ویدئوها ساعت مچی مردانه کاسیو (CASIO) جی شاک مدل GW-9400-1DR
برند:کاسیو (CASIO)
Watch Information
Brand, Seller, or Collection Name: CASIO
Model number: GW-9400-1DR
Dial window material: Mineral
Case material: Resin
Case diameter: 55 mm
Case Thickness: 18 mm
Case color: Black
Dial color: Black
Band Material: Resin
Band color: Black
Band length: Men's
Band width: 21 mm
function:
LED backlight (Super Illuminator)
Full auto LED light, selectable illumination duration, afterglow
Solar powered
Time calibration signal reception
Auto receive up to six* times a day (remaining auto receives canceled as soon as one is successful)
*5 times a day for the Chinese calibration signal
Manual receive
The latest signal reception results
Time Calibration Signals
Station name: DCF77 (Mainflingen, Germany)
Frequency: 77.5 kHz
Station name: MSF (Anthorn, England)
Frequency: 60.0 kHz
Station name: WWVB (Fort Collins, United States)
Frequency: 60.0 kHz
Station name: JJY (Fukushima, Fukuoka/Saga, Japan)
Frequency: 40.0 kHz (Fukushima) / 60.0 kHz (Fukuoka/Saga)
Station name: BPC (Shangqiu City, Henan Province, China)
Frequency: 68.5 kHz
Digital compass
Measures and displays direction as one of 16 points
Measuring range: 0 to 359°
Measuring unit: 1°
60 seconds continuous measurement
Graphic direction pointer
Bidirectional calibration
Magnetic declination correction
Bearing memory
Altimeter
Measuring range: –700 to 10,000 m (–2,300 to 32,800 ft.)
Measuring unit: 1 m (5 ft.)
Altitude Memory Function:
Auto Save Data: High altitude, low altitude, cumulative ascent, cumulative descent (1 value each)
Others: Relative altitude readings (–3,000 to 3,000 m)
Selectable measurement interval: 5 seconds or 2 minutes
*1 second for first 3 minutes only
*Changeover between meters (m) and feet (ft)
Barometer
Display range: 260 to 1,100 hPa (7.65 to 32.45 inHg)
Display unit: 1 hPa (0.05 inHg)
Atmospheric pressure tendency graph (past 42 hours of readings)
Atmospheric pressure differential graphic
*Changeover between hPa and inHg
Thermometer
Display range: –10 to 60°C (14 to 140°F)
Display unit: 0.1°C (0.2°F)