوع بند ساعت، به شما آموزش دادیم. اینکه بدانید ساعت مچی شما با توجه به جنس به کار رفته در اجزای مختلف آن چطور تمیز می‌شود، باعث می‌شود تا اصولی ساعت را تمیز کنید و نگرانی از بابت خراب شدن آن نداشته باشید.

5. از میزان ضد آب ساعت مچی مطمئن شوید و مطابق با آن عمل کنید:

اگر ساعت کاسیو جی شاک دارید، قطعا درباره این موضوع خیال‌تان راحت است که ساعت شما حداقل برای شنا در استخر و حداکثر برای غواصی ضد آب است. اما در دیگر برندها و حتی ساعت‌های کاسیو غیر جی شاک، حتما میزان ضد آب ساعت را بررسی کنید و مطابق با آن عمل کنید. باید بدانید که مفهوم میزان مقاومت در برابر آب ساعت با آن چیزی که پشت ساعت نوشته می‌شود، متفاوت است. برای مثال ساعت ضد آب 50 متر، در حد شست و شوی دست یا در برخی ساعت‌ها در حد استحمام در برابر آب مقاومت دارد.

3ATM یا 30M مقاوم در حد پاشیدن چند قطره آب روی ساعت یا تعریق دست
5ATM یا 50M مناسب در حد شست و شوی دست و در برخی ساعت‌ها در حد استحمام
10ATM یا 100M مناسب در حد شنا در عمق کم مانند استخر
20ATM یا 200M و بالاتر مناسب غواصی و غواصی‌های حرفه‌ای‌تر

6. دریچه‌های ورودی آب به ساعت و دسته کوک را چک کنید:

بطور مشخص گفتیم که باید حواستان به میزان ضد آب ساعت مچی باشد و متناسب با آن، ساعت را در معرض برخورد با آب بگذارید. اما یک نکته مهم که اکثر فروشنده‌های ساعت به شما نمی‌گویند، چک کردن ساعت برای عدم نفوذ آب است. با یک مثال بهتر این موضوع را توضیح میدهیم. برای مثال اگر ساعت شما میزان ضد آب 100 متر دارد و می‌خواهید داخل استخر آن را روی مچ دست ببندید، باید دقت کنید که حتما دسته کوک ساعت داخل باشد و اگر پیچی هست، آن را سفت کنید. شیشه ساعت را با سرانگشت لمس کنید و مطمئن شوید که روی شیشه خش یا ترکی ایجاد نشده. اگر به تازگی برای سرویس یا تعویض باتری ساعت را به خدمات پس از فروش بردید، در مورد سلامت واشر‌های پلاستیکی ضد آب ساعت از تعمیرکار بپرسید و مطمئن شوید که آنها آسیبی ندیدند. نباید به این امید که ساعت اورجینال است، از دقت به این نکات ریز صرف نظر کرد.

7. چه زمانی از خدمات سرویس ساعت باید استفاده کرد؟

خدمات و سرویس ساعت مچی

همانطور که احتمالا می‌دانید، ساعت‌های مکانیکی که موتور آنها از تعداد زیادی قطعات ریز تشکیل شده است، بهتر است هر از گاهی سرویس کامل روی این نوع ساعت‌ها انجام شود. به این دلیل که در طول زمان استفاده از ساعت‌های مکانیکی ممکن است از روان بودن حرکات قطعات کاسته شود و چرخ دنده‌ها عملکرد خوب روز اول خودشان را نداشته باشند. اینکه ساعت مکانیکی شما نیاز به خدمات سرویس دارد یا نه، در نوع عملکرد ساعت که یا کند و یا در مدت زمان‌های کوتاه از حرکت می‌ایستد مشخص می‌شود. بهتر است در مورد اینکه ساعت مچی مکانیکی شما به سرویس نیاز دارد یا نه از یک تعمیرکار مطمئن مشاوره بگیرید. چرا که سرویس‌های پشت سر هم و بی دلیل هم به خودی خود آسیب رسان هستند.

8. تا جای ممکن ساعت را در برابر ضربه، تست نکنید!

این موضوع بسیار دیده شده که شخص بعد از خرید ساعت کاسیو ضد ضربه، برای تست این موضوع سعی در پرتاب ساعت داشته، یا با خرید یک ساعت رومانسون که شیشه ضد خش دارد، سعی در تست میزان مقاومت شیشه داشته است! تا جای امکان سعی کنید از تست‌هایی که برای اعتبار سنجی این موارد است، دوری کنید. ساعت شما در برابر حوادث احتمالی مانند ضربه، پرتاب شدن، شوک و یا … قرار است مقاوم باشد، نه در برابر تست‌هایی که از عمد آسیب بیشتری به ساعت وارد می‌کند.

عوامل مخرب ساعت مچی

9. ساعت‌تان را از امواج مغناطیسی و دمای خیلی پایین و خیلی بالا دور کنید:

با وارد شدن تنها انرژی ۶۰ گاوس (واحد میدان مغناطیسی) به ساعت مچی، عملکرد آن دچار اختلال می‌شود. پس ساعت‌تان را از وسایلی که دارای امواج مغناطیسی هستند مانند تلویزیون، تلفن همراه و حتی یخچال دور کنید. همچنین به دمای محیط برای نگهداری ساعت خوب دقت کنید. جالب است بدانید، ساعت در دمایی کمتر از منفی ۱۰ درجه سانتی‌گراد و بالای ۶۰ درجه سانتی‌گراد می‌تواند دچار اختلال عملکرد نمایش زمان شود.

10. اگر از ساعت مچی استفاده نمی‌کنید آن را در جای مطمئن بزارید:

جعبه های نگهدارنده ساعت مچی

فرقی نمی‌کند چه در ساعت زنانه و چه ساعت مردانه، چه برای مدت طولانی و چه برای مدت زمان شب تا صبح که مجدد می‌خواهید ساعت را روی مچ ببندید، حتما آن را در جای مطمئن بزارید. جایی که از بابت احتمال افتادن، ایجاد خش روی شیشه و … خیال شما راحت باشد. جعبه خود ساعت مچی، جعبه‌های نگهدارنده چند عددی و واچ وایندر‌ها ابزار‌های خوبی برای نگهداری ساعت هستند. به خصوص اینکه اگر ساعت مکانیکی دارید و مدت زمان طولانی قرار است از آن استفاده نکنید، نگهدارنده‌های واچ وایندر بهترین گزینه برای آنهاست.

سخن آخر:

همیشه پیشنهاد می کنیم، قبل از خرید ساعت اورجینال خود، به جنس به کار رفته در اجزای ساعت، موتور آن، میزان ضد آب و … دقت کنید. توجه به چنین مواردی و داشتن اطلاعات کافی درباره نحوه نگهداری ساعت به شما کمک می‌کند تا بعد از خرید ساعت مچی کمتر دچار اشتباهات درباره نحوه پوشیدن ساعت شوید. همچنین در صورت ضربه خوردن ساعت به طوری که اجزای داخل صفحه جا به جا شوند (حتی یک عدد ایندکس)، پیشنهاد میکنیم حتما دسته کوک ساعت را خارج کنید تا از حرکت ساعت مچی جلوگیری شود. و بعد هرچه سریعتر به یک تعمیرکار معتبر برای رفع مشکل پیش آمده مراجعه کنید. امیدواریم با نکاتی که در این مقاله به شما گفتیم، ساعت‌تان عمری مفید و طولانی‌تری داشته باشد.

رازهای نگهداری ساعت مچی + ترفندهای کاربردی
  ۵
نویسنده | مترجم: سحر نجیبی
من متخصص تولید محتوا متنی، عکس و فیلم برداری و علاقه مند به حوزه ساعت مچی و اکسسوری، دنیای مد و فشن با تجربه کافی در این زمینه هستم. و در سایت ایران تایمر از جدیدترین مدل های روز تا فنی ترین اطلاعات دنیای ساعت ها را با شما به اشتراک می گذارم.
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این محتوا فقط با ذکر منبع و آدرس " سایت ایران تایمر " مجاز است.
محصولات پیشنهادی ما برای شما
نظرات کاربران
مرتب سازی بر اساس:
U_85466: ۱۵ خرداد ۱۴۰۳
سلام ودرودمن ساعت مچی زیاددارم ولی راه نگهداری ازاوناروبلدنبودم باخوندن این مطلب کاملا آگاه شدم ممنون ازایران تایمر
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
ایران تایمر: ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
سلام دوست عزیز خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بود
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
ایران تایمر: ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
سلام دوست عزیز خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بود
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
U_83634: ۱۴ آبان ۱۴۰۲
با عرض سلام و‌ خسته نباشید
نحوه نگهداری ساعت اتوماتیکی که قرار است مدت زیادی (ماهها یا سالها) استفاده نشود، چطور نگهداری شود که صدمه نبیند؟
برخی می گویند که برای جلوگیری از سفت شدن روغنها و تبعات آن می بایست هر یکی دو هفته یکبار بصورت دستی کوک شود. برخی هم می گویند صرفا در جای مطمئن مثل جعبه خود ساعت نگهداری شود کفایت می کند و ... .
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
ایران تایمر: ۱۴ آبان ۱۴۰۲
سلام دوست عزیز، بله بهتره هر چند وقت از جعبه ساعت خارج بشه و کوک بشه و حتما در زمانیکه استفاده نمیکنید داخل جعبه مخصوص ساعت نگهداری بشه، یک راه حل دیگه استفاده از جعبه های واچ وایندر هست که مخصوص اتوماتیک هاست . هم از ساعت نگهداری میکنه هم باعث کوک کردن ساعت میشه
به نظر شما این نظر مفید بود؟ بله (0) خیر (0)
عضو شوید، نظر خود را ثبت کنید، امتیاز بگیرید و رایگان محصول بخرید اطلاعات بیشتر
کد امنیتی را وارد نمایید. تغیر کد امنیتی
ثبت به عنوان میهمان ورود و ثبت نظر
آخرین محصولات دیده شده


بستن فرم